Gıgabyte B450M S2H Sys_Fan Bios RPM Ayarı

Bu konuyu okuyanlar

MR.34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba.

Gıgabyte B450M S2H anakartı kullanıyorum, Kasamda 2 adet 200mm ön fan 1 adette 120mm egzoz fanı bulunmakta. 200mm olan fanlar 6 pin girişli ve tüm fanlar kasadaki kontrolcüye bağlı kontrolcü ise doğrudan anakartın SYS_Fan 1 girişine bağlı.

Sorunum şu, bios üzerinden SYS_Fan 1 RPM değeri 0 olarak gözüküyor. Fakat fanların RPM değerlerini manuel olarak ayarladıktan sonra fanlar istediğim sessizliğe ulaşıyor, fakat biosu kaydedip çıktıktan sonra bilgisayar yeniden başladığın da fanlar eski devrinde dönmeye devam ediyor. Biosa girdiğim de yaptığım RPM ayarı aktif gözüküyor ama fanlar yüksek devirde dönüyor. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Yada bir yerlerde eksik bir şey mi yapıyorum?

Not: Bios güncel

Teşekkürler

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hem kontrolcü hem biosdan neden ikisinden de ayar yapıyorsunuz. Sadece kontrolcüden ayarlayın. Aynı anda, yani beraber ,İkisinden de yapmak isteterseniz,biosu kullanmayın. gigabytenin bi fan ayar programı var. Açılışta bu ayarlar devreye girsin tikini de işaretlerseniz,bozulmaz ayarlarınız. İsmini unuttum . Easy tune içinde olabilir.

MR.34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hem kontrolcü hem biosdan neden ikisinden de ayar yapıyorsunuz. Sadece kontrolcüden ayarlayın. Aynı anda, yani beraber ,İkisinden de yapmak isteterseniz,biosu kullanmayın. gigabytenin bi fan ayar programı var. Açılışta bu ayarlar devreye girsin tikini de işaretlerseniz,bozulmaz ayarlarınız. İsmini unuttum . Easy tune içinde olabilir.

Kontrolcü ağız alışkanlığı olmuş, tüm fanlar kasa ile birlikte gelen fan çoklayıcıya bağlı. Kontrolcü değil yani. :)

Dediğin uygulamaya gelecek olursak gıgabytenin hiç bir uygulaması çalışmıyor, bir çok insanda aynı problem. :)

Bu sorunu ancak bios üzerinden çözebileceğime inanıyorum, başka türlüsü gıgabyte sayesinde çok güç gözüküyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Neden çalışmıyor,ilginç. Çok eski anakartlarında bile ,başarıyla çalışan fan ayar programları vardı.Anakartın sitesinden,indirdinizmi.

MR.34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neden çalışmıyor,ilginç. Çok eski anakartlarında bile ,başarıyla çalışan fan ayar programları vardı.Anakartın sitesinden,indirdinizmi.

malesef öyle, ilk defa gıgabyte anakart aldım ve bu sonuncusu oldu. Easytune yi çalıştırdığım da önce mavi ekran verip sistem çöküyordu şimdi ise programlar hiç tepki vermiyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosla ilgili bi sorun olabilir. Biosunuz güncelmi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani,söylyebileceğim pek bi şey kalmadı Ama ,sizinle bi alakası yok ama,gigabytenin programının çalışmaması canımı sıktı. Nasıl olurda,çalışmaz ,yani.

general4242

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı sorundan ben de mustaribim. Biosdan çıkıyorum fanlar yavaşken hızlı dönmeye başlıyor. Dönüyorum ayarlarım bozulmamış
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani,söylyebileceğim pek bi şey kalmadı Ama ,sizinle bi alakası yok ama,gigabytenin programının çalışmaması canımı sıktı. Nasıl olurda,çalışmaz ,yani.
Hocam merhaba, konu sahibi uzun süredir foruma girmemiş. Size sorayım dedim. Arkadaşın anlattığı aynı sorunu yaşıyorum. App Center ve SIV eklentisini yükledim. İşlemci fanını kontrol edebiliyorum. Ancak system fan kısmında 0 rpm gözüküyor Biosda da öyle çünkü kasada 3 tane 12 cm, 2 tane 20 cm fan var ortak rpmde calısmıyorlar aynı güç ayarlarında.
Biosda arkadaşın dediği gibi ayarı yapıyorum hızlar düşüyor ses baya azalıyor hatta durdurabiliyorum bile kasa fanlarını. Ancak kaydedip çıktığımda kasa fanları son hıza çıkıyor.
App Center'deki SIV'dan da system fan grafiğinden hep düşürdüm ama nafile etki etmiyor.
Kasa Dark Maxima V20
Anakart b450m s2h son güncel bios

Son düzenleme: