Geçmişten Günümüze Taşınabilir Bilgisayarlar: Asus 1000HE ve T100

Bu konuyu okuyanlar

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kapak.jpg

2008 yılında adını Intel’den alan ve altı yıllık ömrünü dolduran netbooklar geçmişe baktığımızda şimdiye dair ışık tutan cihazlar. Hayatın daha fazla mobilize olması sonucunda insanlar daha taşınabilir cihazlara ihtiyaç duymaya başladı ve bu bağlamda ortaya netbooklar ve PDA telefonlar çıktı. Teknolojinin hızla ve katlanarak gelişmesinin sayesinde iki ürün grubu da inanılmaz yol aldılar. Ben bu yazımda 2008 yılında ilk nesillerden bir Intel Atom işlemcisi ile çıkan Asus EEE PC 1000HE’yi ve yine Asus’un ikisi bir yapıdaki Transformer Book T100’ü yan yana getiriyorum

Öncelikle konuya işlemciden başlamak istiyorum, 1000HE’de Intel’in ilk nesil Atom işlemcilerinden N270 bulunuyor. Bu işlemci 45nm üretim geometrisi ile üretiliyordu ve tek çekirdekli bir yapıdaydı. T100’de kullanılan işlemci ise dört çekirdekli ve 1.3-1.9GHz frekans aralığında çalışıyor, ayrıca üzerinde dahili bir grafik birimi bulunduruyor. İsterseniz bu iki işlemciye daha yakından bakalım;

Asus EEE PC 1000HEAsus Transformer Book T100
Üretim Geometrisi45nm22nm
Dahili GPU-7. nesil Intel HD Graphics
Çalışma FrekansıSabit 1.6GHz1.3GHz+Turbo Boost (1.9GHz)
Transistör Sayısı47 milyon
-​
Cache512k2mb
ÇekirdekTek ÇekirdekDört Çekirdek
RAM Desteği4GB DDR24GB LPDDR3
Boyut22x22mm17x17mm
Maks TDP2.5W2W (SDP)

Görüldüğü üzere yeni nesil Intel Atom Z3740, eski nesil Intel Atom N270’e göre daya ufak boyutlarda ve güç tüketim değerinde daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca ikisinin çıkış tarihlerine baktığımızda arada beş yıl gibi önemli bir farkın olduğunu görüyoruz, bu da iki işlemcinin arasında önemli teknoloji ve desteklenen standart farklılıklarının oluşmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra Z3740’ın dört çekirdekli fansız yapısı sayesinde işlemlerinizi daha kısa sürede yapabiliyorken hiçbir ses duymuyorsunuz ve buna rağmen bilgisayarınız temel işlevlerde (resim düzenleme, video izleme, çok fazla sekme ile internette dolaşma) kasmıyor. Ayrıca yeni nesil işlemci 4K videoları oynatabilirken N270’in Full HD’de canı çıkıyor. Tabii RAM desteğinden de kaynaklanan büyük bir fark oluşuyor, Z3740 düşük güç tüketimli LPDDR3 RAM desteklerken N270 DDR2 destekliyor ve bu da büyük bir bant genişliği farkına neden oluyor.

P1050468.jpg

Performansı etkileyen bir diğer unsur ise bellekler ve kayıt cihazının tipi. Asus 1000HE’de 1GB DDR2 RAM varken T100’de 2GB LPDDR3 RAM var ve bu sayede T100 daha akıcı ve kararlı çalışıyor. 1000HE kısa bir süre sonra bellek sorunu yaşıyor ve kasmaya başlıyor. Kayıt medyasında ise T100’de eMMC yongalar bulunurken 1000HE’de 2.5” boyutunda 5.400rpm 160GB HDD bulunuyor. Hard diskin kayıt performansı okuma/yazmada 30-40mb/s olurken T100’ün eMMC 32GB belleğinin performansı 110mb okuma ve 50mb yazmaya kadar çıkıyor, bu da uygulamaların ve sistemin açılış süresini önemli oranda etkiliyor. HDD’nin 40GB boş durumda sıfır açılıştan kendine gelmesi 1-1.5 dakikayı bulurken T100 20 saniyede tamamen açık hale gelebiliyor.

P1050473.jpg

Ekran konusunda ise iki cihaz arasında bazı önemli farkalar bulunuyor. Ekran boyutu iki cihazda da aynıyken T100’de 1336x768 çözünürlüğünde IPS ekran, 1000HE’de 1024x600 çözünürlüğünde ekran bulunuyor. İkisinin arasındaki en büyük fark ise T100’de dokunmatik bir ekranın bulunması. Çözünürlük konusunda iki cihaz da çok başarılı olmasa da 1336x768 şuan bu segmentte sektör tabanı ve uygulamalar da bu çözünürlüğü destekliyor, fakat 1024x600 çözünürlük pek çok uygulamada sıkıntı yaratıyor. 1000HE’nin önde olduğu nokta ise ekranın mat olması, bu sayede güneş ışığında daha iyi başarım sergiliyor.

P1050471.jpg

Boyutlarda ise beş yıl içerisinde çok önemli gelişme kaydedilmiş durumda. T100’ü tablet olarak elinize aldığınızda elinizde yarım kilo ağırlığında tam bir bilgisayar olurken 1000HE’nin ağırlığı 1.5KG civarında ve daha kalın bir yapıda. İkisi de gayet taşınabilir yapıdayken T100’de bu durum zirveye çıkıyor.

P1050470.jpg

Son olarak pil konusuna da değineceğim. Öncelikle Asus beş yıl içinde pil konusundaki iddiasından hiçbir şey kaybetmemiş hatta üzerine koymuş. 5 yıl önce daha yüksek güç tüketimli donanımlar ile maksimum 7 saat pil ömrü sunan 1000HE’nin kardeşi T100 bugün 11 saate kadar kullanılabiliyor. 1000HE’nin değiştirilebilir pil avantajı varken T100’ün de taşınabilirlik avantajı öne çıkıyor. Sonuç olarak Asus’un iyi olan pil performansını daha da iyi hale getirdiğini görüyoruz.

Kaynak: www.iyisimi.org

Asus Transformer Book T100 İncelemesi