Haber Formula 1 neden Türkiye'ye gelmiyor? Suçlusu kim?

Bu konuyu okuyanlar

walledia

cybersec#
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,996
asdddddd.jpg

Türk halkı olarak F1'in Türkiye'ye kalıcı bir dönüş yapmasını bekliyorken geçtiğimiz günlerde çıkan bir tartışma, bu süreyi daha da uzatacağını gösterdi.

Intercity'nin TOSFED'i belirli konularda suçlamasından çatallanan atışma TOSFED'in kendini açıklamasıyla daha da büyüyecek gibi gözüküyor.

Formula 1'in Türkiye'de daha geniş kitleye erişmesiyle birlikte yarışın Intercity İstanbul Park'da düzenlenmesi bu kitlenin arzusu haline gelmişti.

Halihazırda olan bütçenin bu duruma yetmeyeceği ihtimali olsa da F1 hakkındaki yorumlar ve sosyal medya paylaşımları hep devam etti. Şimdi ise Intercity yönetimi TOSFED'i beklenmedik şekilde suçladı ve TOSFED'in yaptığı açıklamaları "yanıltıcı" olduğu nedeniyle suçladı ve algı operasyonu yaptığını savundu.

Intercity'nin yaptığı basın açıklaması:

ddddss.jpg

Bu açıklama üzerine TOSFED'den açıklama gecikmedi.

TOSFED'den gelen savunma açıklaması:

asddd.jpeg

dsssss.jpeg

sdddnn.jpeg

sdddsa.jpeg

Formula 1 hakkında yaşanan durum ve açıklamalar bu şekildeydi. Şu âna kadar yapılan iki F1 yarışından sonra stabil bir şekilde yarışların devam etmesi beklenirken iki tarafın böyle bir tartışma yaratması bir sürü taraftar tarafından tepki topladı.

Sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nedir? Yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Son düzenleme:

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,004
TOSFED'in açıklaması daha tatminkar. F1 yarış sonrası kameralara yansıyan görüntüler vs. hala hafızamda. Ne rezaletti o öyle. Intercity tarafı sadece ithamda bulunmuş, TOSFED'in iddialarını belgelendirebileceği söylemleri doğruysa Intercity'nin haklı olduğu çok az konu kalıyor.

Reaksiyon puanı
16,109
o pist ve mevcut her pistin TOSFED'in işletmesinde olması gerekir çünkü onlar daha profesyonel.

Reaksiyon puanı
7,985
Bana Intercity haklı gibi geldi. Detayları nedir ne değildir bilmiyoruz fakat açıklamaya göre Intercity haklı olan taraf bence.

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
İnanın bana, gelmemesi daha huzurlu.
Bize geldide ne oldu?
Boşuna yollar kapandı. Arabalar Trafikte kalmaktan feryat etti. Hem şehir içinde Vızıldayan araçlar felan. Hem Saçma sapan kişilerin şehirde ortaya çıkması

Ne bileyim ben olsam öyle bir yarışın Şehir içinde değil şehir dışında ayrıca bir pist yaptırıp öyle davet ederdim F1 yarışçılarını.

Reaksiyon puanı
6,381
İnanın bana, gelmemesi daha huzurlu.
Bize geldide ne oldu?
Boşuna yollar kapandı. Arabalar Trafikte kalmaktan feryat etti. Hem şehir içinde Vızıldayan araçlar felan. Hem Saçma sapan kişilerin şehirde ortaya çıkması

Ne bileyim ben olsam öyle bir yarışın Şehir içinde değil şehir dışında ayrıca bir pist yaptırıp öyle davet ederdim F1 yarışçılarını.
nE.
Mesaj otomatik birleştirildi:

FIA yıllar boyu F1 de olan pistlere genelde daha düşük fiyat uygular. Sanırım o açıKlanmıştı twitterda. Örneğin Monaco sadece 15M dolar öderken yeni diyebileceğimiz Jeddah 55M dolar ödüyordu. Hatta sanırım İstanbul Parkı'ın o 2000 lerdeki takvimde uzun süre olduğu zamanın verileri de ortaya çıkmıştı. Sanırım 20M dolar gibi bir şeydi.

Yani bir kaç yıl ardarda takvimde olduğunuzda öbür sezon sizden istenen meblağ düşüyor. Ve 2020 de tekrar geldiğinde sanırım 65M mi 55M mi ne ödemişti İstanbul Park yönetimi. Geçen sene de. Bu sene ise FIA tekrar bizde 55M dolar isteyince imkansız oldu F1 in tekrar gelmesi.

Yani hiç bir sıkıntı olmasa da gelemeyecekti. Bunun sorumlusu da ülkeye bu kadar fazla gelir getiren bir etkinliği desteklememeye devam edip bu sporun ülkeye gelmesini zorlaştıran hükümet ve daha çok bu konuyla ilgili yerel yönetimdir.

Biz zamanında 20M ödeyip yarışı getirirken pisti otoparka çevirmeye kadar getiren bir yönetimle en mükemmel koşulları da bulsak getiremeyiz daha F1'i Türkiye'ye.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
nE.

