Geçmişimize damgasını vuran çizgi film (TUSUBASA)

Bu konuyu okuyanlar

cathlack

Profesör
Reaksiyon puanı
6

Tusubasa o bizim geçmişimize damga vurdu ve çzigifilmin yapılma sebeplerinin şunlar olduğu iddia edildi ve onun bir kaç özelliği şöyle sıralandı:

Arkadaşlar bunu güvenilir bi kaynaktan aldım ve sizlerle paylaşmak istedim

Madde 1: Japonya eski yıllarda tabi kendini futbolda gösteremeyince böyle bir çizgi film yapmaya karar verir.

Madde 2:Filmde dünyanın yuvarlak olduğu o kadar anlaşılır ki tusubasaya önden bakılınca sadece dizi gözükür ayağı ve top sahanın yuvarlaklığından gözükemez bu çizgifilm fizik temellerine bağlı olarak işlenndiğini kanıtlar(tusubasa vurunca yamulan top hariç)

Madde 3: Japonya en çok futbollu çizgi filmlere önem vermişlerdir.

Madde 4:Japon futbol çizgi filmlerinde kaleci hep şişko olur kendileriz zayıf olduklar için

Madde 5:Oyuncuların gözleri yüzlerinin yarısı kadardır adamların gözleri küçük olduğu için.

Madde 6:Top hep tusubasaya pas atılır ve o genellikle hiç pas vermez

Madde 7:Tusubasa defans,forvet hiç fark etmez hepsinde oynar

Madde 8: Tusubasa topu düşmanından almak istediğinde hep ayağına kayar

İşte bizim kuşağa dünyanın yuvarlak olduğunu öğreten , popülaritesi tavan yapmış çizgi film bu idi.Tsubasa Nankatsu takımının kaptanıydı, kalecileri Wakabayaşi ile çocuk liginde şampiyonluğa oynarlardı. Saha koş koş bitmezdi, futbolcular koştukça dünyanın yuvarlak olduğu ispatlanırdı. Bunlar da fizik kurallarına aykırı vuruşlar yapar, top korkunç bir hızla kaleye gider, kaleci topa direnç göstererek durdurmaya çalışır ama topla beraber gol olurdu. Bir keresinde çok iddialı bir kaleciye karşı oynuyordu Tsubasa, seyirciler bu kalecinin hiç gol yemediğinden dem vuruyorlardı ki kalecide de acayip bir kendine güven vardı, Tsubasa meşhur vuruşu ile topu kaleye yollamış, herkes gol olacağını beklerken kaleci topu inanılmaz bir refleksle çelmiş, top kornere çıkmıştı ve kaleciden kendine olan güveninden dolayı şu yaran cümle gelmişti: "kahretsin sadece kornere çelebildim!
Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan çizgi film. Bir oyuncunun tek başına 15-20 kişiyi (normalde karşı takımda 11 kişi olur ama... ) geçebildiğini gördüğümüz, bir maçın 3-4 bölüm sürdüğü, kartal-şahin vs. bilimum vuruş türleriyle kafa sıyırtan, diğer direkten güç alrak öbür direğe uçan kalecilerin olduğu unutulmaz çizgi film.İkizler birbirlerinin sırtına çıkıp ortalra kafa vurur oyuncular direklerden güç alıp kaleciyle birlikte kalenin 5-10metre yükseğinde hem konuşup hem topa kafa vurmaya çalışır (hayır ben vuracam kafayı topu tuttum bu golü atmalıyım gibi ve resimlerdede görüldüğü gibi tusubasa röveşata çekerken bile nereye vuracağına bakıp kestiren teknik bir oyuncudur ve çizgifilmin en garip yanı pas atmadan arkadasının adını mutlaka söyler(tusubasaaaa pas geliyoooor)ama karşı takım o sırada asla o adamı tutmak pası kesmek için çaba harcamaz ve adamımız tusubasa topu aldımı kendi kendine konuşur arkadaslarının nekadar yorulduğunu kestirir kimin sakatlığı olduğunu anlar çalımları atar ve son topa vuracağı sırada bu golü atmalıyım der ve işte to be continue yazar şişman kaleci ve zayıf teknik kalecei çizgi filmin unutulmaz diğer kahramanlarıdır ve asla tsubasanın takımı favori olmaz kupalarda fakat kesinlikle finale yükselirler ve öyle bir zamanda tusubasa devreye girer ve şampiyon olurlar sizdende yorumları beklerim...

