Gazinin bir anisi/mutlaka okuyun..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DarkLady

Dekan
Gazi Çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadınarasladık. Atatürk attan inerek bu ihiyar kadının yanına sokuldu.>- Merhaba nine>Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;>- Merhaba dedi.>- Nereden gelip nereye gidiyorsun? Kadın şöyle bir duralayıp,>- Neden sordun ki, dedi. Buraların sabısı mısın? Yoksa bekçisi mi?>Paşa gülümsedi.>- Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletininmalıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi neredengelipnereye gittiğini söyleyecek misin? Kadın başını salladı.>- Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güçbittiği, atın geç yetişdiği kavruk köylerinden birindeyim. Bizim mıhtarbanabilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.>- Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?>- Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da.... Benim iki oğlumgavur harbinde şehit düştü. Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kezgörmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi GaziPaşa. Bende gün demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıveripsaldıAngaraya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdanbelli böyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey.>- Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? Kadını birden yüzüsertleşti.>- Tövbe de bey, tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki... O bizimvatanımızı gurtardı. Bizi düşmanın elinden kurtardı. Şehitlerimizinmezarlarınıonlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde şimdiistediğimiz gibi yaşıyoruz. Şunun bunun gavur dölünün köpeği olmaktanonunsayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağolpaşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek.Senefendi bir adama benziyon, bana bir yardım ediver de Gazi Paşayıbulacağım yeri deyiver. Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çokduygulandığı her halinden belliydi. Bana dönerek,>- Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanımızdır... Benim köylüm,benim vefalı Türk anamdır bu. Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttumanacığım dedim, sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen,seniburalara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk işte karşında duruyor.Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere>fırlatıp, Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu.>İkiside ağlıyordu. İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğulgibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü atanınellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paketçıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'euzattı;>- Tek ineğimim sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sanahediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm.>Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi.>Sonra birlikte köşke kadar gittik. Oradakilere şu emri verdi;>"Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin. Sonra köyüne götürün.Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun.">Alıntıdır
 

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Forum kuralları der ki :

12. Mesajınızda gereğinden fazla ifade koyamazsınız.

Bu yhazı e-posta adresinize gelmiş olsa da, "çok zahmetlisiniz" demek yerine birazcık zahmet gösterip düzenleme yoluna gidiniz..

KİLİT!..
 

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Okları kaldırdım ama Pesi kilitlemiş konunuzu artık..
Böyle durumda yapacağınız çok basit.
Açacaksınız Notopad'i, yapıştıracaksınız yazıyı. CTRL+H tuş kombinasyonuna basacaksınız. Birinci kutuya > yazıp, "Tümünü Değiştir" tuşuna tıklayacaksınız.

Bu arada bu yazı bana çok yapmacık geldi.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst