G.Skill'in birebir aynı 2 RAM fiyat farkı

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Merhaba Arkadaşlar,

Bu iki ramin farkı nedir bilen var mı? Uzun süredir indirim takip ediyorum da aralarında sürekli 90-120 TL fark var ama G.Skill' in websitesinden özelliklerine baktığımda CL değerleri, XMP profilleri, yani hemen hemen herşeyleri aynı. Sırf görünüş farklılığından mı 90 tl fark var? Bilen arkadaşlar yazabilirlerse çok sevinirim.

RAM1:
G.Skill Trident Z Neo RGB
Resmi Sitesindeki özellikleri: Trident Z Neo

RAM2:
G.Skill TRIDENT Z RGB
Resmi Sitesindeki özellikleri: TRIDENT Z RGB

Resmi sitelerindeki bütün özellikleri bire bir aynı ancak aralarında fiyat farkı olması ilginç. Sadece Trident Z nin açıklamalarında ödül almış soğutmasından bahsediyor soğutma blokları mı farklı, bana aynı ürünmüş gibi geldi.

Son düzenleyen moderatör:

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Tek nedeni tasarımı gibi duruyor lakin öyle aman aman bir fark yok ki fiyat olarak.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Birebir aynı değil ki birisi NEO diye özel seri diğeri Trident Z aralarında fark var.

Boş paket Golf ile Dolu paket arasında neden fiyat farkı var demek gibi bir şey bu :)

Ayrıca satıcılarda farklı galiba. Fiyat farkı satıcıdan satıcıyada oynar.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Birebir aynı değil ki birisi NEO diye özel seri diğeri Trident Z aralarında fark var.
Dostum farklı seri olması fiyat farkı olma sebebi değil ki, fiyat farkı ya bir malzeme farklı kullanılmıştır, ya özellikleri değişiktir. "Boş paket Golf ile Dolu paket " örneği de bu durumla çok benzeşmiyor ikisi de bayağı dolu paketler bende dükkan sahibine bu neden pahalı diye soruyorum çünkü tatları muhtemelen aynı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tek nedeni tasarımı gibi duruyor lakin öyle aman aman bir fark yok ki fiyat olarak.
Bana da öyle geldi. Tasarım ve belki soğutucu blokta kullanılan malzeme bir tık daha kaliteli olabilir.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Trident Z rgb modeli vardı ama ryzenler ram seçiyordu başlarda, g skill de NEO modelini çıkardı Ryzen ile en iyi perfomans için rami optimize ettik dediler, bir nevi garanti verdiler, Ryzenle sorun yaşanmayacak diye. Ve görünüşünü de biraz değiştirdiler. Aslında aynı ram ama çıkış hikayesi bu.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Trident Z rgb modeli vardı ama ryzenler ram seçiyordu başlarda, g skill de NEO modelini çıkardı Ryzen ile en iyi perfomans için rami optimize ettik dediler, bir nevi garanti verdiler, Ryzenle sorun yaşanmayacak diye. Ve görünüşünü de biraz değiştirdiler. Aslında aynı ram ama çıkış hikayesi bu.
Ben şunu söylemeliyim ki "Ryzen ile en iyi perfomans için rami optimize ettik" konusunun tamamen bir marketting/PR olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi aylardır düzenli fiyatlarına bakıyorum. Diğer ram hep daha pahalı, amazon'da da öyle. Bence olay soğutma bloklarında olabilir gibi geliyor halen.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ne düşünürsen düşün ramin çıkış hikayesi bu başka bir olayı yok.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Ne düşünürsen düşün ramin çıkış hikayesi bu başka bir olayı yok.
Neden kaba bir yakllaşım içindesin ki, fiyat farkının sebebi konusunda sende bizim gibi sınırlı bilgiye sahipsin. Sal kankam konuyu. Bilen biri gelir yazar. Rahat ol ya

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İntel kullananlar bu ramler ryzen için diye az tercih ediyorsa diğerine göre o yüzden bir tık fiyatını indiriyor olabilirler.

Adam aynı fiyata satmak zorunda da değil :) diğerinden daha çok stok vardır bir milyon sebebi olabilir hangi birini sayayım. Ramin neden farklı olduğunu söyledim işte. Fiyat her türlü sebepten farklı olabilir oradan bi yere varılmaz.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
İntel kullananlar bu ramler ryzen için diye az tercih ediyorsa diğerine göre o yüzden bir tık fiyatını indiriyor olabilirler.
Olabilir evet, diğeri daha çok satıldığından stok tükenmiş ve doğal olarak fiyatı daha yüksek seyrediyor olabilir.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Eskiden tersiydi, Ryzenlerin ram problemi varken NEO modelinin fiyatı yüksekti yeni çıkmıştı. Yani o zaman satamadılar yüksek fiyattan şimdi ellerinde daha çok bulunuyor da olabilir. Zaman zaman aynı fiyat oldukları da olmuştur. Bi de Ryzen ibaresi ryzen kullanıcılarında bile ters tepebilir adam belki derki ilerde intel alsam sıkıntı yaşarım belki diğerini alayım diye de düşünebilir. O yüzden daha az alınıyor da olabilir. Bir de bizim Türkiye'ye has durum da olabilir ithalatçılar diğeri daha çok satılıyorsa onun fiyatını yükseltiyor da olabilir.

Bu arada NEO modelini 1 ay önce falan aldım kullanıyorum Ryzen 3600 ile, uyum problemi olmadı ama eskisinde de olmamıştı zaten artık öyle bir problem yok. Her hangi extra bir performans artışı da göstermedi olması gereken kadar performansı.

Son düzenleme:

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,497
Eskiden tersiydi, Ryzenlerin ram problemi varken NEO modelinin fiyatı yüksekti yeni çıkmıştı. Yani o zaman satamadılar yüksek fiyattan şimdi ellerinde daha çok bulunuyor da olabilir. Zaman zaman aynı fiyat oldukları da olmuştur. Bi de Ryzen ibaresi ryzen kullanıcılarında bile ters tepebilir adam belki derki ilerde intel alsam sıkıntı yaşarım belki diğerini alayım diye de düşünebilir. O yüzden daha az alınıyor da olabilir. Bir de bizim Türkiye'ye has durum da olabilir ithalatçılar diğeri daha çok satılıyorsa onun fiyatını yükseltiyor da olabilir.
Youtube da bir video buldum konu ile ilgili. Senin dediğin gibi ryzen ibaresi dışında tek farkları Neo biraz daha enerjiyi efektif kullanıyor"muş" videoya göre diğer herşeyi fiziksel materyalleri herşeyleri aynı. Ben olayın "AMD YE ÖZEL" lansmanından kaynaklı olduğuna yeterince ikna oldum, bütün olay AMD ye üretildi hikayesinde. Fiyatları da o ibare oynatıyor bence. Dediğin gibi amd toplayan adam bile almayabilir, daha sonra değişince kullanamayacağını düşünüyor olabilir.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Aslında eski ramler gibi amd uyumlu şeklinde de değil mesela eski ramlerde amd uyumlu derdi intele takardın çalışmazdı. Bu öyle de değil dediğim gibi ilk başta ryzenler ram seçiyordu mesela böyle bir rami 3600 e alınca stabilite bozuluyordu o zamanlarda çıkardıkları birşey tam uyumlu diye garanti verdiler. Bu demek değildi ki intelle çalışmaz, ama ryzenle uyumlu demeleri insanda öyle bir psikoloji oluşturuyor ister istemez ama aslında intelle kullananlar da hiçbir problem yaşamıyor. Amd için de extra bir performans da sağlamıyor. RGB lerin daha verimli güç kullanması da diğerinden daha sonra çıktığı daha yeni olduğu için olabilir. Aynı ledleri takmamışlardır. Çok da önemli değil o ledler ne kadar güç kullanabilir ki zaten.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Merhaba Arkadaşlar,

Bu iki ramin farkı nedir bilen var mı? Uzun süredir indirim takip ediyorum da aralarında sürekli 90-120 TL fark var ama G.Skill' in websitesinden özelliklerine baktığımda CL değerleri, XMP profilleri, yani hemen hemen herşeyleri aynı. Sırf görünüş farklılığından mı 90 tl fark var? Bilen arkadaşlar yazabilirlerse çok sevinirim.

RAM1:
G.Skill Trident Z Neo RGB
Resmi Sitesindeki özellikleri: Trident Z Neo

RAM2:
G.Skill TRIDENT Z RGB
Resmi Sitesindeki özellikleri: TRIDENT Z RGB

Resmi sitelerindeki bütün özellikleri bire bir aynı ancak aralarında fiyat farkı olması ilginç. Sadece Trident Z nin açıklamalarında ödül almış soğutmasından bahsediyor soğutma blokları mı farklı, bana aynı ürünmüş gibi geldi.
yanlış hatırlamıyorsam neo serisi ryzen işlemciler içindi intel işlemcili sistemimde trident z rgb kullanıyorum sorunsuz