Fusion'a geliştirici arıyoruz.

Bu konuyu okuyanlar

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Fusion, Fegeya Topluluğu tarafından geliştirilen bir işletim sistemi projesi. Projede Haiku(OpenBeOS)'dan da yararlanılmıştır.

Anlatmaya gerek yok sanırım, bilmiyorsanız profilimden bakın.

Geliştirici ekibimize katılıp açık kaynak koda gönül vermiş, çekirdek, gui, sürücü ya da app yazabilecek herkesi bekliyoruz, ayrıca kendi masaüstünüzü de yazabilirsiniz. Ayrıca BugFinder olabilir, bize fikirlerinizi de bildirebilirsiniz. İsterseniz maddi destekte de bulunabilirsiniz, o size kalmıştır.

Özel Mesajdan iletişime geçebilirsiniz.

Son düzenleyen moderatör:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Belki yanlış anlarsın ama İşletim sistemin Oyuncular için olmadığına göre Yaptığın sistemin pek haberlerini göremezsin Ünlü sitelerde. Yüzüne bile bakmazlar o derece. Herkes şuanda Windowsta FPS yarışına girmiş sende kalkmış sadece internete girebilen sistem kuruyorsun.

Arayüzü kullanımı filan ne kadar hoş ve güzel olursa olsun o sistem Windows gibi program ve oyun desteği sunamazsa bir yerlere gelemezsin.

Yok eğer yeni OS sistem yaparsan ve Windows Oyunlarını ve uygulamalarını performans kayıpsız Direk çalıştırabilirsen gözümü kırpmadan geçerim gerisi boş benim için.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Belki yanlış anlarsın ama İşletim sistemin Oyuncular için olmadığına göre Yaptığın sistemin pek haberlerini göremezsin Ünlü sitelerde. Yüzüne bile bakmazlar o derece. Herkes şuanda Windowsta FPS yarışına girmiş sende kalkmış sadece internete girebilen sistem kuruyorsun.

Arayüzü kullanımı filan ne kadar hoş ve güzel olursa olsun o sistem Windows gibi program ve oyun desteği sunamazsa bir yerlere gelemezsin.

Yok eğer yeni OS sistem yaparsan ve Windows Oyunlarını ve uygulamalarını performans kayıpsız Direk çalıştırabilirsen gözümü kırpmadan geçerim gerisi boş benim için.
Şuanda Linux çekirdeğinin .exe uzantısını çalıştırması için geliştirilen WineHQ bile aynı performansı yakalayamıyor hatta desteklenmeyen projeleri mevcut, bu sistemin temel amacı "Programcılar" ve günlük hayattaki kişiler içindir. Birçok bug mevcut, bu yüzden BugFinderları da bekliyoruz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Çekirdek yaz derim. Kendi İşletim sistemine sıfırdan hakim olabilmek için Yeni çekirdek yazmanla kendi sistemini onun üzerine kurabilirsin. Başka birisinin Bug finder çıkarmasını beklemezsin. Windows`a belki en güçlü rakip olursun
Dünyaca ünlü kişiye çevrilirsin.

Eğer Çok zor iş dersen senin projen olmaz. Linux işletim sistemi olarak kalır sistem. Adını ne koyarsan koy.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Linux dağıtımı olduğunu kim dedi? Linux çekirdeğini kullanmıyoruz, hem kendimiz yazıyoruz hem de Haiku'dan aldığımız Beta 1 kerneli tekrar kendimiz yazmaya çalışıyoruz. Sadece çekirdek(kernel) yazmayı düşünmüyorum ama, çekirdeği de sadece inşa edebilirsin.

