FreeDos işletim sistemi

Bu konuyu okuyanlar

ahmttn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Yeni bir laptop alacağım. Ancak bana gelicek bilgisayarda işletim sistemi FreeDos. Lisanslı olarak işletim sistemi almak istediğimde arada 1000tl ye yakın fark oluyor. Satıcı firma lisanssız windows oldugunda herhangi bir yazılım sıkıntısında yardımcı olamayacaklarını ilettiler. Konuya çok uzak olduğum için soruyorum. Sizce 1000tl fazladan vermek mantıklı mı ? Ya da herhangi bir bilgisayarcıya yada kendi imkanlarımla lisanslı bir şekilde windows kurabiliyor muyum ?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Yeni bir laptop alacağım. Ancak bana gelicek bilgisayarda işletim sistemi FreeDos. Lisanslı olarak işletim sistemi almak istediğimde arada 1000tl ye yakın fark oluyor. Satıcı firma lisanssız windows oldugunda herhangi bir yazılım sıkıntısında yardımcı olamayacaklarını ilettiler. Konuya çok uzak olduğum için soruyorum. Sizce 1000tl fazladan vermek mantıklı mı ? Ya da herhangi bir bilgisayarcıya yada kendi imkanlarımla lisanslı bir şekilde windows kurabiliyor muyum ?
Bence FreeDOS alıp içine Windows yada güzel bir GNU/Linux dağıtımına bakmanızda yarar var, FreeDOS yerine daha sonradan istediğiniz OS'u kurabilirsiniz.(MacOS hariç)

ahmttn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
İnternetten orjinal keyleri 30 40tl ye alabileceğimi söyledi bir kaç kişi. Öyle bir şey var mı ? Herhangi bir sorun yaşar mıyım

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
İnternetten orjinal keyleri 30 40tl ye alabileceğimi söyledi bir kaç kişi. Öyle bir şey var mı ? Herhangi bir sorun yaşar mıyım
O anahtarlar biraz sıkıntılı, bana sorarsanız bu anahtarlar yerine başka yöntemlere başvurmanızda yarar var.(korsandan bahsetmiyorum)

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Öyle bir şey var ancak şahsen benim mantığıma sığmayan bir şey. Herhangi bir garantisi yok. Güvenliği bilinmez. Zaten o kadar para verip yeni bir bilgisayar alıyorsunuz almışken tam alın bence kafanız rahat olsun.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Şirketlerin ve ya eğitim kurumlarının ücretsiz ve ya indirimli aldığı kodların satımı oluyor onlar. Ben kendim 2 kere aldım geçmişte. Dolandırıcıya denk gelmezseniz sorun yaşamazsınız.

ahmttn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
O anahtarlar biraz sıkıntılı, bana sorarsanız bu anahtarlar yerine başka yöntemlere başvurmanızda yarar var.(korsandan bahsetmiyorum)
Konuya çok uzak oldugum için farklı yöntemler konusunda hiçbir fikrim yok. Yukarıda yazdıklarınızdanda pek bir şey anlayamadım doğrusu :/

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Konuya çok uzak oldugum için farklı yöntemler konusunda hiçbir fikrim yok. Yukarıda yazdıklarınızdanda pek bir şey anlayamadım doğrusu :/
Yapmanız gereken şey istediğiniz OS'u satın alıp (GNU/Linux dağıtımlarının çoğu bedava olduğu için onlarda gerek yok) daha sonra o işletim sisteminin ISO dosyasını USB belleğinize yazdırıp standart kurulum yapmanızdır.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bilgisayarın yanında aldığınızda 1000TL olması çok saçma geldi bana. Ben genelde Windows 10 ile alındığında en fazla 500TL eklendiğini görüyorum. Kim satıyorsa biraz fazla para koymuş. Kaçırdığınız ek bir özellik (Donanım arttırması vs.) olabilir mi?

