Girdiğimiz siteler verilerimize ulaşabilir mi

Bu konuyu okuyanlar

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Merhabalar aklıma bir soru takıldı herhangi bir siteye girdiğimiz zaman bu site bizim ip adresimizden kişisel verilerimize ulaşabilir mi ?

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
internete bağlandığın anda, siteye girmen önemli değil, internet servis sağlayıcın senin herşeyini öğrenir...

denizzined

Asistan
Reaksiyon puanı
142
İnternet sayfasını açtığın andan itibaren ıp adresinden girdiğin her site aklına gelen herşey ulaşılır halde, akıllı telefonun dahil.

Bir örnek mesala telefonun da eğer gps açık ise google hesabında gizlilik kontrolü var ordan konum geçmişini kontrol et zaman çizelgesi diye birşey çıkıyor, günlük ve anlık olarak hareketlerin gittiğin yerleri bulabilirsin, web geçmişini baktığında girdiğin tüm sayfaları görebilirsin.

Bunlar bir kaç örnek.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
internete bağlandığın anda, siteye girmen önemli değil, internet servis sağlayıcın senin herşeyini öğrenir...

Soruya farklı bir yanıt vermişsiniz, olmamış.

Konuya gelecek olursak, web siteleri server-side taraflı olduğu için kullanıcı bilgilerini kısıtlı olarak görebilir/çekebilirler.
Tarayıcı bilgisi, IP adresi ve cihazın çözünürlük boyutu gibi...
Client-side tarafı ise uygulamalardır. Telefonda açtığın bir uygulama olursa, MAC adresinden tut android sürüm bilgisine kadar kullanıcı bilgisi çekilmektedir.

IP adresinden kişisel bilgini asla bulamaz, bu mümkün ancak mahkemelik olman halinde ISS'dan talep edilir gerekli bilgiler.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
@didos38 tarayıcı ile girilen siteleri açıklamış zaten. Teşekkürler. Kısıtlı veriye ulaşır. Kişisel veri diyebileceğimiz telefon, isim vs. bir veriye ulaşamaz.

İnternet servis sağlayıcıları (yani Türk Telekom, Superonline, Turkcell, TT Mobil, Vodafone gibi internet sağlayanları) kişisel verilerinizi zaten biliyor. İnternet servis sağlayıcıları ancak savcılık, mahkeme gibi makamlar talep ederse IP adresine ait kullanıcı bilgilerini verirler.

İnternet tarayıcısı ile girilen siteleri öyle telefondaki uygulamalar gibi düşünmeyin. Telefondaki uygulamaların konum, rehber, cihaz kimliği vs. erişim yetkisi varsa kişisel bilgilerinize de erişebilir.

Son düzenleme:

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15

Konuya gelecek olursak, web siteleri server-side taraflı olduğu için kullanıcı bilgilerini kısıtlı olarak görebilir/çekebilirler.
Client-side tarafı ise uygulamalardır. Telefonda açtığın bir uygulama olursa, MAC adresinden tut android sürüm bilgisine kadar kullanıcı bilgisi çekilmektedir.

IP adresinden kişisel bilgini asla bulamaz, bu mümkün ancak mahkemelik olman halinde ISS'dan talep edilir gerekli bilgiler.

Ama ip adresine ulaşabiliyorlarsa bir çok şeyi yapabiliyorlardır demek değilmi bu

onurryazgann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Merhabalar aklıma bir soru takıldı herhangi bir siteye girdiğimiz zaman bu site bizim ip adresimizden kişisel verilerimize ulaşabilir mi ?
tabiki ulaşır saklar falan bilgilerini. hatta arkadaşın dediği gibi internet sağlayıcın hereşyi görür :D

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Benim önlemim firefox yanına adguard birde alttaki fotoğraf.:) VPN'de kullanırsam tamamdır. :D Web siteleri hangi cihazdan hangi tarayıcıdan girdiğini falan bilebiliyor.

Ekli dosyalar

• securedns.png
    securedns.png
    153 KB · Görüntüleme: 413

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Ama ip adresine ulaşabiliyorlarsa bir çok şeyi yapabiliyorlardır demek değilmi bu

Dostum sen benim siteme kayıt olsan ben en fazla internet sağlayıcını ve doğru gösteriyor ise de evini bulurum (belki, garantiliği doğru edemez)
Bunun dışında, emniyet bulabilir evini araştırma yaparak. ISS'dan gerekli bilgilerini alır vesaire.

Site sahibi ISS'dan, kişinin bilgilerini isteyemez, paylaşılmaz. Site sahibi 3. kişi durumuna düşüyor.

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Dostum sen benim siteme kayıt olsan ben en fazla internet sağlayıcını ve doğru gösteriyor ise de evini bulurum (belki, garantiliği doğru edemez)
Bunun dışında, emniyet bulabilir evini araştırma yaparak. ISS'dan gerekli bilgilerini alır vesaire.

Site sahibi ISS'dan, kişinin bilgilerini isteyemez, paylaşılmaz. Site sahibi 3. kişi durumuna düşüyor.