Linux yerine açtım çünkü Farklı işletim sistemleri yeri mevcut değildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu proje, şuanda 15 yaşındaki bir fen lisesine giden bir çocuk ve birkaç küçük topluluğu ile geliştiriliyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
FegeyaOS geliştirilirken Helen OS'dan faydalanıyordunuz şimdi Fusion için OpenBeOS'a mı geçiş yaptınız. Neden işletim sisteminde ve yararlandığınız çekirdekte değişikliğe gittiniz?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Aynen öyle, HelenOS benim için gerekli yeterlilikleri sağlamıyordu ve mikrokerneldi. Çekirdeğin işleyiş yapısının biraz daha değişmesi tarafındayım ve yeni özellikler ekleme tarafındayım, bu sebeple OpenBeOS(Haiku)'yu kullandık.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Şuanda Linux çekirdeğinin .exe uzantısını çalıştırması için geliştirilen WineHQ bile aynı performansı yakalayamıyor hatta desteklenmeyen projeleri mevcut, bu sistemin temel amacı "Programcılar" ve günlük hayattaki kişiler içindir. Birçok bug mevcut, bu yüzden BugFinderları da bekliyoruz.
Tamamlanırsa iso dosyasını atarsın denerim :D

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Tabii ki herkese, topluluğa paylaşılacak.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Türkiye'de ekip çalışması pek yapılamıyor.
Şimdi burada "tamam abi yaparız" diyenler çıkabilir ama iş ciddi çalışmaya gelince böyle söyleyenlerin pek de bir şey yapmadığı görülmektedir.
Bu çalışmanızı projelendirip bir yerlerden (üniversitelerin teknokent gibi birimlerinden, TÜBİTAK gibi kurumlardan) ödenek alabilir ve ücretli elemanlarla veya üniversite personeli ile çalışarak bir şeyler yapabilirsiniz belki ama Türkiye'deki bürokrasi sebebiyle Pardus'un bile ne hâle getirildiğini biliyoruz. Alternatif olarak CSD işletim sistemi projesi olan C ve Sistem Programcıları Derneği ile iletişime geçmeye de çalışabilirsiniz.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Kesinlikle haklısınız hocam, CSD ile iletişime geçmeye çalışacağım fakat, onların da bir işletim sistemi projesi vardı. Ne oldu acaba?

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Yanlışmasam Kaan Arslan'ın paylaştığı bazı kodlar dışında tamamlanmış bir sistem ortada yok ancak onların işletim sistemi ile ilgili tecrübesi olduğu için sizinle bazı bilgi/belge/kod paylaşımları olabilir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Haiku en az 10 senedir Beta aşamasını aşamamış bir sistem. Siz 15 yaşındaki çocuklarla mı onların kaldığı yerden devam edeceksiniz.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Biz bunu bir hobi projesi olarak geliştiriyoruz, Beta 1'den çıkamadığı doğrudur, fakat 15 yaşında çocuklar olarak 'eziklememek' gerekir, bu yaşta böyle şeylere merak duymamız, ve üzerinde geliştirmeler yapmaya çalışmamız gayet tebriğe değer diye düşünüyorum.

Ayrıca Haiku'nun ve BeOS'un kitlesini toplayabilirsek neden olmasın?

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
15 yaşında mısınız ?
Bu yaşta bir dile nasıl bu kadar hakimsiniz ?

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
15 yaşında mısınız ?
Bu yaşta bir dile nasıl bu kadar hakimsiniz ?
15 yaşındayım doğrudur, uzun zamandır C++ üzerinde çalışmalar yapıyorum, ortalama 11 yaşında başladım, ondan önce 1 yıl önce Python öğreniyordum, bıraktım.

Ayrıca Haiku'da olmayan birkaç fikirlerimiz var onları hayata geçirmeyi planlıyoruz ve bu sayede belki BeOS ve ZetaOS'cuların ilgisini çekebiliriz.

