[ÇÖZÜLDÜ] Garip Bir Problem (HP 15-af110nt Şarj Problemi)

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Kardeşim kendi dizüstü bilgisayarı ve benim dizüstü bilgisayarım için batarya sipariş verdi. Ucuz olduğu için bataryanın yan sanayi olma ihtimali var. O nedenle ilk 14 gün boyunca batarya rahatsız edici sesler ya da duman çıkarırsa bataryayı iade etmeyi düşünüyorum ancak inşallah yeni bataryayı taktıktan sonra sorunum çözülür.
Güzel çıkarsa ben de alayım.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Şu anda batarya elime ulaştı ve bilgisayara takınca sorunun çözülme belirtileri göstermeye başladı (sadece kalibre etmem gerekiyor). 12 gün içinde hiçbir sorun çıkmazsa (patlamazsa, çatlamazsa, hiçbir şey olmazsa) ya da hiçbir zaman bu şarj sorunu kronikleşmezse o bataryayı kullanmayı düşünüyorum (bataryada orijinallik belirtileri pek de yok).

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
sorun olursa anında olur takograflarda öyle oluyordu ...

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
sorun olursa anında olur takograflarda öyle oluyordu ...
Yeni bataryayı takınca zaten sorunun çözüldüğüne dair belirtiler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Eski batarya ile dizüstü bilgisayar %45 civarında kapanıyordu, şimdi batarya %45'in altında iken elimize ulaşmış olmasına rağmen kapanmadı. İnşallah 12 gün içinde başka sorunlar çıkmazsa (orijinallik belirtisi olmadığı için) ya da şarj kesme sorunu kronikleşmezse o bataryayı kullanmaya devam edeceğim, yoksa HP'den alacağım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
şarjı taksana dolsun dolunca acden çalışsın ...
Ekran Görüntüsü 2020-09-09 00-41-16.png

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Nereden aldınız?

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Nereden aldınız?
Nereden aldığımı hatırlamıyorum ama bataryayı taktıktan sonra sorunun çözüldüğüne dair belirtiler bir bir ortaya çıkıyor. Ancak pilde pek de orijinallik belirtisi yok, o yüzden patlamasından, başka sorunlar çıkarmasından ya da sorunu kronikleştirmesinden endişeleniyorum.
Neden orijinallik belirtisi yok diyorsam, sebebi aşağıdaki linktedir.

Son düzenleyen moderatör:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
kardeşim msi vr601'e yan sanayi batarya aldı onuda öldürdü sorun yok.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bataryada bazı orijinallik belirtilerinin olmaması, şarj olma sırasında bataryada hafif ısınma ve belli bir seviyeden sonra yavaş şarj olma dışında bir sıkıntısı yok. Ayrıca bu şarj sorunu çözüldü.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Aldığınız yerin linkini atar mısınız?

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Aldığınız yerin linkini atar mısınız?
Bataryayı kardeşim aldığı için linkini bilmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

HP Diagnostics UEFI programında bataryayı (yeni bataryayı) kalibre etmem gerektiği yazıyor ama kalibre etsem de halen benden bataryayı kalibre etmemi istiyor. Yeni bataryayı iade etmeli miyim?

Son düzenleme:

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bataryayı kardeşim aldığı için linkini bilmiyorum.

HP Diagnostics UEFI programında bataryayı (yeni bataryayı) kalibre etmem gerektiği yazıyor ama kalibre etsem de halen benden bataryayı kalibre etmemi istiyor. Yeni bataryayı iade etmeli miyim?
Yeni bataryanın şarjını bitirip tekrar dolduktan sonra sorun geçmiştir.

Aynı sorunları ben de 15-ac116nt ile yaşadım. Kasası vs aynı sanırım.

Bu bataryanın ömrünü doldurduğunun bir göstergesi. Bu şekilde önce tam dolmadan şarj olmayı kesti sonra tekrar almaya başladı... Bu performasında da dalgalanma oluşturuyor.
Şu an 70-80 demişsiniz. Bu eşik zamanla düşecek ve bir süre sonra hiç şarj olmamaya başlayacak. Tabi pil tamamen ölünce performanstaki dalgalanmalar da ortadan kalkacak çünkü adaptöre bağlı çalışacak.

Çözüm yeni bir pil almak. :)
Sorunum yeni batarya ile çözülmüştür.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Batarya güzel çıktı ama ilk birkaç gün hafif ısınma, kalibrasyon hatası ve %100 dolduktan sonra şarj ışığının renginin değişmemesi (şarj etmeye devam etmesi) gibi ufak çaplı sorunlar çıktı (daha sonra çözüldü). Bataryanın iade süresi dolunca (1 hafta sonra) bu konuyu kilitlettirmeyi düşünüyorum.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Aldığın linki atabilirsen sevinirim.

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Benzer bir sorun elimdeki eski TOSHIBA bilgisayarda da oluyordu. Belli bir şarj seviyesine gelip şarjı kesiyordu, bir türlü çözemedik. Yeni batarya alındı ama aynı sorunu 1 sene bile geçmeden tekrardan yaptı. Batarya kaynaklı olsa gerek.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
toshiba pc işini bıraktı o bunu hissedip kırgınlığını gösteriyor...

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Kardeşim kargo kutusunu attı, sadece elektrostatik ambalajı duruyor. O ambalajda ise hiçbir bilgi bulunmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam kardeşimin bataryayı N11.com'dan aldığını hatırlıyorum.
Ya hani ben de alacağım ya. Hazır senin aldığın iyi çıkmış. Ben de risk almayayım. Senin aldığım yerden alayım diye diyorum.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Ya hani ben de alacağım ya. Hazır senin aldığın iyi çıkmış. Ben de risk almayayım. Senin aldığım yerden alayım diye diyorum.
Kardeşim aldığı için tam olarak linkini bilmiyorum ama yanlış hatırlamıyorsam n11.com'dan almış.

KindElephant480

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Bugün bu sorunu çözen yeni bataryanın iade süresi dolmuştur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...