Yardım Gigabyte GA-EP45-DS3L Anakart için SSD önerisi

Bu konuyu okuyanlar

umurumar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, bilgisayarım epeyce hantallaştığından ve maddi sebeplerle yenileme şansım olmadığından SSD'ye geçme yolları arıyorum ancak kararsız kaldım. Bunun için iki adet sorum var:
1) M2Nvme bir ssd alsam ve bunu bir adaptör yardımıyla PCI Expres X1 slotundan bağlasam bu ssd üzerinden işletim sistemi(windows) yükleme ve boot etme şansım var mı? Anakartım PCI Express X1 üzerinden bu işlemi destekler mi?
2) Eğer ilk sorunun yanıtı "Hayır desteklemez, işletim sistemi kuramazsın, boot edemezsin." ise 2,5inch bir ssd alıp SATA üzerinden bağlayarak işletim sistemi kurma/kullanma şansım olur mu? Eğer yanıt evet ise alacağım ssd'nin bağlantı tipi SATA2 mi olmalı yoksa SATA olması yeterli mi?
Çok teşekkürler ilginize ve yardımlarınıza...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2.sorudan başlayalım Anakrtın sata portları sata 2 olduğundan alacağın SSD ,sata 2 hızında çalışır. Ama bu hızında bile normal HDD den kat be kat hızlıdır.
NVME olayına gelirsek ,adaptörler x4 hızında dır. Sendeki anakrtta 2. bi x16 slotuda yok Olsaydı,adaptörü 2. x16 slotuna takabilirdin. Ama x1 e takarsan ,hız iyice düşer.
Ayrıca okuduğum kadarıyla işletim sistemi olayında sorun yaşayabilirsin.

Garanti olması için klasik bi SSD alın,takın.

umurumar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2.sorudan başlayalım Anakrtın sata portları sata 2 olduğundan alacağın SSD ,sata 2 hızında çalışır. Ama bu hızında bile normal HDD den kat be kat hızlıdır.
NVME olayına gelirsek ,adaptörler x4 hızında dır. Sendeki anakrtta 2. bi x16 slotuda yok Olsaydı,adaptörü 2. x16 slotuna takabilirdin. Ama x1 e takarsan ,hız iyice düşer.
Ayrıca okuduğum kadarıyla işletim sistemi olayında sorun yaşayabilirsin.

Garanti olması için klasik bi SSD alın,takın.
Cevabınız için çok teşekkürler. Klasik bir ssd satın alırken bağlantı tipini illaki sata2 olarak mı seçmeliyim? Alışveriş sitelerinde bağlantı tipini sata2 seçtiğim zaman hem seçenek az hem de fiyatlar biraz daha yüksek. Bağlantı tipi Sata3 olan bir ssd seçsem(sata2 hızlarını alacağımı bilerek seçiyorum) bağlantı yapamaz mıyım? Örneğin: https://www.hepsiburada.com/kioxia-...-2-5-3d-nand-ssd-ltc10z480gg8-p-HBV00000U34M1
Tekrar teşekkürler.