FTTx Nedir ? Fiber to the x

Bu konuyu okuyanlar

Tr-turqx

Öğrenci
Katılım
31 Mayıs 2008
Mesajlar
97
Reaksiyon puanı
15
Puanları
8
Yaş
36
FTTx Nedir ? Fiber to the x

FTTx Nedir ? Fiber to the x Alt yapının fiber optik kablodan oluştuğu teknoloji; dünyada FTTx olarak anılır. Fiber kablo mahalle, bina veya ev içine kadar çekilir, geri kalan bölüm bakır (UTP,FTP,STP...) kablo ile iletilir ve buna göre de FTTB, FTTC, FTTH, FTTK, FTTN gibi isimler alır. FTTx, şu an hız ve kalite olarak en gelişmiş teknolojidir, bunun nedeni ise (istenirse) 10 Gbit/sn stabil hızlarda çalışabilmesi ve sinyal olarak ışık kullandığı için manyetik gürültü ve parazitten etkilenmemesidir.

Fiber to the building
Fiber to the cabin
Fiber to the home
Fiber to the x - Kısacası sonune ne isterseniz koyabilirsiniz binaya , eve , kabine, fabrikaya vs .

fttxnedirsdn-225x300.jpgFttx Hakkında Genel Bilgi İçin Bakınız.


FTTx Teknolojisinin Mevcut Durumu ve Geleceği

2007 sonlarında FTTx ekipmanları tarafından servis sağlanan kullanıcı sayısı 29 milyon civarında iken, 2012 sonlarında kullanıcı sayısının 100 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir.
Bu makalede FTTx (Fiber to the X)’in mevcut durumuna ve dünyanın farklı bölgelerindeki FTTx uygulamalarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Buna ek olarak, FTTx’in geleceği ve muhtemel FTTx uygulamaları hakkında da bazı bilgiler paylaşılmaktadır (10GEPON, 10GPON, WDM-PON, HYBRID WDM-PON, LONG REACH PON, OCDMA-PON).

FTTx’in Avantajları:

• Dar bantlı ve yüksek hızlı geniş bantlı servislerin uzak mesafelerde de verilebilmesi,
• Gün geçtikçe artan servis çeşitliliğine cevap verebilecek çok amaçlı bir erişim şebekesi altyapısının oluşturulması,
• İşletme ve bakım kolaylığı,
• Tesis kolaylığı ve çabukluğu,
• Daha düşük yatırım maliyeti,
• Daha az sayıda işgücü gerektirmesi,
• Müşteri memnuniyeti, kaliteli ve güvenilir hizmet,
• Daha uzun mesafelerdeki abonelere hizmet verilebilmesi ve bu sayede santral hizmet sahasının genişletilmesi, dolayısıyla santral sayısının ve santral binalarının azalması,
• Kablo tesisi için daha az yeraltı maliyetine ihtiyaç duyulması,
• Kablo hırsızlıklarına karşı çözüm olmasıdır. Bakır kablolarda olan hırsızlık bu sistemde neredeyse hiç olmuyor. :)

FTTx’in Dezavantajları Nelerdir:

• Nitelikli ve daha pahalı işgücü gereksinimi,
• Metropolitan sahalarda sistem için uygun yer bulma sorunu, kazı vs işlemlerin zor olması ki fiberin son noktaya kadar çekilme gereksimi.
• Özellikle kırsal alanlardaki uzun süreli elektrik kesintilerinden etkilenmesidir. Çünkü uç cihazın enerjisi fiberin eriştiği son noktadan besleniyor.


Günümüzde FTTx geniş band kullanıcıları tüm geniş band hizmeti kullanan kullanıcılar arasında %7.5’lik bir dilimi kapsamaktadır. Ancak 2016 sonunda talep artışlarına bağlı olarak bu oranın %18 seviyelerine gelmesi beklenmektedir. Umarım daha çok yatırım olur ve Bu seviyor dahada ilerler..

Son olarak ülkemizi baz alıcak olursak Telekominikasyon şirketleri özellikle yatırmını bu yönde yapmaktadır ve büyük şehirlerin merkez ve ilçelerinde yeni yerleşimlere sürekli bu sistemi planlamaktadır. Eski yerlerde bu sistemin fiber kablo çekilmesi kazı sorunu olduğundan firmalar zor durumda kalmaktadır. Umarızki her eve kadar fiber gider ve internet hızımız her geçen gün artar.. AKN yi düşünmezsek tabiki ..
 

Son mesajlar

Üst