Ayrıca kitap olarak Deitel C++ okuyorum, size de okulda ya da evde okumak için önerebilirim, okula telefon götürmediğim için okuyorum. Ayrıca Haiku'yu baz almak yerine artık kendimizi Haiku'dan çıkarmak istiyoruz, bunun için kod konusunda destekleriniz gerekir, Haiku'da en çok kod desteği sağlayan waddlesplash gibi birisi olursa çok iyi olur. :)

Ayrıca burası başkalarına "diss" atma yeri değil, burada proje yorumlanır, kötü yanları söylenir, test edilir, kötüyse kötü denir biter.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Çocuklar eğleniyor işte.
Umarım bir şeyler de öğreniyorsunuzdur. Yoksa ülkemize yeni palavracılar yetişiyor olacak. Onlardan da zaten fazlasıyla var bu ülkede.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Neden bu tür projeleri desteklemek yerine bir açığımızı bulmaya çalışıp oradan baskı kurmaya çalışıyorsunuz, başarılar demek yerine "Çocuklar eğleniyor işte" demenizin amacı nedir? Burada yorumu yapılmalı diye düşünüyorum.

Burada bir Linux ya da BSD dağıtımı yapsaydık böyle yorumların çoğunun olmayacağından şüphem bile yok.

Ayrıca böyle mesajlar atacaksanız hiç atmasanız daha mantıklı, forumun sunucusunda boş yer kaplıyor bu yorumunuz.
Size bir söz söyleyeyim:
"Hiçbir başarı cezasız kalmaz." :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Şimdiye kadar başarılı bir iş göremedik. Önce başarı, sonra tebrik.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Fusion sisteminde büyük bir yenilik!

Fegeyake çekirdeğinin işlem yükünü yarı yarıya indirecek yeni bir çekirdek: Kernelflow.

Kernelflow nedir?

Kernelflow, adı üstünde çekirdek akışı demektir, çekirdeğin akışını sağlayacak ve daha az bellek harcayarak ve daha az kod yazarak bellekte daha az yer kaplayıp, işlem gücünü artıracağız.

Fegeyake ile birlikte çalışabilen bu çekirdek, Beta 1 2020.2'de sunulacak.
Fusion sisteminde büyük bir yenilik!

Fegeyake çekirdeğinin işlem yükünü yarı yarıya indirecek yeni bir çekirdek: Kernelflow.

Kernelflow nedir?

Kernelflow, adı üstünde çekirdek akışı demektir, çekirdeğin akışını sağlayacak ve daha az bellek harcayarak ve daha az kod yazarak bellekte daha az yer kaplayıp, işlem gücünü artıracağız.

Fegeyake ile birlikte çalışabilen bu çekirdek, Beta 1 2020.2'de sunulacak.

Kernelflow, Fegeyake çekirdeğinin üst katmanında çalışacak, ayrıca sıfırdan yazılacak.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Hocam böyle karışık şeylerlen uğraşmak yerine Arch Linux'u kopyalayıp üstüne KDE basıp birde installer koysaydınız daha iyi olurdu.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Hocam böyle karışık şeylerlen uğraşmak yerine Arch Linux'u kopyalayıp üstüne KDE basıp birde installer koysaydınız daha iyi olurdu.
Linux ya da Unix tabanlı işletim sistemlerine girmek istemiyorum, ayrıca öyle bir şey yapsam kendi masaüstü ortamımı yazardım.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
NyanCat.

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1584195505263.jpg
    FB_IMG_1584195505263.jpg
    28.4 KB · Görüntüleme: 179

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Fegeya Fusion'a karanlık mod gelecek, sağ ve sol bölümlerden masaüstünü 2 ye bölebileceksiniz.
FB_IMG_1584454429798.jpg

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Fegeya Fusion'a karanlık mod gelecek, sağ ve sol bölümlerden masaüstünü 2 ye bölebileceksiniz.Ekli dosyayı görüntüle 90021
Hocam böyle bi işletim sistemini milletin kullanmasını beklemeyin(anlatmaya gerek yok), sadece kod bilginizi geliştirmek için okadar. Gerçekten milletin kullanacağı bir işletim sistemi yapmak istiyorsanız Linux kullanmanızı öneririm. Eğer bir mucize olmasını bekliyorsanız en azından ReactOS ile uğraşabilirsiniz.

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Fegeya Fusion logo değişikliği.

Ekli dosyalar

• Screenshot from 2020-03-23 14-32-41.png
    Screenshot from 2020-03-23 14-32-41.png
    167.6 KB · Görüntüleme: 212

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı