Gazze'de 1000 Konut Projesi temel atma töreni

Bu konuyu okuyanlar

enable

Profesör
Katılım
4 Ağu 2009
Mesajlar
1,090
Reaksiyon puanı
9
Puanları
38
TİKA Başkanır Çam ile Gazze'de bulunan Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçisi Sarnıç,1000 Konut Projesinin temel atma törenine katıldı.

gazze-2-jpg20141110170819.jpg


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile Gazze'yi ziyaret eden Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçisi Mustafa Sarnıç, TİKA ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri eşliğinde1000 Konut Projesinin temel atma törenine katıldı.

Gazze'de düzenlenen açılış töreninde konuşan TİKA Başkanı Çam, Gazze'ye yapılacak bin konutun, yaşamlarını sürdürebilmeleri için sunulan basit bir hediye olduğunu belirtti. Konutların geçici olduğunu ifade eden Çam, savaş nedeniyle zor günler yaşayan Gazzelilere yardımcı olacağını kaydetti.

Savaşın ardından kalan yıkıntıların arasına yine o günkü duyguları yaşayarak geldiklerini söyleyen Çam, şöyle devam etti:

"Sizler burada büyük bir mücadele içinde büyük acılarla sıkıntılar ve bombalar altında mücadele ederken, bizlerde gözü yaşlı bir şekilde bütün Türk halkı, bütün dünya, insaflı olan, insanlıktan nasibini alan herkesin yaşadığı gibi yaşayarak acılarını bir nebze hissederek, televizyonlardan seyrederek, bu kahraman Şucaiyye olmak üzere bütün Filistinli kardeşlerimizin yaşadıklarını hissetmeye çalıştık."

Çam, yıkılan binaların yerine daha iyilerinin yapılacağına inandığını belirterek, savaşta can veren şehitlerin ardından yaklaşık 3 bin bebeğin dünyaya gözlerini açtığını kaydetti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine değinen Çam, "Geçtiğimiz haftadan beri de yalnızca İslam aleminin değil bütün dünyanın, bütün dinlerin en kutsal mekanlarından olan bizim için Mescid-i Aksa olarak yer yüzündeki üçüncü mübarek mabedimiz olan yere karşı yapılan saygısızlıklar ve saldırılarla ilgili olarak yaşadığımız üzüntü ve acıları da burada ifade etmek istiyorum" dedi.

Törende konuşan Türkiye'nin Kudüs Büyükelçisi Sarnıç da Gazze'de büyük bir yıkıma şahit olduklarını dile getirdi.

Sarnıç, "Öncelikle bağımsız, özgür bir Filistin devletinin kurulması sağlanmalıdır. Biz ancak bu şartlar sağlandığı takdirde bölgeye barış ve huzurun geleceğine inanıyoruz. Gazze'nin yeniden imarı için Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Bugün burada toplanmamızın bir sebebi de bu teahhüdümüzü yerine getirmektir" ifadelerini kullandı.

TİKA Başkanı Çam ile Gazze'ye gelen Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçisi Sarnıç, dün Şucaiyye Mahallesi'nde yaklaşık 800 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak su kuyularının açılışını gerçekleştirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı
 

Son mesajlar

Üst