SDN FreeDos bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur?

Ahmet Alışık

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
34
Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, yeni bir bilgisayar satın almak büyük bir heyecan kaynağı olabilir. Windows kurulum sürecini adım adım anlatan bir rehber hazırladık.

1722255547886.png

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, yeni bir bilgisayar satın almak büyük bir heyecan kaynağı olabilir. Ancak, bazı kullanıcılar fiyat performans odaklı tercih yaparak FreeDOS (işletim sistemi yüklü olmayan) bilgisayarlar alabiliyor. Bu tür bilgisayarlar daha uygun fiyatlı olabiliyor fakat kullanıcıların Windows gibi bir işletim sistemini kendilerinin yüklemesi gerekiyor. İşte bu noktada, Windows kurulum sürecini adım adım anlatan bir rehber hazırladık.

Adım 1: Gerekli araçlar ve hazırlık

Yeni bir FreeDOS bilgisayar aldıysanız, ilk yapmanız gereken Windows ISO dosyasını indirmektir. Bu dosyayı Microsoft’un resmi web sitesinden yasal olarak temin edebilirsiniz. Ardından, Rufus gibi bir yazılım kullanarak bu ISO dosyasını bir USB belleğe yazdırmanız gerekiyor. USB belleğinizin 3.0 olmasını tavsiye ederiz, çünkü bu kurulum sürecini hızlandıracaktır.

Adım 2: Bilgisayarı başlatma ve kurulum

Bilgisayarınızı açtığınızda, BIOS veya kalibrasyon menüsü ile karşılaşacaksınız. Bu menüden USB belleğinizi seçerek kurulum sürecine başlayabilirsiniz. Eğer BIOS’a nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız, bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişebilecek tuş kombinasyonlarını internetten öğrenebilirsiniz.

Adım 3: Windows kurulum süreci

USB belleği bilgisayara taktıktan sonra, bilgisayarınız bu belleği bir boot cihazı olarak tanıyacak ve Windows kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Buradan sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz:

Windows sürümünü seçin (Örneğin, Windows 11 Home veya Pro).
Kurulum türünü seçin (Özel kurulum, çünkü FreeDOS bilgisayarda yükseltme yapılamaz).
Disk bölümlendirmesini yapın ve Windows’u yüklemek için bir alan seçin.
Kurulumu başlatın ve talimatları izleyin.

Adım 4: Sürücü ve yazılım yükleme

Windows kurulumunu tamamladıktan sonra, bilgisayarınızın donanımlarının düzgün çalışabilmesi için gerekli sürücüleri yüklemeniz gerekebilir. Bunun için bilgisayarınızın marka ve modeline uygun sürücü paketlerini üreticinin web sitesinden indirip yükleyebilirsiniz. Özellikle ekran kartı ve ağ sürücüleri gibi önemli sürücüleri güncellemek, bilgisayarınızın performansını artıracaktır.

Yeni bir FreeDOS bilgisayar aldığınızda, işletim sistemi yüklemek göz korkutucu olabilir. Ancak, bu rehberi takip ederek adım adım Windows kurulumunu kolayca yapabilirsiniz. USB belleğiniz ve biraz sabırla, bilgisayarınızı kısa sürede kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.