Foruma yeni yönetici ve yeni strateji!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Merhaba dostlar,

Kaç zamandır SDN Forum ile ilgili planlarımızı size anlatmak istedim ama işler nedeniyle fırsat bulamadım. Elimdeki en büyük iş; SDN’in altyapısını WordPress’e taşımak. Yüzdük, kuyruğuna geldik.

Yeniden gelelim foruma.

Foruma uzun zaman gönül ve emek veren yönetici arkadaşların büyük kısmı, iletişim eksikliğinden dolayı küstüler. Meşguliyetimi anlattım ama başarılı olamadım ve ayrıldılar. Ayrılırken, efendi gibi gidenler de oldu, yavşakça gidenler de oldu, gidenlerden pişman olup geri dönmek isteyenler de.

Olan oldu, biz geleceğe bakalım.

Şu zamana kadar tek başına forum yönetimine yetişmeye çalışan Ufuk’un (@ShiftBoss) yanına kardeş geldi. Hem de SDN Forum’un en güçlü ve aktif olduğu zamanlarda yöneticilik yapan @by efsane nickli kardeşim (Furkan), yıllar sonra yeniden aramızda.

Forumda neler yapmak istiyoruz?
  • Forumda adaletli yönetimin olduğunu size daha fazla hissettireceğiz.
  • Forumun daha sıkı güncellenmesi için yeniden strateji oluşturacağız.
  • Yeni moderatör alımlarıyla, yönetimi daha da güçlendireceğiz.
  • Forum için yarışmalar yaparak, kendi aramızda eğlenirken bol bol hediyeler kazanacağız.
  • Forum buluşmalarımız yeniden başlayacak, hem de her ilde.
  • Kategori listemizi elden geçireceğiz.
  • Forum altyapısını güçlendireceğiz ve sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayacağız.
  • Reklamları azaltacağız.
  • Olan bitenler konusunda sizlere aylık rapor sunacağız. (Doğru okudunuz, size! Yani, forumun gerçek sahiplerine)
Desteğiniz önemli!

SDN Forum, güzeldir. Sosyal medyanın yükselişi var, evet ama hiçbir sosyal medya, halen forumun yerini alamadı. Geriye dönük arama, gerçek kişiler ve moderasyon ile forumlar, yaşamaya ve gelişmeye devam ediyorlar.

En büyük gücümüz, desteğiniz. Forum, sizin için ve sizlerin.

Burada ne olmasını istiyorsanız, söyleyin, elimden gelenin en iyisini yapmaya hazırım. Hatta bu isteklerinizi yerine getirirken, buyurun ekibimize de katılın.

Zaman ayırdığınız için hepinize çok teşekkür ederim.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
AliA ve Pesi de olsa güzel olurdu. Hayırlısı olsun, umarım güzel sonuçlar elde ederiz. @by efsane hoş geldin.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Her zaman yanınızdayım ağabey , biz bir Aileyiz...

fragger

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,061
SDN Forum ve herkes için hayırlı olsun.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Hayırlısı olsun Caner Abi keşke dönebilse . Ufuk abi , Ertan abi , Semih abi .

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Hakkı ağabey, en başta düzeltilmesi gereken konu başlıklarındaki algı sıkıntısı. Bazı başlıklar ile içerik uyuşmayabiliyor. Konu başlık ve içeriğinde Türkçe kelime yerine yabancı kelimerin kullanılması sıkıntısı da var özellikle ana sayfa haber kısımlarında.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
@by efsane' ye tekrardan hoşgeldin diyelim o zaman. Aramızda tekrar görmek sevindirici.

İnşallah daha iyiye doğru gideceğiz hep birlikte.

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Eski kalite yok, 12 yıllık forumun ''şimdi yeni strateji geliştirmek istiyoruz'' demesi de site adına bir başarı sayalım.!

1 veya bir kaç mesajı olan kişiler konu açıp bana sistem önerin bana telefon önerin o telefon mu yoksa bu mu gibi kişileri direkt siteden atın bence o aynı kişiler başka forumlara da üye olup hemen aynı kelimeleri yazıyorlar.
10 kişi cevap veriyor kendisi daha da gelmiyor. Bu insanlar aptal değil, yardımcı olmaya çalışıyorlar ama trollendiklerinin farkında değil. Kalite düşüyor.

