Haber Fransa, Dil Saflığını Korumak İçin Video Oyunlarında İngilizce Terminolojiyi (Terimleri) Yasakladı!

Bu konuyu okuyanlar

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
544
Revizyon sürecine dahil olan Fransa Kültür Bakanlığı, AFP'ye video oyun endüstrisinin İngilizce ile dolup taştığını ve bunun da oyuncu olmayanlar tarafından "anlamanın önünde bir engel" olabileceğini söyledi.
"The Guardian", Fransız yetkililer tarafından verilen çeşitli alternatif terimler arasında "bulut oyunu (bulut oyunu)" ve "eSports (elektronik spor)" olduğunu söyledi, eski terim "jeu video en nuage (Fransızca, bulut anlamına gelir) olarak değiştirildi. Şimdi "jeu video de Competition (Fransızca video oyunu yarışması için)". Guardian, gözden geçirilmiş ifadelerden bazılarının bariz çeviri işaretleri olduğunu söyledi.

Rapora göre, Fransız yetkili tarafından 30'unda yayınlanan revize edilmiş kurallar hükümet personeli için bağlayıcı olacak. Fransız kültür bakanlığı ayrıca uzmanların video oyunu web sitelerini ve dergileri Fransızca terimler için kontrol ettiğini söyledi. Departman, genel fikrin insanların iletişim kurmasını kolaylaştırmak olduğunu söyledi.

Sizce böyle bir uygulama Türkiye'de de olmalı mı, ne düşünüyorsunuz?

zorrt

Dünya'nın NPC'si
Reaksiyon puanı
156
Olmamalı bence. Bunu tüm diğer kelimelere yapsalar ben düzgün konuşamam. Selfie yerine özçekim demek çok garip geliyor :d. Oyunlarda da olmasın. Ben İngilizce'yi Minecraft'tan öğrendim :D.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Oyun dili farklı bir şey, oyunlara özgü, zaten çoğu terim gerçek hayatta uygulanmıyor. Pek de gerek yok.
Fransız istihbarat, oyuncuları gizli gizli izlerken ne demek istediklerini anlayamadılar sanırım. :))

salihaktan_

Müdavim
Reaksiyon puanı
544
Olmamalı bence. Bunu tüm diğer kelimelere yapsalar ben düzgün konuşamam. Selfie yerine özçekim demek çok garip geliyor :d. Oyunlarda da olmasın. Ben İngilizce'yi Minecraft'tan öğrendim :D.
Ahahaha ben de oyunlardan çok şey öğrendim...

esmanur34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bence güzel bir gelişme olmuş sonuçta dilimizi kaybetmemeliyiz. TDK bunun için var zaten.