FIA yıllar boyu F1 de olan pistlere genelde daha düşük fiyat uygular. Sanırım o açıKlanmıştı twitterda. Örneğin Monaco sadece 15M dolar öderken yeni diyebileceğimiz Jeddah 55M dolar ödüyordu. Hatta sanırım İstanbul Parkı'ın o 2000 lerdeki takvimde uzun süre olduğu zamanın verileri de ortaya çıkmıştı. Sanırım 20M dolar gibi bir şeydi.

Yani bir kaç yıl ardarda takvimde olduğunuzda öbür sezon sizden istenen meblağ düşüyor. Ve 2020 de tekrar geldiğinde sanırım 65M mi 55M mi ne ödemişti İstanbul Park yönetimi. Geçen sene de. Bu sene ise FIA tekrar bizde 55M dolar isteyince imkansız oldu F1 in tekrar gelmesi.

Yani hiç bir sıkıntı olmasa da gelemeyecekti. Bunun sorumlusu da ülkeye bu kadar fazla gelir getiren bir etkinliği desteklememeye devam edip bu sporun ülkeye gelmesini zorlaştıran hükümet ve daha çok bu konuyla ilgili yerel yönetimdir.

Biz zamanında 20M ödeyip yarışı getirirken pisti otoparka çevirmeye kadar getiren bir yönetimle en mükemmel koşulları da bulsak getiremeyiz daha F1'i Türkiye'ye.
Rally olsa formuladan daha çok tutardı bizde. Hem arazi alanlarımız daha iyi engebelli. Hem F1 araçlarını sıkılarak izlemektense arazide zorluklara göğüz gelen araçlar izlemek daha heyecanlı.

Reaksiyon puanı
6,381
Rally olsa formuladan daha çok tutardı bizde. Hem arazi alanlarımız daha iyi engebelli. Hem F1 araçlarını sıkılarak izlemektense arazide zorluklara göğüz gelen araçlar izlemek daha heyecanlı.
Zaur abi bak F1 dediğin organizasyon, Dünya çapında gittiği yere götürdüğü katkılar konusunda basite indirgenip "Ama trafiği tıkadı yaa" denilecek bir şey değil.

Gerek takımların harcadıkları konaklama, gerek ülkeye girişte harcanan para, gerek giriş sonrası ülkeye sokulan döviz ve sanırım farkında olmadığın ama gerçekten çok çok fazla F1 tutkunu konusunda F1 ülkeye gelecek organizasyonlar konusunda en önemli yeri kaplayanı, ki özellikle resmen döviz girmesin diye uğraşılan bi ülkedeyken.

Ki tabii ki senin düşüncendir ama bir organizasyon da ülkeye gelirken senin de bildiğin üzere seyir zevkine değil organizasyonun ülkeye getireceği gelir, toplayacağı dikkat ve üzerinden yapılabilecek PR a bakılıyor (Ki F1 bence seyir zevki özellikle 2021 sezonunun başından beri yeni regülasyonlarla en yüksek motor sporu). Ve F1 mi Rally mi bu konuda önde derse şüphesiz F1 bunun cevabı. Gerek F1 ile ülkeye gelen zengin nüfuzlu insanlar gerek se topladığı kitle açısından.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Zaur abi bak F1 dediğin organizasyon, Dünya çapında gittiği yere götürdüğü katkılar konusunda basite indirgenip "Ama trafiği tıkadı yaa" denilecek bir şey değil.

Gerek takımların harcadıkları konaklama, gerek ülkeye girişte harcanan para, gerek giriş sonrası ülkeye sokulan döviz ve sanırım farkında olmadığın ama gerçekten çok çok fazla F1 tutkunu konusunda F1 ülkeye gelecek organizasyonlar konusunda en önemli yeri kaplayanı, ki özellikle resmen döviz girmesin diye uğraşılan bi ülkedeyken.

Ki tabii ki senin düşüncendir ama bir organizasyon da ülkeye gelirken senin de bildiğin üzere seyir zevkine değil organizasyonun ülkeye getireceği gelir, toplayacağı dikkat ve üzerinden yapılabilecek PR a bakılıyor (Ki F1 bence seyir zevki özellikle 2021 sezonunun başından beri yeni regülasyonlarla en yüksek motor sporu). Ve F1 mi Rally mi bu konuda önde derse şüphesiz F1 bunun cevabı. Gerek F1 ile ülkeye gelen zengin nüfuzlu insanlar gerek se topladığı kitle açısından.
Misal varya ~Filler tepişince karıncalar ayaklar altında ezilir~
Zenginlerin çektiği keyif fakirlerin başında çatlıyor.

Olmasın demiorum hiç olmazsa F1 için özel Pist alanı yapılsın öyle yarışılsın. Şehrin en çalışır caddelerini kapatmak nedir. Milletin hastası var, Delisi var, çalışanı var.