Yaş başlıbaşına bir saygı göstergesi değil tamam farkındayız fakat 12 - 13 yaşındaki çocuklar 30 yaşında ki adamlara gevşek gevşek konuşuyor hadsiz bir şekilde alaya alıyor. Önceden böyle bir şey yoktu. Her nickin altında yaş belirtilirdi (yaşını belirtmek isteyenler için yaş gösteriliyordu). İnsanlar da o kişiye cevap verirken daha efendi olurlardı saygılı olurlardı. İnsanlara yardımcı oluyoruz, o görüşün tersinde olan çocukların maskarası haline dönüşüyoruz bazen. Karşı gelen de yok moderatör vs. Çocuklara laf da anlatamıyorsun saçmasapan yazıyorlar.

Bir de whatsapp stili yazanlar var. Mesaj mı kasıyorlar anlamadım. 8 yıldır buradayım daha 2000 mesajım yok, millete bakıyorum 4 - 5 ay da benden daha çok mesaj sayıları var mesajlarını kontrol ediyorum ya smile koymuş ya da ne oldu yazmış veya whatsapp stili ardarda bir kişi ile kısa kısa konu da konuşmaya başlamış. Aslında konu bitmiş ama mesaj sayıları çoğaltılıyor. Bunlara nasıl engel olunur o stratejiyi kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Forum kalitesi gerçekten çok düşüyor. Mesaj sayısı çok diye forumun bir bölümüne yetki veriliyor ama baktığında sadece mesaj sayısı çok bilgi sıfır adamda.

Destek derseniz binlerce kişiyiz burada her gün 1 - 2 reklama tıklayıp adam gibi destek olmasını biliriz fakat eski kalitesi özellikle çoluk çocuğun saçmasapan hareketleri kaliteyi bayağı düşürdü diyebilirim.

Çok yazdım umarım bir şekilde ciddiye alınır Hakkı, saygılar kardeşim.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
İşte buyrun. Neresinden tutarsan elinde kalıyor. Ne diyeyim? Cevap versem, kime vereceğim? Versem daha saygısız ve terbiyesiz cevaplarla karşılaşacağım..
Düzelmesi gereken o kadar çok şey var ki.. Size kolay gelsin..
IMG_20170426_183704.jpg

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
İşte buyrun. Neresinden tutarsan elinde kalıyor. Ne diyeyim? Cevap versem, kime vereceğim? Versem daha saygısız ve terbiyesiz cevaplarla karşılaşacağım..
Düzelmesi gereken o kadar çok şey var ki.. Size kolay gelsin..
Ekli dosyayı görüntüle 21574
Seviye yerlerde forumda. Çok üzülüyorum bu duruma. Hayırlısı bakalım.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bir şeyi düzeltmeniz için önce hatanın kaynağını bilmeniz gerekir. Hatanın kaynağını inkar ederek, hiçbir şey düzeltemezsiniz. Haksızı koruyup kollayarak adalet getiremezsiniz. Adaleti savunanları susturarak düzen sağlayamazsınız. Sizi eleştirenlerin mesajlarını silip banlayarak yaptığınız tek şey ego tatmin etmektir. Daha ötesini kazanamazsınız..

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Şu hareket bir yıl önce gelse kıymetliydi, bugün ne işe yarar izleyip göreceğiz.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Scorpion son dönemlerde fazlaca ortamı geren yorumlarda bulundu. Moderatörler aşırıya gitmemeli.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İnşaAllah hepimiz için hayırlı ve güzel olur. :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Öncelikle, eski ama eskimeyen dostum Furkan'ın yeni görevi hayırlı olsun diliyorum.

Adminlik, modluk, editörlük vs. bunlar geçici şeyler. Fakat burada kayıtlara geçmesi açısından belirtmem gereken bir husus var.

Furkan, namı diğer @by efsane, yıllar önce benim bu forumdaki bireysel dostluk kurduğum ve bazı üyelerle dostluklar kurmama vesilen olan ilk kişilerden birisidir. Bu dostluğun temelini attığımız zamanlarda, o zamanki yöneticiler tarafından Furkan'a çok ciddi haksızlıklar yapılmış ve forum kuralları hiçe sayılarak yoktan yere sebepsiz bir şekilde süresiz banlanmıştı.

O dönemin mağdurlarından @muratflash dostum da aynı haksızlıkla muamele görmüştü.

Çok detaya girmemekle beraber bunun sebebi; Furkan'ın, benim de dahil olduğum ufak bir arkadaş grubunun bulunduğu bir oluşumu kurmasıydı. Oradaki amacımız asla Sdn'ye rakip olmak değil, Sdn vesilesiyle yeşermiş olan dostlukları baki kılmak amacıyla bir şeyler yapmaktı sadece. Ama bazı kişiler, bunu bir fırsat olarak görerek yargısız infaz yapmaktan çekinmediler.

