Formula-1 İstanbul Park 'a geri dönüyor

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
25409_9399_26112012_1.jpg

İstanbul Park’ın 2022’ye kadar işletme hakkını 125 milyon dolara alan Intercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, piste yeniden hayat verecek. Ak, Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’u yarışların yeniden İstanbul’a gelmesi için ikna ettiğini açıkladı. Ak, “Ecclestone istediği 26 milyon dolardan fedakârlık yapacak, ben de cebimden 5 milyon dolar koyacağım. Hükümet de 13.5 milyon dolar veriyor. İstanbul Grand Prix’si 2013 yarış takvimine girecek” dedi.

Dünyanın en fazla izleyiciye sahip sporu Formula 1 (F1), 1 yıllık ayrılığın ardından Türkiye’ye dönüyor. İstanbul Park Yarış Kompleksi’nin (İstanbul Formula 1 Pisti) işletme hakkını, yıllık 9 milyon lira+KDV teklifiyle 2023’e kadar alan Eylül Tarım Oto Kiralama, F1 heyecanını yeniden yaşatacak. 30 bin araçla Türkiye’nin en büyük filo kiralama şirketi Intercity’nin yüzde 55 ortağı olan Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın şirketi Eylül Tarım Oto Kiralama, 230 milyon dolarlık yüksek maliyetiyle büyük tartışma konusu olan İstanbul Park Pisti’ne hayat vermek için düğmeye bastı. Ekim ayı ortasında yapılan ihalede İstanbul MC Yarış Sporları ve Motorlu Araçlar’ın yasal sürede 9.1 milyon lira ve KDV toplamı tutarındaki teminat mektubunu getirememesi nedeniyle en yüksek ikinci teklifi veren şirket olarak İstanbul Park Pisti’nin işletmesini üstlenen Ak, 7’den 77’ye Türk halkını motorsporlarıyla tanıştırmayı hedefliyor.

11 yılda 125 milyon $ ödeyecek
İstanbul Kurtköy’deki F1 pistinde sorularımızı yanıtlayan Vural Ak, 11 yıllık süre içinde FİYAŞ’a (Formula İstanbul Yatırım A.Ş.) toplam 125 milyon dolar ödeyeceklerini belirterek, “Tutkunu olduğum otomobil sporlarına Türkiye’de yeniden hayat vermek istiyorum. Çok iddialı projelerimiz var. Artık insanlar haftasonları AVM’ler yerine İstanbul Park Pisti’ne koşacak. Büyük sürprizlerimiz var” diye konuştu. Ve Vural Ak, tüm Türkiye’yi sevindirecek müjdeyi verdi...

25409_1795_26112012_3.jpg

5 milyon dolarlık feda!
Ecclestone da fedakârlık yapacak
“Ecclestone’nu yıllardır tanırım. İstanbul Park Pisti için hazırladığımız projeleri aktardık. Çok etkilendi. Ecclestone istediği 26 milyon dolarlık ücretten biraz fedakârlık yapacak. Ben de kendi cebimden 5 milyon dolar koyacağım. Hükümet de 13.5 milyon dolar veriyor. Böylece 20 milyon dolara yakın bir parada el sıkışmış olacağız. Bernie’nin İstanbul Park’taki en büyük sıkıntısı seyirciydi. Beklenen ilgi bilet satışlarına yansımadı. Kendisine 50 bin seyirciyi garanti ettim. Ecclestone’la 7 yıllık bir anlaşma yapmayı istiyoruz. Formula 1’in 2013 yılı takvimine Ağustos Grand Prix’siyle gireceğiz. Tabii F1 organizasyonu çok masraflı. Sadece yarışın olduğu hafta 4-4.5 milyon dolar harcanıyor. İlk 2-3 yıl para kazanmayı düşünmüyorum.”

25409_1795_26112012_1.jpg

Ak, F1’in patronu Bernie Ecclestone’un İstanbul yarışı için 26 milyon dolar istemesi ve hükümetin 13.5 milyon dolardan yukarı çıkmaması nedeniyle Mayıs 2011’de son kez koşulan Formula 1 Grand Prix’sini geri getirmek için mutlu sona yaklaştıklarını belirtti. Ak, Uluslararası Motor Sporları Birliği’nin (FIA) 7 Aralık tarihindeki İstanbul’daki Genel Kurulu’nda müjdeli açıklamayı yapmayı planladıklarını söyledi.

http://fotogaleri.gazetevatan.com/5-milyon-dolarlik-feda/25409/1/Haber

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Türkiyede F1 tutmaz, denediler olmadı, neyin ısrarı bu :S tv lerde izleyeni bile yok, %99umuz 3 sate pilot yada takım sayamaz. Bilet fiyatları da inanılmaz pahalı. Yine bir hayal kırıklığı gelmez umarım ben yanılırım...