Ev adresini bulabiliyorlarsa o zaman girdiğimiz her site risk taşımıyor mu

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Dostum sen benim siteme kayıt olsan ben en fazla internet sağlayıcını ve doğru gösteriyor ise de evini bulurum
Evi bulamazsın (devlet değilsen) en fazla 1 km yakında bir yer bulursun
Mesaj otomatik birleştirildi:

sitede bir yere virüs vs gizleyebilir ama

Ev adresini bulabiliyorlarsa o zaman girdiğimiz her site risk taşımıyor mu
1 km civarda bir yer bulurlar oda en iyi ihtimal 3 km bile olabilir

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Evi bulamazsın (devlet değilsen) en fazla 1 km yakında bir yer bulursun

sitede bir yere virüs vs gizleyebilir ama

1 km civarda bir yer bulurlar oda en iyi ihtimal 3 km bile olabilir

bir de siteler ip adresimize ulaşabiliyor mu

Reaksiyon puanı
390
Internette yaptığımız her iş internet sağlayacağımız, devletler hatta büyük markalar tarafından takip ediliyor. Misal herhangi bir arkadaşımız ile bir ürün hakkında konuştuğumuz zaman ya da internetten bir ürüne baktığımız zaman o ürünün reklamı karşımıza çıkıyor. Yani bütün bilgilerimiz olmasa bile çoğu bilgilerimiz kayıt altında tutuluyor.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Son düzenleme:

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15

Peki hackerlar bu bilgilere ulaşabilir mi

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Siteler temel bilgileri toplar, tarayıcı versiyonu, IP vs.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Bu verilerimize ulaşamaz mı demek

"Verilerimiz" derken hangi verin? Elbette ulaşabilir. Bir açığı bulunan web sitesinin veritabanına girip T.C kimlik numaralarını bulmuştum birkaç yıl önce.

Burada önemli olan durumlardan bir tanesi kayıt olduğun sitenin güvenliği, altyapısı. Diğer yandan kendi rızanla paylaştığın bilgiler, hesabına kaydettiğin veriler.

ciplakyazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Siteler genellikle Google analytics ve çeşitli güvenlik eklentileri kullanıyor. Bu da ziyaretçiler hakkında (şehir, tarayıcı, Windows, telefon modeli, ip adresi gibi) bir çok bilgiyi zaten veriyor.

Korkmanıza gerek yok!

Hepimiz izleniyoruz. :)

Ama tehdit oluşturan daha önemli bir konu var. O da telefonunuza yüklediğiniz uygulamalardır. Binlerce uygulama var.
İndirme sayısı, yorumlar, istediği izinler vb konulara dikkat etmekte fayda var.

Mesela telefonunuza fotoğraf düzenleme uygulaması indirdiniz.

Bu uygulamanın neye erişmesi gerekir?

Kamera, galeri yeterlidir.

Ama ayrıca rehberdeki kişiler, arama kayıtları için izin istiyorsa uyanık olmak lazım.

Şüphe iyidir.

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
"Verilerimiz" derken hangi verin? Elbette ulaşabilir. Bir açığı bulunan web sitesinin veritabanına girip T.C kimlik numaralarını bulmuştum birkaç yıl önce.

Burada önemli olan durumlardan bir tanesi kayıt olduğun sitenin güvenliği, altyapısı. Diğer yandan kendi rızanla paylaştığın bilgiler, hesabına kaydettiğin veriler.
Mesela siteye kayıt olmadan sadece girdim bu durumda benim kişisel bilgilerime ulaşabilirler mi

Pie

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Eğer website HTTP yani güvenilir bir website değilse girmeyin. Yani size diyeceğim Google, Yandex & ShiftDelete gibi websitelere girin. Çünkü hepsi güvenilir. ;) IP Adresi ile senin ev adresini vb. şeyleri ifşa edebilirler ondan dikkat et.

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Eğer website HTTP yani güvenilir bir website değilse girmeyin. Yani size diyeceğim Google, Yandex & ShiftDelete gibi websitelere girin. Çünkü hepsi güvenilir. ;) IP Adresi ile senin ev adresini vb. şeyleri ifşa edebilirler ondan dikkat et.
Sallıyorum ben mesela youtubedan bir video izledim bir tane hacker gelip bu videoyu izleyenleri verilerini bulup ifşa edebilir mi

Pie

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Hayır, güvenli olmayan websitelerde verilerini ifşa edebilirler. YouTube vb. şeylerde olmaz. Tabii hesabının şifresi kırılmaz ise kırılsada ifşalanamazsın YouTube korumalı bir website olduğu için. Bu aralar ünlü youtuberlerin hesapları çalınıyor. Filmler ve Filimler adlı bir youtuber ağabeyimizin hesabı çalındı.

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Hayır, güvenli olmayan websitelerde verilerini ifşa edebilirler. YouTube vb. şeylerde olmaz. Tabii hesabının şifresi kırılmaz ise kırılsada ifşalanamazsın YouTube korumalı bir website olduğu için. Bu aralar ünlü youtuberlerin hesapları çalınıyor. Filmler ve Filimler adlı bir youtuber ağabeyimizin hesabı çalındı.
Peki beni hacklerlerse coğrafi konumuma ulaşabilirler mi

Pie

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Youtube, Google vb. websitelerde senin konumunu sadece site görür. Yani hacker vb. lamerler bilgilerini alamaz.

[т]σятυє

Asistan
Reaksiyon puanı
278
Peki beni hacklerlerse coğrafi konumuma ulaşabilirler mi

İl/ilçe hatta kişisel bilgilerini görürler evet. Dediğin gibi seni hackliyor, tutup da YouTube'u zaten senin için mümkünatı bile zor hacklemesi.

En fazla şifreni bulur, bu da hacklemek demek değil. Elbette 2. adımlı kimlik doğrulamayı da geçilemez kolay kolay.

Son mesajlar