Fortnite Çok Fazla FPS Drop Yiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Merhaba eskiden fortnite ı sık sık oynuyordum (1-2 ay öncesinden bahsediyorum) fakat daha sonra oyunu sildim bugün tekrar indirdim ve eskiden 0 sıkıntı oynadığım oyunda çok fazla fps drop yiyorum fpsim 70 lerde ve arada bir 5-15 arasına düşüp 40 a çıkıyor daha sonra tekrar 70 oluyor bunun bir çözümü var mıdır? (Aşağıya sistemimi ekledim gereken başka bir bilgi var ise atabilirim)

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    6.5 KB · Görüntüleme: 142

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İşletim sistemi (windows) güncel olsun. Sistem dosyalarında hata oluştuysa sfc /scannow komutu ile düzeltmeye çalışın. (Cmd yi yönetici başlatın) Detaylı anlatım için internette bir sürü kaynak var microsoft dahil.
Oyun dosyalarında eksiklik bozukluk olabilir.
Donanım Driverları güncel olsun.
Virüs taraması yapın. (mümkün ise kaliteli bir program veya çevrimdışı defender taraması. Hızlı taramalara güven olmaz.)
Hdd kullanıyorsanız diski en iyi duruma getir diyin. Gereksizleri silin.
Sistem performans yapılandırmasını kontrol edin.
Sistem sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Drop bunlardan herhangi birinden kaynaklı olabilir.

Bunlara rağmen çözülmez ise ekran kartı driverını bir kaç sürüm öncesini deneyebilirsiniz.
Veya windows 10 2004 sürümü kullanıyorsanız 1909 kurarak test edebilirsiniz.
----------------------------

Bu denli dropun sebebi genellikle sıcaklık değerleri oluyor. İlk onu kontrol ederek başlayın isterseniz. Sonrasında ise virüs ve sistem performans yapılandırması. (özellikle arka plan ve başlangıç programları)

Son düzenleme:

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
İşletim sistemi (windows) güncel olsun. Sistem dosyalarında hata oluştuysa sfc /scannow komutu ile düzeltmeye çalışın. (Cmd yi yönetici başlatın) Detaylı anlatım için internette bir sürü kaynak var microsoft dahil.
Oyun dosyalarında eksiklik bozukluk olabilir.
Donanım Driverları güncel olsun.
Virüs taraması yapın. (mümkün ise kaliteli bir program veya çevrimdışı defender taraması. Hızlı taramalara güven olmaz.)
Hdd kullanıyorsanız diski en iyi duruma getir diyin. Gereksizleri silin.
Sistem performans yapılandırmasını kontrol edin.
Sistem sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Drop bunlardan herhangi birinden kaynaklı olabilir.

Bunlara rağmen çözülmez ise ekran kartı driverını bir kaç sürüm öncesini deneyebilirsiniz.
Veya windows 10 2004 sürümü kullanıyorsanız 1909 kurarak test edebilirsiniz.
----------------------------

Bu denli dropun sebebi genellikle sıcaklık değerleri oluyor. İlk onu kontrol ederek başlayın isterseniz. Sonrasında ise virüs ve sistem performans yapılandırması. (özellikle arka plan ve başlangıç programları)
Güncellemeleri kontrol ettim en son duraklatmışım onları yapacağım driverların güncel olup olmadığını nereden kontrol edebilirim bilmiyorum ssd kullanıyorum

Noire969

Asistan
Reaksiyon puanı
105
Güncellemeleri kontrol ettim en son duraklatmışım onları yapacağım driverların güncel olup olmadığını nereden kontrol edebilirim bilmiyorum ssd kullanıyorum
Ramlerini memtest 86 ile test et hasar almış olabilir ama ilk olarak yazılımların tam mı bak win update i yap ddu ile gpu driverını sil sonra kendi sitesinden yükle

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Ramlerini memtest 86 ile test et hasar almış olabilir ama ilk olarak yazılımların tam mı bak win update i yap ddu ile gpu driverını sil sonra kendi sitesinden yükle
Driverları nereden silip yükleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olur musun

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ekran kartı driverı için şöyle bir şey yapabilirsin.
1050ti kullandığın için, nvidia denetim masasına gir yukarıda yardım kısmından sistem bilgilerine tıkla. sürücü sürümü karşısında yazan ile nvidia sitesinde manuel aramada yazan sürümler aynı mı kontrol edebilirsin.
Ayrıca nvidia experience ile bununla uğraşma derdin kalmaz kontrol et demeniz yeterli olacaktır.

2. Yöntem olarak aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarına gelip nvidia gtx 1050ti üzerine sağ tıklayıp sürücü güncelleştir diyebilirsin. (bu yöntem ile yanlışlıklar olabilmekte. güncelsiniz dediği halde eski sürüm kullandırabilir sana)

Ancak dediğim gibi bunlardan öncesinde msi afterburner veya aida64 gibi bir program ile sistem boştayken ve yük altında (oyun açıkken) sıcaklık değerlerine bakın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Driverları nereden silip yükleyeceğimi bilmiyorum yardımcı olur musun
Driver silmek için DDU programını kullanmanızı öneririm. Sonrasında donanıma ve işletim sistemine uygun driverı BURADAN indirebilirsiniz.

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
1050ti kullandığın için, nvidia denetim masasına gir yukarıda yardım kısmından sistem bilgilerine tıkla. sürücü sürümü karşısında yazan ile nvidia sitesinde manuel aramada yazan sürümler aynı mı kontrol edebilirsin.
Ayrıca nvidia experience ile bununla uğraşma derdin kalmaz kontrol et demeniz yeterli olacaktır.

2. Yöntem olarak aygıt yöneticisinden görüntü bağdaştırıcılarına gelip nvidia gtx 1050ti üzerine sağ tıklayıp sürücü güncelleştir diyebilirsin. (bu yöntem ile yanlışlıklar olabilmekte. güncelsiniz dediği halde eski sürüm kullandırabilir sana)

Ancak dediğim gibi bunlardan öncesinde msi afterburner veya aida64 gibi bir program ile sistem boştayken ve yük altında (oyun açıkken) sıcaklık değerlerine bakın.
ilk dediğini yaptım sürücü sürümü 452.06 olarak gözüküyor fakat nereden kontrol edeceğimi anlamadım

Driver silmek için DDU programını kullanmanızı öneririm. Sonrasında donanıma ve işletim sistemine uygun driverı BURADAN indirebilirsiniz.
peki programı yüklüyorum hangi driverı sileceğim?

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
burada da benimle aynı sorunu yaşayanlar var genel bir sorun sanırım

Termal macunu en Son nezaman degistirdiniz ?
daha 1 hafta olmadı

Attığım linktede kısaca son güncellemeden sonra böyle oldu demiş adam

Fortnitenin kendi sorunu sanırım çünkü başka oyunları çok rahat oynuyorm

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
burada da benimle aynı sorunu yaşayanlar var genel bir sorun sanırım

daha 1 hafta olmadı

Attığım linktede kısaca son güncellemeden sonra böyle oldu demiş adam
Ozaman oyun kaynaklı olabilir :S fortnite oynamadığımdan deneme fırsatım yok. Hello oynayan biri test edebilir

Ertan Algül

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Bu arada sorunu çözdüm sadece ayarlardan Post Processing'i düşüğe çektim kalitede bir azalmada göremedim fps im de arttı konu kilitlenebilir