Gıda Sektöründe 3D Yazıcıların Faydaları

Bu konuyu okuyanlar

bilgin21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

5b2792936f2fc.jpg

3D Yazıcıların ortaya çıkışıyla birlikte birçok sektörde büyük atılımlar meydana geldi.Bu atılımlardan biri de gıda endüstrisi .Bildiğiniz gibi 3D Yazıcılar prototip üretimden,endüstride makine parçalarında,binaların yapımında ve birçok alanda kullanılıyordu ve hepsinde farklı bir hammadde kullanılıyordu.

3D Yazıcılar bildiğiniz gibi katman katman üretim yapar.Ve üretim bitene kadar aynı şekilde çalışmaya devam eder.Bunu bir nevi malzeme biriktirmesi gibi düşünebiliriz.3D yazıcı teknolojisinin gelişmesiyle beraber birçok şirket 3D Yazıcıları niye gıda endüstrisinde kullanmayalım diye düşünmeye başladı.Ve bunlarla ilgili atılımlara başladı.

Tüketici Memnuniyeti:3D Yazıcılar gıda endüstrisinde kullanılmaya başlandıkça tüketicilerin ihtiyaçları anında karşılancak ve bunun için uygun bir ortam oluşturulacaktır.Böylece daha yaratıcı gıdalar ortaya çıkarılcak.Ve belki de hiç bilmediğimiz yemekleri tatma şansıda bulacağız.3D Yazıcılarda bildiğimiz gibi birçok hammadde kullanıldığı için niye biz bunu gıda endüstrisinde kullanmayalım?Tabi kullanılabilir.Gıda sektöründe bize ne gibi avantajlar sunar?Gelin birlikte inceleyelim.

Zaman ve Çaba Tasarrufu:
3D Yazıcılar yavaş yavaş çikolata yapımında,nişaşta yapımında,birçok tatlı yapımında kullanılmaya başlandı.Bunlar arasında garnitür yiyecekler de var.Peki bunların yapımında herhangi bir iş gücü kullandık mı?Tabiki hayır.Zamandan tasarruf ettik mi?Evet.Çünkü 3D Yazıcılar gıdayı ortaya çıkarırken biz geri kalan işlerimizi rahat rahat yapabildik.Herhangi bir çabada göstermedik.İşte bu 3D Yazıcının çığır açmasıdır arkadaşlar.

Sağlıklı Gıdada İnovasyon: 3D yazıcılar geliştirildikçe gıda sektöründe de büyük atılımlar yapıldı.Ve bununla birlikte bunu geliştirmek isteyen bazı ülkeler bu teknolojide harekete geçti.Bazıları filizlenen tohumları bazıları da nişastayı hammadde olarak kullanmaya başladı.Birçok hammadde var arkadaşlar.Ben sadece ikisine örnek verdim.Peki bu hammaddelerden neler yapıldı?Bisküviler,tuzlu gıdalar,birçok garnitür ürünler ortaya çıkarılmaya başlandı.Ve şu denildi.3D Yazıcılar artık evinizin mutfağını tamamen değiştirecek güçte.Çünkü sizin çizdiğiniz 3 boyutlu modele göre herşeyi yapıyor.Sizin ihtiyacınız olan sadece hammadde.Uzamanlar şu anda çıkan gıda sağlığı üzerinde çalışmaya devam ediyor.Ortaya çıkardıkları ürünlerde şu anda herhangi bir sorunla karşılaşmadılar.

Açıkça belirtmek gerekirse, gıda endüstrisi yiyecek kullanıyor. Ve bu gıdalar bir süre sonra bozulmaya neden oluyor.Ve biz bunlara artık diyoruz.Birçok uzman bu ürünleri daha bozulmadan önce bunları hammadde olarak değerlendiriyor.Bu şekilde israfın önüne geçiliyor.Yeni makinalar ortaya çıkınca artık yapay meyve be sebze yapımıda ortaya çıkacaktır.Düşün tasarla yap mantığında.

Doğal olarak, farklı makinelerini oluşturma sürecinde, parçaların enjeksiyon kalıplama yoluyla endüstriyel hale getirilmesinden önce, prototipini hayata geçirmek için 3D baskı kullanıyor.3D Yazıcıların gıda sektöründe kullanımı tabiki bunlarla sınırlı diil.Ancak bu makalemde belirli kısımlardan söz ettim.Geri kalan kısmını ilerki makalelerimde sunacağım.Herkese iyi günler dilerim.

Son mesajlar