Galatasaray.org: "İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe

aliihsangs12

Profesör
Ezeli rekabette tarihi bir anın, derbideki 100. yılın kutlandığı bugün Galatasaray kulübü tarihi bir jest yaptı ve resmi internet sitesinde bir açıklama yayınladı. Galatasaray'ın derbideki 100. yılı kutlayan açıklaması, "İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!" ifadeleriyle son buldu.Türk sporunun iki devi, iki ezeli rakip derbideki 100. yıllarını kutluyor. Bundan tam 100 yıl önce, yani 17 Ocak 1909 tarihinde şimdiki Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bulunduğu ve "Papazın Çayırı" olarak adlandırılan yerde iki rakip karşılaşmış ve maçı sarı-kırmızılılar 2-0 kazanmıştı. O gün sahada mücadele eden her iki takım futbolcuları, milyonlarca insanın heyecanla izlediği dünyanın sayılı derbilerinden birinin başlatıcısı olduğunu biliyorlar mıydı acaba? Kimbilir... ama bu maçın tarihi bir önemi olduğu gerçek.

İşte bu tarihi günde, Galatatasaray tarihi bir adım attı. Fair play açısından Türk spor tarihine geçecek bir açıklamayı resmi internet sitesinden yayınlayan Galatasaray Spor Kulübü, "İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!" ifadelerini kullandı.

REKABETİN 100 YILI

"Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki ilk maç, bundan 100 yıl önce oynandı.

17 Ocak 1909 tarihinde Union Club sahasında oynanan ve Emin Bülend'in attığı gollerle Galatasaray'ın 2-0'lık galibiyetiyle biten bu maça ait olduğu kesinleşen tek fotoğrafı yayınlıyoruz. Bu fotoğraf kurucumuz Ali Sami Yen'in kişisel Fotoğraf Albümü'nde bulundu ve ilk kez geçtiğimiz ay satışa çıkan 'Yüzyılın Öyküsü: Galatasaray Tarihi' kitabında yayınlandı. Türk futbol tarihinin akışını belirleyen bu ezeli rekabetin ve ebedi dostluğun 100. yılı şerefine bu fotoğrafı gururla yayınlarken 'İyi ki Varsın Ezeli Rakibimiz Fenerbahçe, Ebedi Dostumuz Fenerbahçe!' diyoruz."

Kaynak
 

beatkey

Asistan
Bir Galatasaray lı olarak böyle bir açıklamanın olmasına çok sevindim ve direk Fenerbahçe nin de sitesine göz attım.Oradada gayet güzel dostluk mesajı vardı. Her iki klubüde bu dostluk örneginden dolayı tebrik ediyorum..
 

Juggernaut

Profesör
Güzelce-dürüstçe oyun (fair play) için iyi bir şey. İlk adımın biz tarafından atıldığı için çok memnunum . :)
 

BadRobot

Üyecik
Tarihi fırsat kaçmıştır bence. Dostluk maçı düzenleyecekti 2 takım gerekirse federasyon kupa maçlarını erteleyecekti. Konserler olacaktı eski futbolcuların daha sonrada şimdiki futbolcuların forma giydiği maçlar olacaktı. 2 Takımın efsane oyuncalarına plaketlerin verileceği tribünlerin yarı yarıya bölündüğü bir organizasyon yapılmalıydı bilet fiyatlarınıda yapacaktın 100tl den başlayan fiyatlarla, hem kulüpler açısından gelir kaynağı olacaktı hemde Türk futbolundaki şiddetin önğne geçebilmek için 2 büyüğün başlattığı bir akım olabilirdi.

Yazık çok yazık. Hem Türk futbolunun başında, hemde kulüplerimizin başında pazarlamadan anlayan böyle tarihi fırsatları kaçırmayan yöneticiler görmek dileğiyle ...
 

Son mesajlar

Üst