Genelkurmay'daki belgelere göre; Barzani'nin babası da Ermeniler'i kışkırtmıştı.

Bu konuyu okuyanlar

iol99

Profesör
Tarih araştırmacısı Gökhan Balcı, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) arşivlerinde Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani ve amcası Barzan Şeyhi Abdüsselâm’ın, Ruslar'ın desteği ile Ermeni çetelerini Türkler'e karşı kışkırttığının açıkta yer aldığını kaydetti.

Araştırmalarını "Soykırıma Uğrayan Türkler" adlı kitabında toplayan Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atalarının Erivan Türkü, dedesinin Kâzım Karabekir’in silah arkadaşı olduğunu anımsattı.

Balcı, katliama uğrayan bir sülalenin ferdi olarak Ermenilerin sözde soykırım iddialarının kendisini oldukça yaraladığını, bu nedenle soykırım iddialarıyla ilgili araştırmalara ağırlık verdiğini belirtti.

Balcı, Genelkurmay Başkanlığının arşivlerini açtıktan sonra, ilk araştırma fırsatını bulan kişilerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Devlet arşivinden de yaptığım araştırmalarda Türk geçmişi ve geleceği için ibret verici sonuçlara ulaştım. Geçmiş yıllarda Türkiye tarafından korunan, son dönemde ise Türkiye’ye yönelik ’tehdit içerikli’ açıklamalarıyla dikkati çeken Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’nin sözde Ermeni soykırımının yaşandığı iddia edilen tarihlerde, Ermenilerle birlikte Türklere saldırırken, Barzan aşireti Rusya’dan önemli destekler aldı.

Mustafa Barzani, Ermeni çetelerini silahlandırarak, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki Türk köylerinde işkenceler yapmış." Barzan Şeyhi Abdüsselam ve Mustafa Barzani’nin Türklere yaptığı işkencelerin ortaya çıkmasının ardından İran’a kaçtığını ifade eden Balcı, şöyle devam etti:

"Molla Mustafa Barzani, babası, ağabeyi yıllarca Türkleri düşman olarak görüp, aldıkları yabancı desteklerle tam anlamıyla bir soykırım yapmışlar. Genelkurmay ve devlet arşivlerinde yer alan belgelerde Barzanilerin, Ermenileri ve Rusları kullandığı açıkça belirtiliyor.

Barzan aşiretiyle ilgili gerçekler, Rusya devlet arşivlerinde de bulunuyor. Mustafa Barzani’nin ölümünün ardından aşireti yöneten oğlu Mesut Barzani’de bugün atalarının gittiği yoldan ilerlemeye çalışıyor.

1915’te babası, Rusların desteği ile Ermenileri Türklere karşı kışkırtmıştı, şimdi ise kendisi ABD desteği ile Kürtleri kışkırtarak aynı taktiği izliyor." Barzan aşiretinin her fırsatta Osmanlıya ihanet ettiğine dikkati çeken Balcı, "Barzan aşireti, Türk katliamını 1915’den beri yürütmeye çalışıyor. Baba ile oğul arasında hiç fark yok. Her ikisi de aynı mezalimi ve soykırımı düzenlemekte kararlılar. Bunun için de şu anda Kürtleri kullanıyorlar" dedi. Balcı, Barzan aşiretinin soyunun Kürtlere dayanmadığını, bununla ilgili de geniş bir araştırmayı gelecek aylarda yayınlayacağını söyledi. Araştırmalarının yer aldığı kitabının bir çağrı niteliği taşıdığına değinen Balcı, "Bu kitap, Türkmen soydaşlarımıza saldıran ve gözünü Güneydoğuya diken Barzani’ye dikkati çekmek için bir çağrıdır. Artık herkes gözünü açmalı" diye konuştu.


GENELKURMAY ARŞİVİ

Genelkurmay ATASE Başkanlığı Arşivi’nden elde edilen, Erzurum’un Hasankale ilçesindeki birlikten Osmanlı Ordusu Başkomutanlığı’na yazılmış 2763 numaralı metinde, şunlar kaydediliyor:

"Van Seyyar Jandarma Tümeni’nden gelen cevap aşağıdadır. Ruslar seferberlikten beri, önce Osmanlı toprakları içinde adi ve siyasi suçlar işleyip İran’a kaçanlara ve hudut yakınında yaşayan İran aşiretlerinden kandırdıklarına, silah ve para vererek sınırlardan geçiriyorlar. Bunlar aracılığıyla olaylar tertipleyerek memleketimizde birçok cinayet işlettirdiler. Celali bölgesinde oturan Abdevi aşireti reisi Simko’nun memletimizin içinde işlediği her cinayet için Rusların düzenli olarak verdikleri maaştan başka, ayrıca ödül de verdiklerini, Simko itiraf etmiştir.

Bu konularda Van Valiliğinin de birçok belgesi bulunmaktadır. Mustafa Barzani de İran’a kaçarak, Ruslar tarafından Tiflis’te ağırlanıp orada çok miktarda para ve ayrıca talimat verildikten sonra, memleketimizde karışıklık çıkartmak için gönderildi. Barzan Şeyhi Abdüsselam, Rusların yardımıyla aşiretleri teşvik ederek, Bacerge civarına kadar gelmişti..."

[size=7pt]netgazete[/size]
 

BacKDooR

Asistan
emubaltaci dedi ki:
NecronomicoN dedi ki:
barzani yahudi kökenli zaten ;)
yok daha neler yakında adam için öyle böylede derler :D ya 3 kuruş etmeyen adam için yapılan araştırmalara bak :S tükürsek boğulacak biri

Yok doğrudur yahudidir kendisi. İsrail desteğinin nedeni de budur, israillilerce eğitilmeleri, mossad koruması vs.

Yayınlanan haritalara bakılırsa büyük İsrail projesinin sınırları barzani'nin kendi yayınlattığı haritalardaki sınırlara denk gelir, asıl amaç büyük İsrail'i gerçekleştirmektir.

Ve son olarak dedesi 1926 ve 1929 tarihleri arasında kendisini bölgede peygamber ilan etmiştir.
Peşmerge devleti ilan etmeye kalkmıştır İngilizler sonradan desteklerini çektikleri için, asılarak idam edilmiştir.
 

Benzer konular

SDN Son Haberler

Üst