Fransa açıklarında plankton girdapları

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Profesör
Katılım
30 Ağu 2012
Mesajlar
2,523
Reaksiyon puanı
4
Puanları
38
Sıcak havaların geri dönmesiyle açık denizlerde sayıları artmaya başlayan planktonlar, Fransa’nın kıyılarında Uzay’dan bakıldığında renkli girdaplar gibi beliren görüntüler oluşturdu.

130514biscay.hlarge.jpg


NASA’nın Uzay’ı gözlemleyen Terra ve Aqua uyduları, Fransa kıyılarında girdaplar oluşturarak yayılan yeşilin çeşitli tonlarını görüntüledi.

İki uydunun 20 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arasında çektiği görüntülerde, Fransa’daki nehirlerden denize karışan besinler ve Biscay Körfezi’nde artan su sıcaklığıyla sayıları bir anda çoğalan planktonlar görülüyor.

Bitki planktonlarının artması, zooplanktonlardan balinalara kadar denizlerdeki küçük ve büyük canlılar için gıda kaynağı sağlıyor. Plankton sayısında yaşanan artış, Güneş’in enerjisini fotosentezle işkeyerek karbondioksitin şekere dönüştürülmesini sağlıyor.

130514boom01.jpg

20 Nisan'da çekilen fotoğraf.

Ancak bitki planktonlarının ‘kırmızı gel-git’ olarak bilinen zararlı bir türü, yaydıkları nörotoksinlerle deniz canlılarının yanı sıra insanları da olumsuz etkileyebiliyor. Dahası, kırmızı gel-gitlerin yoğunlaştığı bölgeler oksijen tüketen ölü bölgeler haline geliyor.


Space.com’un haberine göre, zararlı türleri bulunsa da planktonların yayılması çevreye büyük faydalar sağlayabiliyor. Science dergisinde yazın yayımlanan bir araştırmaya göre, plankton patlamaları, her yıl insanların fosil yakıt yakarak atmosfere saldıkları karbondioksitin üçte birini emiyor.

130514boom02.jpg

4 Mayıs'ta çekilen fotoğraf.

NASA Dünya Gözlemevi, yayımladığı fotoğraflar hakkında yaptığı açıklamada, bitki planktonu patlamalarına renk veren özelliğin, planktonların sahip olduğu çeşitli pigmentler olduğunu belirtti. Örneğin, ‘Coccolithophores’ adı verilen bir yosun türü süte benzeyen bir görünüm oluşturan kalsiyum içerikli hücrelere sahip.

KAYNAK
 
Üst