Gigabyte anakart almayı düşünüyorum. Yardımcı olurmusunuz?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler.

1-) Benim Asus p5b-vm anakartım bozulduğu için "Gigabyte GA-P43-ES3G" anakartı 90tl'ye 2. el olarak almayı düşünüyorum. Garantisi bitmiş tabi ama temiz. Sizce bu anakarta bu fiyat değer mi?

2-) Bende Intel E6400 işlemci var işlemcimin çarpanı x8 ve bu anakartın beni en cezbeden yanı, işlemci frekansını 400Mhz'ye çıkartarak 8x400= 3.2Ghz ye işlemciyi çok rahat aşırttı. Orta performansta bir işlemci soğutucusu ile ben işlemcimi bu anakartla 3.5Ghz'de stabil ve rahat kullanacağımı düşünüyorum. Sizce?

Bu anakart işlemcimi, Intel'in stok fanı ile 3.2Ghz'ye rahat bir şekilde çıkarttıysa, aşşağıdaki 3.5Ghz'değerini yakalayıp stabil olarak kullanmamda çok rahat sanırım. (3.2'den sonra o stok fanla gözüm kesmediği için değerleri kaydetmedim. Sadece istediğim OC değerini belirtmek için SS aldım [8D] )

bhuqr.jpg

3-) HI-LEVEL 2x2= 4GB DDR2 800Mhz soğutuculu RAM'lerim var. İşlemci hızını yükselttiğimde bu RAM'lerin hızıda (Mhz) otomatik yükselir mi? Yoksa bu RAM'leride maximum 800Mhz'ye manual olarak mı çıkartabilirim? Yani RAM'lerin frekansını kaça kadar çıkartabilirim?

3 maddelik sorularım ile ilgili olarak görüşlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar.

AttCaKSaW

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Gigabyte ın anakartı çok dandik bende vardı çok berbat ASUS alacaksın anakartı en sağlamı o

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1. sorun için birşey diyemeyeceğim, hiç bilmediğim bir kart.

2. soruna gelince, stok fanla 3.2 Ghz olduysa, bir soğutucuyla 3.5 Ghz yapabilirsin diye düşünüyorum, ancak voltaj vermen gerekebilir, bu durumda da sana güçlü bir Psu gerekebilir.

3. sorun içinse şöyle diyeyim, DDR ram' lerde frekansı 2 ile çarparsın. Yani işlemcinin frekansını 438 yaptığın zaman 2x438= 876 Mhz' de kullanırsın, ki bu küçük bir artış gibi görünse de Ram' ler için büyük bir değerdir. Her ram bunu kaldıramaz. Sana daha güçlü bir Ram gerekebilir, özellikle de soğutuculu olanlardan. Ayrıca bu iş sadece Psu, Ram ile de bitmiyor, yaptıklarını kaldırabilecek bir anakart lazım. Kıytırık bir anakart ile bunları yapamazsın.

Benim tavsiyem ise, daha fazla zorlamamandır. Zaten 2.13 müş senin işlemcinin saat hızı. 3.2 yaptım diyorsun, 1 Ghz'lik bir artış var ortada.Bana kalırsa fazlasıyla yeterli.