Yardım Galiba Steam hesabım ve PC'm hacklendi

Micro_Ice

Öğrenci
30 Kasım 2023
4
4
3
28
Evet arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi dün şöyle bir olay yaşandı: Steam'de oyun oynarken birden bana birisi mesaj attı. Sohbetten kendisinin Steam çalışanı olduğunu yazdıklarını okuduğumu ama cevap vermediğimi bildiğini söyledi. Güya 2 bin dolarlık zarar verdiğimi ve güvenliğim için eşyalarımı transfer etmem gerektiğini belirtti. İşim çıktığı için bilgisayarı kardeşime bıraktım ve gittim. O sırada adam tüm arkadaş listemdeki herkesi engellemiş, bir anda bilgisayarımdaki oyunları silmiş, Steam profil fotoğrafımı silmiş ve açıklamaya da "bu hesap Steam tarafından bla bla bir şeyler" yazmıştı. Kardeşim adamın dolandırıcı olduğunu söyledi, hatta adama "beni banla" demiş. Kardeşim adama "seni engelleyeceğim" dediğinde, adam "ben Valve çalışanıyım, beni engelleyemezsin, tüm bilgilerini biliyorum ve görüyorum" diyerek tehditlerine devam etmiş. Kardeşim de "görürüz" diyip adamı engellemiş.

Benim anlamadığım olay şu: Bu adam nasıl bilgisayardaki oyunları silip profil bilgilerini değiştirebiliyor? Şüphelendiğim için Windows Defender ile 2 kez tarama yaptım, bir şey bulmadı. Ardından görev yöneticisine girdiğimde kullanıcı adlarında benim bilgisayarı aldığım zaman kullandığım ilk isim gözüküyor, şimdiki değil. Sizce hacklendim mi? Eğer hacklendiysem ne yapmalıyım? Bu arada kredi ve banka kartlarımın hepsini internet alışverişine kapattım. Dün cumartesiydi.

Son düzenleyen moderatör:

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,924
358
23
Steam hesabınızla herhangi bir üçüncü parti servise giriş yapmış mıydınız. Şu kasa düşürme, hesabın değerini görme gibi. Bu tür güvenilir olmayan servislere giriş yaptığınızda hesabınıza tam erişim elde etmiş olabilir.

Micro_Ice

Öğrenci
30 Kasım 2023
4
4
3
28
faceit girmiştim orada bir karışıklık oldu galiba bu arada faceit hesabını silmek için siteye ticktet attım

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,924
358
23
Faceit tarafından olduğunu sanmam, güvenilir görünüyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oyunlarınızın dosyaları bilgisayarda duruyor mu acaba? Varsayılan olarak "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common" dizininde olur.

Micro_Ice

Öğrenci
30 Kasım 2023
4
4
3
28
hesap değeri görme için en az 8 ay önce için siteye girmiştim. Şu an benim içi herhangi bir sıkıntı olur Bilgisayarı, mail her şeyi değiştirmeyi düşünüyorum bu konularda çok panik yapıyorum.

vigilantemre

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Müdavim
26 Mayıs 2019
1,766
3
1,924
358
23
Panik yapılacak bir durum yok aslında, Steam hesabınızın şifresini değiştirin ve iki faktörlü doğrulama kullanmaya özen gösterin. Virüs-Arka kapı olmasından endişelenip içiniz rahat etmezse, verilerinizi yedekleyip temiz bir Windows kurulumu yapın.

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
25 Mart 2019
4,669
1
7,872
708
20
Panik yapılacak bir durum yok aslında, Steam hesabınızın şifresini değiştirin ve iki faktörlü doğrulama kullanmaya özen gösterin. Virüs-Arka kapı olmasından endişelenip içiniz rahat etmezse, verilerinizi yedekleyip temiz bir Windows kurulumu yapın.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda var. Her hesap için ayrı şifre kullanılması öneriliyor.