Reaksiyon puanı
6,381

Olmasın demiorum hiç olmazsa F1 için özel Pist alanı yapılsın öyle yarışılsın. Şehrin en çalışır caddelerini kapatmak nedir. Milletin hastası var, Delisi var, çalışanı var.
Zaur abi zaten milyar doları ve uzun zamanları bulabiliyor bir pisti inşa etmek sence trafik tıkanmasın diye yapabilirler mi bunu?

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255

Zengin fakir ne alaka?
Millet spor izliyor eğleniyor. O zaman kavga çıkmasın diye futbolu da banlayalım.

Gelsin F1 .

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Zengin fakir ne alaka?
Millet spor izliyor eğleniyor. O zaman kavga çıkmasın diye futbolu da banlayalım.

Gelsin F1 .
Futbola ait bir alan var. Şehrin ortasında trafiği kapatıp kavga etmiyorlar. Kapalı alanda ediyorlar bana ne? ?

Reaksiyon puanı
6,381
Futbola ait bir alan var. Şehrin ortasında trafiği kapatıp kavga etmiyorlar. Kapalı alanda ediyorlar bana ne? ?
Allah aşkına Futbol yüzünden yaşadığım küçücük şehir Uşakta bile koskoca yolda toplanıp trafiği tıkıyorlar, ayrıca stadyum da şehrin resmen ortasında. Onun sporla değil pistin nerde olduğuyla alakası var. Ki sırf trafik tıkanıyor diye de milyar dolarlık bir organizasyonu engelleyemezler. Ki futbolda da deli gibi tıkanıyor yol, hiç mi denk gelmiyorsunuz?

Ki İstanbul Park 2005'ten beri var şehrin ortasına şimdi yapılıp trafiği tıkamadı ki, görüntüleri hatırlıyorum zaten pist yapıldığından etrafı çok boştu. Ki hala baya geniş bir alanda duruyor.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Sonuç olarak insanların bir iki gün trafikte kalması o kadar da büyük birşey değil ayrıca f1 yatışları oldukça para kazandırıyor yani ülke ekonomisine katkıda bulunuyor ve insanları eğlendiriyor ki bu iki şey şu anda Türkiyede aradığımız şeyler.

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
@Fingolfin Ladislao @Alex4883 Öyle bir düz yarışı nasıl seversiniz bilmiyorum. Düz yolda Saniye kapışması sadece.

Türkiyeye gelsinler tabi ama Bizim ülkeye (Azerbaycana) pek yarayacağı yok. Ülkeni zengin etmiyor, Zenginleri zengin ediyor. Fakir halk asgari ücret almaya devam ediyor, Zenginlerin parasıyla mesela dükkan sahipleri arabalarının modellerini yükseltiyor, ev alıyor arsa alıyor vs vs.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
@Fingolfin Ladislao @Alex4883 Öyle bir düz yarışı nasıl seversiniz bilmiyorum. Düz yolda Saniye kapışması sadece.

Türkiyeye gelsinler tabi ama Bizim ülkeye (Azerbaycana) pek yarayacağı yok. Ülkeni zengin etmiyor, Zenginleri zengin ediyor. Fakir halk asgari ücret almaya devam ediyor, Zenginlerin parasıyla mesela dükkan sahipleri arabalarının modellerini yükseltiyor, ev alıyor arsa alıyor vs vs.
Akıllı kardeşim devlet bankasına dolar girince dolar azalıyor ve alım gücü artıyor. Asgari ücret zaten artmaz ama ürün fiyatını düşürtebilir

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Akıllı kardeşim devlet bankasına dolar girince dolar azalıyor ve alım gücü artıyor. Asgari ücret zaten artmaz ama ürün fiyatını düşürtebilir
Kaçıncı defa F1`e ev sahipliği yapıyoruz ama hala ürün fiyatları durmadan artıyor. ? Olmaz olsun böyle zenginlik.

Bana yararı yoksa F1 araçları cayır cayır yansın Pistte.?

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Kaçıncı defa F1`e ev sahipliği yapıyoruz ama hala ürün fiyatları durmadan artıyor. ? Olmaz olsun böyle zenginlik.

Bana yararı yoksa F1 araçları cayır cayır yansın Pistte.?
Sen zaten bencilsin anladık onu ama biz insanız senin aksine.

Herşeyden önce bu bir spordur. Spora her zaman saygı duyulur , ayrıca azebaycanı bilmem ama ben Türkiyede yollar kapanıyor diye şikayet edenlerden çok heyecanlanıp sevinen gördüm.

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Sen zaten bencilsin anladık onu ama biz insanız senin aksine.

Herşeyden önce bu bir spordur. Spora her zaman saygı duyulur , ayrıca azebaycanı bilmem ama ben Türkiyede yollar kapanıyor diye şikayet edenlerden çok heyecanlanıp sevinen gördüm.
İnsanın doğasında var bencillik. Şimdiki zamanda herkes kendini düşünüyor kimse kimseye 1 TL vermiyo. Bana yararı olmayan şeyler benim huzurumu bozuyorsa bana gerekli değil öyle birşey.

Umarım tez bir zamanda Türkiyede F1 yarışları olur. Ama şehirin içinde olsun.