Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming ve Asus ROG Strix X470-F Gaming arasındaki fark

Bu konuyu okuyanlar

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Bu 2 anakart arasındak fark nedir arkadaşlar ? Ben ASUSU sipariş vermiştim lakin aralarında neredeyse 500 liraya yakın bir fark bulunmakta. Gördüğüm kadarıyla kayda değer bir fark bulamadım eğer arasındaki fark sırf marka yüzünden ise iptal edip Gigabyte'i almayı düşünüyorum. Bu arada parça kalitesi de benim için önemli. Opsiyon olarak pek bir fark olmasa da eğer parça kalitesi yüksek olanı almayı yeğlerim.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aorus modellerinde iki adet m2 nvme ssd takılabiliniyor, diğerini incelemedim bile... :) Sanırsam 2 adet son hızda ekran kartı da takılıyor ikisine de...
Ben olsam aorus derdim zira ssd önemli işlem gücünü yansıtmak bakımından ama ben oyun amaçlı değil de iş amaçlı yazdım.

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Aorus modellerinde iki adet m2 nvme ssd takılabiliniyor, diğerini incelemedim bile... :) Sanırsam 2 adet son hızda ekran kartı da takılıyor ikisine de...
Ben olsam aorus derdim zira ssd önemli işlem gücünü yansıtmak bakımından ama ben oyun amaçlı değil de iş amaçlı yazdım.
Oyun amaçlı kullanacağım ama gözle görülür bir fark bulamadım ben. Eğer varsa yeşillendirirse biri sevinirim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Gigabyte yazılımsal anlamda daha geri bir ürün. Asus BIOS arayüzü ve sıcaklık bakımından daha kararlı bir ürün.
X470 çipsetlerin hepsinde 2 adet M.2 NVME SSD takılabiliyor.

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Gigabyte yazılımsal anlamda daha geri bir ürün. Asus BIOS arayüzü ve sıcaklık bakımından daha kararlı bir ürün.

X470 çipsetlerin hepsinde 2 adet M.2 NVME SSD takılabiliyor.
aradaki bu fark değer mi yani? ona göre iptal etmeyeceğim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Oyun amaçlı kullanacağım ama gözle görülür bir fark bulamadım ben. Eğer varsa yeşillendirirse biri sevinirim.
asus da 2 adet m2 yuvaya sahipmiş :) tercih senin... ben giga tercih edip geri kalan parayla m2 corsair ya da samsung alırdım.

Son düzenleme:

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Tamamdır o halde iptal etmeyeceğim.

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Buradaki bilgileri inceleyip neden b450 yerine x470 anakart almak daha iyi bir seçim, biri yazabilir mi..? En pahalı ve yeni olan her zaman en iyisi mi yani...?

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16

Buradaki bilgileri inceleyip neden b450 yerine x470 anakart almak daha iyi bir seçim, biri yazabilir mi..? En pahalı ve yeni olan her zaman en iyisi mi yani...?
En yeni olan en yeni teknoloji barındırır (bunu üst segment parçalar için söylüyorum). B serisinin neden A serisinden daha iyi olduğunu bir araştırın farkı anlarsınız. Şunu da göz ardı etmeyin, maalesef şu anki bulunduğumuz sistem iyi parçaları ucuza satmıyor ne yazık ki :)) (buradan her pahalı olan ucuz olandan iyidir çıkarımını yapmayın, nedemek istediğimi anlamışsınızdır)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
En yeni olan en yeni teknoloji barındırır (bunu üst segment parçalar için söylüyorum). B serisinin neden A serisinden daha iyi olduğunu bir araştırın farkı anlarsınız.
Verdiğim linkte zaten tüm özellikler yazıyor, neyin ne olduğunu görüyoruz zaten... Anlaşılan sizin bütçe yüksek fakat ben her zaman fiyat / verimlilik açısından değerlendirme yaparım. B serisi ile A serisi arasındaki farkla b450 ile x470 arasındaki fark bir mi yani ! x470 en yeni işlemciler için ve en yeni ekran kartları ve depolama için varlar ama bence daha çok yeni sayılırlar...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

X470 çipsetlerin işlemci beslemesi daha iyi. Birde hepsi çift NVME bulunduruyor. Yine mosfet soğutucuları çok büyük oluyor bu da soğutmaya direkt etki ediyor. Ses kartları da daha iyi oluyor diyebilirim hatta aşağıya koyacağım 3 tane resim sırasıyla yukarıdaki X470 Asus, en iyi B450 sayılan başka bir Asus ve ortalama bir B450 Asus kartnın ses kartları. Geriye kalan tasarım ve malzeme kalitesi farkı.