Tsubasa Ohzora:Nankatsuda futbol hayatına başlayan Tsubasa daha sonra..Japonya 17 ve 19 yaşaltı takımlarında oynamıştır.Sao Paolo ile profeoyonel olan Tsubasa'nın şu anda oynadığı takım Barcelonadır.

Kojiro Hyuga:Meiwa takımıyla futbola başlayan Hyuga daha sonra Toho ve Japonya 17-19 yaşaltı takımlarında forma giymiştir.Juventus takımıyla profesyonel olan Hyuga şu anda Reggina da forma giymektedir.

Genzo Wakabayashi:Shutetsu takımıyla futbola başlayan Genzo daha sonra Nankatsu ve Japonya 17-19 yaşaltı takımlarında oynamıştır.Daha sonra Hamburg takımında profesyonel olarak futbol hayatında devam etmiştir.

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Şapkalı Kaleciyide Unutmamak Lazım, adını hatırlamıyorum ancak Gol yemediğini hatırlıyorum :) Hey Gidi Giden Zamanlar...

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ne çizgi filmdi ama son 2 dakka 3 bölüm sürerdi vallah zuhahhaa :D

FeeLiT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
PcMaSTeR dedi ki:
Şapkalı Kaleciyide Unutmamak Lazım, adını hatırlamıyorum ancak Gol yemediğini hatırlıyorum :) Hey Gidi Giden Zamanlar...

Kalecinin adı vakabayaşi ydi yanlış hatırlamıyorsam :)Japonca nasıl yazılır bilmem. Tsubasa hep ona karşı oynamak isterdi.Kaleci vakabayaşi evinin bahcesinde hocasıyla idman yaptıkları sırada tsubasa cok buyuk bir tepeden onların bahcesine top atmıştı :) kaleci de o topu o kadar mesafeden sadece tsubasanın atabilecegine adı gibi emindi :D Ben karikatür işi mi yapsam acaba :p

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
FeeLiT dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:

Kalecinin adı vakabayaşi ydi yanlış hatırlamıyorsam :)Japonca nasıl yazılır bilmem. Tsubasa hep ona karşı oynamak isterdi.Kaleci vakabayaşi evinin bahcesinde hocasıyla idman yaptıkları sırada tsubasa cok buyuk bir tepeden onların bahcesine top atmıştı :) kaleci de o topu o kadar mesafeden sadece tsubasanın atabilecegine adı gibi emindi :D Ben karikatür işi mi yapsam acaba :p
evet doğru dedin.. bu bizimkinin rakibi vardı ezik çocuk parasını taştan çıkaran vurdumu çizi gibi çakan onun adı neydi ?

Mr.Fastfinger

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Filmin bi bölümünde kendi kalesinden atak yapan tsubasa rakip takımın kaleye kadar gidemeden bir bölüm son bulurdu kafayı yememek elde değildi :D

alperveli

Profesör
Reaksiyon puanı
48
Pazar sabahın köründe başlardı hiç izleyemezdim.

FeeLiT

Asistan
Reaksiyon puanı
3
emubaltaci dedi ki:
FeeLiT dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:

evet doğru dedin.. bu bizimkinin rakibi vardı ezik çocuk parasını taştan çıkaran vurdumu çizi gibi çakan onun adı neydi ?
emubaltaci dedi ki:
FeeLiT dedi ki:
PcMaSTeR dedi ki:

Onun adını hatırlamıyorum birde hatırladıgım ikiz kardeşler onlar da bir harikaydı birinden topu sert ceza alanının içine atmalarını isterlerdi ikiz kardeşler den 1 i direğin bir tarafından diğeride kale direğinin diğer tarafından :} cıkarak beraber kaleye sut attıkları daha fazlasını hatırlamıyorum zaten biraz önce kelebek etkisi 2 yi seyrettim kendimden geçtim daha anlatmıyayım en iyisi (A)

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
bu ikizler direklerde geziyolardı sürekli :) futbolda cezası var mı acaba ;D

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Muahaha :D Hey gidi günler hey (A) (A) :)

duke09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla anılarım depreşti konuyu açan arkadaşa sonsuz teşekkürler. Benim hatırladığım bir çizgi film boyunca kesinlikle maç bitmezdi.Mutlaka sonraki bölüme atarlardı maçın sonunu merakla beklerdik. Tusubasa topu alır deli gibi kaleye koşardı ama bir türlü kaleyi göremezdik 10 dk boyunca 50m'yi koşamazdı :D