Hatta Furkan'ın bu forumda Süper Mod olduğu zamanlarda, mod olmasına vesile olduğu insanlar bile bu duruma sessiz kalarak onu yalnız bırakmışlar ve Furkan'ın istenmeyen üye ilan edilmesini açıkça desteklemişlerdi. O zamanlar bu duruma çok isyan etmiş ve içerlenmiştik. Her fırsatta eleştirilerimizi dile getirdiğimizde ise umursanmıyor ve aba altından sopa gösterme misali tehdit ediliyorduk.

Bugün geldiğimiz şu noktada @by efsane'nin admin olarak dönmesi ile bir nevi ilahi adaletin tecelli edişine şahit olmanın huzurunu yaşıyorum.

O gün Furkan'a haksızlık yapan beylerden hiçbirisi şu an forumda aktif değil. Bazıları ise banlandı. Bu haksızlığı yapanlar, forumdan bi şekilde ayrıldıklarında hiçbir zaman peşlerinden oh çekmedim, şimdi de çekmiyorum. Ama zamanında yapılan haksızlığın nasıl da bir gün tersine döndüğünü görmeleri ve ibret almaları için de bunları yazmak istedim.

Rabbim utandırmasın @by efsane.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

1) forum yöneticilerinin, moderatörlerin alenen tartışmaya girmesi ve belirli bir seviyenin altında konuşma yapmamaları. Sizler yöneticisiniz ve örnek olunması açısından önemli. Her kim ne yaparsa yapsın, gerekli cevabı kapalı kapılar arkasında vermiş olabilirsiniz ama gözler önünde uygun olmayan bir kelimeniz ona değil size zarar verir,

2) daha ciddi konular üzerinde durulması (örnek olarak güncel bilişim konuları ve bununla ilgili forumda elektronik, programlama vs. gibi konularda olunması. Diğer konuların üzerinde durulmasın demiyorum ancak "hangi telefonu alayim" gibi konuların geçiciliği de malum..),

3) Ar-Ge ekibinin canla başla çalışması. Forum içerisinde sizin de söylediğiniz gibi geniş ve ciddi anlamda bir yenilik olması şart. Ben yeni üyeyim denebilir ve bir çok yerli, yabancı forumda üyeliğim var. Bazı forumlar cep telefonları yazılımıyla da dikkat çekiyor. Hem forum kitlesini yeni üyelerle büyütme, hemde varolan üyelerin sıklığını ve katılımını arttırmak gibi bir adım olabilir bu seçenek,

4) forum yönetici veya moderatörlerinin illa yurt içindeki Türkçe kaynaklardan değil, yabancı kaynaklardan da haber getirmesi ve çevirisinin yapılması. Her konuda olabilir.

5) Bayan moderatörlerin olması veya varsa bayanlara yönelik olarak çalışma yapması. Bayanlar arasındaki iletişim malum. Ve ayrıca bayanlar forumlara daha sağdıktır ve iyi üyedirler. Ayrıca bu konuda bir çok üye toplayabilirsiniz.

6) Foruma avukat, doktor gibi iletişim kurulması güç olan kişilerle forum aracılığıyla iletişim kurulması ve soru-cevap şeklinde ölçülü ve denetimli bir yapı kurulması. Mesela "Sağlık Köşesi", "Haklarımız" gib bölümler ve muhattaplarının gerçek kişiler olması. Doktorların ve avukatların forumda adlarının geçmesi, reklamlarının olması ve forumdan müşteri bulabileceğinin de göz önünde bulundurulduğunda yok demeyecek bir çok kişi bulunabilir mesela..

Bir sürü madde sıralanabilir. Şimdilik bu kadarı yeterli sanırım.

Saygılarımla

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Alengirli İşlerin Adamı'nı bulun bana. :D

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
@Hakkı Alkan kardeşim forum için adaletten ödün vermeyecek kişisel görüşlerine uyanı kayıracak uymayanı keyfi banlayacak bunun yanında her kim üye olursa olsun dibi olmayan söylemlerle manipulasyon yapmaya çalışacaklara göz açtırmayacak ve alakasız banlama süreleriyle insanları forumdan soğutmayacak moderatör arkadaşlarımızı görevlendir.

Diğer yandan ALLAH Rızası için lütfen +18 içerikli makale forum konularına sıfır tolerans tanımandır.

Bu bağlamda maddi manevi bana düşen neyse yanında olduğumu bil.

ALLAH Yar ve Yardımcın Olsun İyi çalışmalar.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Başarılar diliyorum umarım daha iyi olur.