65392
65390
65391

barann488

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Verdiğim linkte zaten tüm özellikler yazıyor, neyin ne olduğunu görüyoruz zaten... Anlaşılan sizin bütçe yüksek fakat ben her zaman fiyat / verimlilik açısından değerlendirme yaparım. B serisi ile A serisi arasındaki farkla b450 ile x470 arasındaki fark bir mi yani ! x470 en yeni işlemciler için ve en yeni ekran kartları ve depolama için varlar ama bence daha çok yeni sayılırlar...
Arkadaş öncelikle sakin ol, özelliğin çok olması senin çok verim alacağın anlamına gelmez. Birisi en ufak bi gerilim dalgalanmasında pert olur benim MSI B serisi anakartımın olduğu gibi, diğeri buna dayanır. Birisiyle Overclock sınırlarını zorlarsın, diğeri sana gereken voltajı tam anlamıyla veremez. Birisinde sıcaklıktan ötürü verim alamazsın, diğeri serin serin çalışır. Özellikten ziyade malzeme kalitesine de bak biraz. Her şey opsiyonla bitmiyor maalesef. Yukarıda da Görkem Say birkaç tane farklılığından bahsetmiş. Bu bahsettiği farklılıklar bile x470'in daha iyi olduğunun göstergesi.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Çift nvme dışındaki özellikler bana öyle ahım şahım özellikler değil açıkcası çünkü ses kalitesi bakımından stereo ses veren bir çift hoparlör yetiyor :p
msi mortar ve giga auros gibi b450 kartlar da çift nvme ve çift pci exp 16 özelliği var zaten ve bence 3-5 yıl idare ederler. Malzeme kalitesi yüksek b450 kartlar bazı x470 kartlardan da pahalı olabiliyor ama üst seviye işlemci ve işlerde ancak kullanılır diye düşünüyorum... Yani diceğim o ki şimdilik gerek yok bence ha 2-3 yıl sonra çok daha gelişim olursa o zaman düşünülebilir. Aldıktan sonra tam kapasite ile kullanmadıktan sonra pek de karlı olmuyor yani.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Çift nvme dışındaki özellikler bana öyle ahım şahım özellikler değil açıkcası çünkü ses kalitesi bakımından stereo ses veren bir çift hoparlör yetiyor :p
msi mortar ve giga auros gibi b450 kartlar da çift nvme ve çift pci exp 16 özelliği var zaten ve bence 3-5 yıl idare ederler. Malzeme kalitesi yüksek b450 kartlar bazı x470 kartlardan da pahalı olabiliyor ama üst seviye işlemci ve işlerde ancak kullanılır diye düşünüyorum... Yani diceğim o ki şimdilik gerek yok bence ha 2-3 yıl sonra çok daha gelişim olursa o zaman düşünülebilir. Aldıktan sonra tam kapasite ile kullanmadıktan sonra pek de karlı olmuyor yani.
Bütün X470 kartlar 1400 TL seviyesinde değil ki. Mesela MSI X470 Gaming Plus 900-950 TL seviyesine bulunabiliyor. MSI Mortar veya Aorus kartlarına 700-750 TL vermek yerine alınabilir bence yoksa 1400 TL seviye kartlar farklı zaten. Kişinin kendine kalmış tercih meselesi.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aynen kişisel tercih, saygı duyuyorum ama öğrenci Ahmet'e, memur Ayşe'ye fazla gelebilir tabi... Ben tekrar yazayım indirim günlerinde b450 mortar anakartı 550 tl gibi bir fiyata aldım ve bence özel indirim günlerinde yine 500-650 arası fiyatlar olacaktır. Şimdilerde fiyatlar fazlaca şişkin.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Aynen kişisel tercih, saygı duyuyorum ama öğrenci Ahmet'e, memur Ayşe'ye fazla gelebilir tabi... Ben tekrar yazayım indirim günlerinde b450 mortar anakartı 550 tl gibi bir fiyata aldım ve bence özel indirim günlerinde yine 500-650 arası fiyatlar olacaktır. Şimdilerde fiyatlar fazlaca şişkin.
Zaten 7000 TL'ye kadar sistem toplanıyorsa X470 anakart mantıksız. Bu bütçeden sonrasında da B450 anakart mantıksız olur.