Hatta Tusubasa ile Wakabayashi'nin evleri karşı karşıyaydı. Karşı karşıya dediğim arada mahalleler var. Yani en az 100-150m mesafe var aralarında. Eee Tusubasa yetenekli çocuktur topun üstüne not yazıp degajla Wakabayashi'nin balkonuna atmıştı topu...

krasiv

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim de çok severek izlediğim bir çizgi filmdi... wakabayashi den hariç wakashimazu diye bir kaleci vardı on numara güveni olan bir kaleci idi ve tabiki ikiz olduğumdan olsa gerek :) Tachibana kardeşleri unutmak mümkün değil :):)

lb.bingol

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Onu sadece sizin kuşağa değil,bizim kuşağa da yayınladılar.

dragonfly

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar tsubasa kopyaydı bence ondan önce Benjamin adlı bir çizgi film vardı. Ben onu izlerdim. Benjamin vardı Eric vardı Sezar vardı Yan vardı. Bunların hepsinin özel şutları vardı. Benjaminin akula, Sezarın magnum, Ericinkini hatırlayamadım ama top birden çoğalıyordu ve kaleciyi şaşırtıyordu.
Şapkalı olan alman bir kaleci vardı. Adı Boss.Benjamin Ericin kız kardeşine aşıktı.
Bunların hepsi daha sonra bir takım oluşturdular.Sezar ve Yan sürekli kavga ediyorlardı. Finalde Eric'in eski takım arkadaşı ile karşılaşacaklardı. Bu eleman daha önce bütün futbolcuların özel vuruşlarını taklit edebiliyordu. Ama son dakikada Benjamin kornerden gelen topa rakibin 11 futbolcusuna rağmen zıplayıp gölü attı ve maçı kazandılar. Böylece dizi bitti

Rac10

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ne izlerdik be okula gitmeden önce. maç yaparkende kartal vuruşunu vurmaya çalışırdık.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
gözlerim yaşardı benim de hey gidi günler hey :)

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
bunun birde ataride oyunu vardı :) her maçı yendikten sonra yeni bir vuruşu geliyodu :D

warkortali

Profesör
Reaksiyon puanı
181
Abi ne yaptın sen ya.. Gözümün önünden film şeridi gibi geçti çocukluğum %( Atari oyunu süperdi japoncaydı ama hiç sorun değildi oynuyordum :D

cathlack

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Hey gidi günler beee
Kusura bakma Warkortali seni hüzünlendirdiysem :p

crux

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar tsubasa kopyaydı bence ondan önce Benjamin adlı bir çizgi film vardı. Ben onu izlerdim. Benjamin vardı Eric vardı Sezar vardı Yan vardı. Bunların hepsinin özel şutları vardı. Benjaminin akula, Sezarın magnum, Ericinkini hatırlayamadım ama top birden çoğalıyordu ve kaleciyi şaşırtıyordu.
Şapkalı olan alman bir kaleci vardı. Adı Boss.Benjamin Ericin kız kardeşine aşıktı.
Bunların hepsi daha sonra bir takım oluşturdular.Sezar ve Yan sürekli kavga ediyorlardı. Finalde Eric'in eski takım arkadaşı ile karşılaşacaklardı. Bu eleman daha önce bütün futbolcuların özel vuruşlarını taklit edebiliyordu. Ama son dakikada Benjamin kornerden gelen topa rakibin 11 futbolcusuna rağmen zıplayıp gölü attı ve maçı kazandılar. Böylece dizi bitti

Hayır hayır dragonfly arkadaşları yanlış yönlendirme tam tersi benjamin kopyaydı esasen.Tsubasa 1987 yapımıdır ki gol çıktığında tsubasa 5 yaşındaydı gol 1992 yapımıdır zaten böyle işlerde hep japonların parmağı vardır ilk animedir tsubasa ayrıca gol ise anime değil çizgi dizidir ve japon-fransız iş birliği içinde yapılmıştır.Tabii ki tusbasayı yani küçük golcüyü kopya ederek.

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
alıntıysa no problem. ama sen yazdıysan. 8. maddede rakip oyuncuyu düşman olarak nitelendirmen enteresan...

Madde 8: Tusubasa topu düşmanından almak istediğinde hep ayağına kayar.

Son mesajlar