Yardım Gigabyte Z690 UD post lamiyor

simp

Öğrenci
22 Kasım 2019
4
3
3
Yeni topladigim sistemden post alamiyorum.

Icindekiler:
Gigabyte Z690 UD
i3 12100f
8x2 Kingstone Fury ddr5 4800 cl38
Gigabyte rtx 3060ti
1tb Crucial t3 plus
be quiet! system power 9 600w

Parcalar daha bugun geldi hepsi sifir ancak daha hic boot alamadim. Cpu da temassizlik olabilir diye iki farkli tower cooler denedim intel stock disinda, ram cubuklarini teker teker baska yerlere taktim, cmos u sifirladim ve yeniden parcali sokup birlestirdim.

Bilgisayari baslatinca dram isigi uzun sure yanip sonra bir saniyeligine cpu ya geciyor sonra yanmaya devam ediyor, yakalsik her 40sn de bir bilgisayar kaoanip yeniden aciliyor.

hakanyargici

Müdavim
Müdavim
7 Ekim 2022
1,425
6
959
293
23
Merhaba, internetten baktığıma göre anakartınızın DDR4 olan modelide mevcut. Bu durumdan kaynaklı olabilir.

Cpu da temassızlık kolay kolay olmaz ters takmışsınzıdır belki. Öyle bir durumda ya işlemci yada anakart çöp olabilir. Cpunuzu kontrol etmekte fayda var.

Sistemlerde bazen statik enerji birikebiliyor anakartların üzerinde. Yeni anakart çok görmedim bu durumu fakat ram ve pci slotlarlarını silgi ile silerseniz eğer biriken enerjiyi almış olursunuz.

Bilgisiyara bağlı olan usb li cihazlarınızıda varsa çıkartın. Sebebini bilmediğim bir şekilde bilgisiyarımı boot ettirmiyor klavyem ama çıkarınca klavyeyi açıyor.

simp

Öğrenci
22 Kasım 2019
4
3
3
Anakart ddr5 modeli aldim ozellikle zaten ddr4 olsa girmezdi bile slot a galiba

CPU yu duz takmisim ve anakart ta duz/egik pin yok yeniden kontrol ettim

Galiba ram ile ilgili bir sorun var yenisini siparis ettim
birde daha yeni bir powersupply