Gıda teröristleri dondurmaya da el attı

mr_rain

Guru
Dondurma diye katkılı buz satıyorlar... Hileciler yine iş başında. Dondurmaya 'süt' yerine su, 'şeker' yerine yapay tatlandırıcı, 'meyve' yerine de boya katıyorlar...Havaların ısınmasıyla gözde olan dondurmada da akla hayale gelmedik hileler yapılıyor. Şeker yerine yapay tatlandırıcı, doğal sahlep yerine suni sahlep, süt yerine su ve süt tozu, meyve yerine yapay meyve boyası katarak dondurmayı zehirleyen bazı üreticiler, kıvamı tutturmak için de, hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen jelatini (E441) kullanıyor.

SOĞUK YALAN


Süt, şeker ve sahlep üçlüsü ile yapılanın gerçek dondurma olduğunu, gerçek dondurmada katkı maddesi kullanılmadığını söyleyen yetkililer, katkılı buzların da 'dondurma' adıyla satıldığına dikkat çekiyor. Yetkililer, özellikle açıkta satılan zehirli dondurmalar konusunda uyarıyor. Hilecilerin dondurmaya kattığı katkı maddelerinin yarıdan fazlasının dünyanın birçok ülkesinde yasaklandığı, bunların insan sağlığını
tehdit ettiği ifade ediliyor.


SOKAKTA SATILAN ZEHİRLİYOR


Hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmalar sağlığa zarar veriyor. Özellikle açıkta satılan dondurmalara kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, şu uyarıda bulunuyor: "Bu dondurmalar nerede üretilmiş, içine ne konulmuş bilinmiyor. Özellikle çocuklarda karın ağrısı ve bulantı ile kendini gösteren bağırsak enfeksiyonları, zehirlenmeler yaşanabiliyor. Markasız dondurmalardan uzak durulmalı."


KABARTILIP AĞIR GÖSTERİLİYOR


2-3 LİRAYA, 'size özel' gibi ifadelerle tüketicilere sunulan buzlu yiyeceklerin dondurma ile uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Bunların hacmine bakarak da ağırlığı konusunda yanılmamak gerektiğini söyleyen yetkililer, "Bu ürünlerin çoğunda gramaj hilesi yapılıyor. Üzerinde yazılan ölçü gerçek çıkmıyor. Katkılarla kabartılarak hacimli gösteriliyor" diyor.

kaynak
 

pcwolf

Dekan
Kimlere çektirirlerse bin katını kendileri çeker inşallah da böyleleri dünyadan ebediyen silinir..
 

SwateR

Rektör
Arkadaş bu ne ya. Herşeyin içinden bir şey çıkıyor. İnsanın sütü iyice bozulmuş. Nereye elini atsalar içinden bir b*kluk çıkıyor. Ne kadar ahlaksız adam bunlar :angry:
 

shadow2

Profesör
gıda sektörü genelde böyle neyazık ki! En basit su sektöründe bile neler çıkar suyu analiz ettirseler . su analizleri zamanında yaptığım için biliyorum. çeşme suyundan beter suya rastlamıştım pilastik şişelerde.
 

neskalii

Profesör
Alıştık artık dinazor görmüşler şu sokakta deseler inanırım burası Türkiye içine edilmeyen bişey kalmadı...
 
Üst