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
İşletim sistemi kurmak konusunda bilginiz yoksa kesinlikle bilgisayarı satın alırken içinde yüklü olarak gelmesini isteyin. Bu sayede hem kafanız rahat olur hem de daha az para ödersiniz. Daha önceden de dediğim gibi orijinal windows içinde kurulu gelirse daha uyguna gelir. Sonradan kendiniz almak isterseniz en az 1300tl para vereceksiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarın yanında aldığınızda 1000TL olması çok saçma geldi bana. Ben genelde Windows 10 ile alındığında en fazla 500TL eklendiğini görüyorum. Kim satıyorsa biraz fazla para koymuş. Kaçırdığınız ek bir özellik (Donanım arttırması vs.) olabilir mi?
Ben yakın zamanda hiç 500tl ekleyen görmedim şahsen bana normal geliyor. Dışardan aldığınıza göre her türlü ucuz sonuçta.

ApRa~

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Windows bu fiyat politikasını değiştirmediği sürece, şirket içerisinde kullamıyorsanız OEM key alıp geçin. En fazla 50-60 TL öderseniz, sorun olursa bir daha alırsınız çevremdeki sorun yaşayan neredeyse yok. Ek olarak üniversite öğrencisiyseniz üniversiteniz size lisans key sağlayabilir buna da bir göz atın.

İnternet üzerinde bir sürü kaynak var, kendiniz izleyerek kurabilirsiniz.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
GNU/Linux kullanabilirsiniz.

Ayriyeten alinca 140 dolar (~1000 lira) oluyor. Pro surumuyle satiyorlardir belki.

ahmttn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Şuanda tam fiyat farkını öğrendim. Windows 10 Home SL ile birlikte almak istediğimde 880 lira gibi bir fiyat farkı çıkıyor. Sanırım Windows 10 Home SL'de herhangi bir sıkıntı yaşamam

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
1613223252067.png

1613223263801.png

Microsoftun kendi sitesi üstünden satış fiyatları bunlardır.

Şuanda tam fiyat farkını öğrendim. Windows 10 Home SL ile birlikte almak istediğimde 880 lira gibi bir fiyat farkı çıkıyor. Sanırım Windows 10 Home SL'de herhangi bir sıkıntı yaşamam
Normal bir fiyat farkı.
Daha önceden de dediğim gibi orijinal windows içinde kurulu gelirse daha uyguna gelir. Sonradan kendiniz almak isterseniz en az 1300tl para vereceksiniz.

ahmttn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Çok farklı yorumlar geldi, bende kararsız kaldım açıkcası. Sanırım en mantıklısı 900 lira fazladan verip herhangi bir sorunla karşılaşmamak. Windows 10 Home SL vermeleri takıldı şimdi aklıma. Windows 10 Pro' kullanıyorum şuanda, Herhangi büyük bir fark var mı bu ikisi arasında

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Çok farklı yorumlar geldi, bende kararsız kaldım açıkcası. Sanırım en mantıklısı 900 lira fazladan verip herhangi bir sorunla karşılaşmamak. Windows 10 Home SL vermeleri takıldı şimdi aklıma. Windows 10 Pro' kullanıyorum şuanda, Herhangi büyük bir fark var mı bu ikisi arasında
Bireysel kullanıcı için herhangi bir farkı yok pro ve home arasında. Şu siteden inceleyebilirsiniz: Windows 10 Home ve Pro Karşılaştırması | Microsoft Windows

Sanırım en mantıklısı 900 lira fazladan verip herhangi bir sorunla karşılaşmamak.
Katılıyorum

GhosT57

Profesör
Reaksiyon puanı
4,911
Windowa 10 pro da hyper v gibi özellikler var. Eğer sanallaştırma ile ilgilenmiyorsan home kullanabilirsin.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
İnternetten OEM key vb. alabilirsin fakat o biraz sıkıntılı olabiliyor bazı yerlerde güvenilir bir yer bulup alırsan olabilir belki. Yok ben onunla uğraşamam vb. diyorsan ekstra vereceksin para yada GNU/Linux kuracaksın.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Onlardan biri bende var, laitude mi neydi o modellerin adı, şu anlık FreeDOS piyasa için gerçekten iyi, tekelleşmeyi daha çok önlüyor.
Hem de fiyat açısından iyi oluyor, belki sen windows kullanmayacaksın ama içine windows kurunca fiyat artmış oluyor boşuna para ödüyorsun al freedos kur linux bak işine