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
geçen defa pazarlaması iyi yapılmadı. umarım bu sefer aynı hatalar tekrarlanmaz.

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Bence Tv'de izlenecek bir yarış/spor dalı.
Bir heyecanı yok.
O kocaman pistte sadece aracı kullanan keyif alır.

Nascar vs. Tarzı tampon tampona olan yarışlar belki daha iyi bir yere gelebilir Ülkemizde.Hem de heyecan verici olur.

sleeper

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilet fiyatları yüksek olmasının yanında ulaşımda zor Avrupa yakasından.Paralı kanala geçmeden önce zevkle izlerdim.Şimdi o da yok.Anca netten veya gazeteden birincilere bakıyorum.

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
Eskiden takip ediyordum ama Türkiye'den kalkınca kötü oldu,bende bıraktım.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Çok gereksiz işlerle uğraşıyorlar.
F1'i "ülkenin tanıtımı oluyor, reklam, turizm" kafasıyla yaptılar, ne olduğunu gördük.
Bir kere Tilke fena çaktı zaten, TV'den izlemesi ne kadar keyifli ise pistte gidip izlemesi de o kadar zulüm bir pist. Kullanmasına lafım yok, inanılmaz zor ve keyifli bir pist, ağzım açık kalmaktan çenem ağrıyordu. Ama insanları piste çıkartmamak için de ellerinden geleni yaptılar, korunacak bişeymiş gibi sanki. Dünyanın hiç bir yerinde böyle salakça bir F1 organizasyonu yok, hiç bir yerinde. Çevre düzenlemesi berbat, orta doğu ülkeleri bile çöl görüntüsünden kurtarıyorlar bir şekilde pisti, bizimki içler acısı. Modifiyem.com gitti 110 ağaç dikti, o güne kadar bir de Rotary kulübü 30 ağaç bağışlamış kafalarına göre dikmişler sağa sola.

Motorsporları kültürü oluşturmaktır F1'in o ülkedeki asıl var olma amacı ve orada kalmasını sağlayan da budur. Parasını da bunun için harcıyordur devletler, reklam olsun diye değil. Hava cıca iş değildir motorsporları kültürü. "Yarış" işiini disiplinli öğrenen bir nesil, trafik kültürü konusunda çok önde olacaktır ve trafik güvenliği konusunda da şu berbat durumumuzdan ileri gitmemizi sağlayacaktır. Ama nerede bizim memlekette o kafa...

O yüzden ben pist yapıldığı gün bir an önce F1 gitsin, unutulsun terkedilsin de, kimsenin aklında kalmamış hale gelince güvenlikteki amcaya bir karton malbora verip dalarız içeriye diyordum. :) Hala da aynı şeyi diyorum.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
bilet fiyatlarının aşırı pahalı olmasından dolayı yine bir fiyasko gerçekleşebilir.

ALPARS

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Kürkçü dükkanına hoş geldin. :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
[MENTION=110040]BEFEGA[/MENTION] 'ya gün doğru desenize...

Türkiyede F1 tutmaz, denediler olmadı, neyin ısrarı bu :S tv lerde izleyeni bile yok, %99umuz 3 sate pilot yada takım sayamaz. Bilet fiyatları da inanılmaz pahalı. Yine bir hayal kırıklığı gelmez umarım ben yanılırım...

Bilet fiyatları pahalı olunca Beşiktaş tribünleri bile boş kalıyor hocam bu memleketde...

Yapsınlar 20-30 lira bak nasıl doluyor o pist.

Geçen sene bu memleketde ilkkez tenis turnuvası yapıldı bilet fiyatları 10-50TL arasıydı
Final maçı bile 25TL miydi neydi. Dünya rekoru kırıldı.
Keza bu sene 25-75 idi yeni dünya rekoru kırıldı...

Sırf merakten bile gidilir yeterki biletler ucuz olsun.
Zerre miktar motor sporlarına merakım yoktur. Bu pazar yapsınlar 10-20TL biletleri sırf fotoğraf çekmek için bile giderim.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
@BEFEGA 'ya gün doğru desenize...

Bilet fiyatları pahalı olunca Beşiktaş tribünleri bile boş kalıyor hocam bu memleketde...

Yapsınlar 20-30 lira bak nasıl doluyor o pist.

Geçen sene bu memleketde ilkkez tenis turnuvası yapıldı bilet fiyatları 10-50TL arasıydı
Final maçı bile 25TL miydi neydi. Dünya rekoru kırıldı.
Keza bu sene 25-75 idi yeni dünya rekoru kırıldı...

Sırf merakten bile gidilir yeterki biletler ucuz olsun.
Zerre miktar motor sporlarına merakım yoktur. Bu pazar yapsınlar 10-20TL biletleri sırf fotoğraf çekmek için bile giderim.

Haklısın, fiyatlar düşerse belki dolabilir ama onunda garantisini vermek zor. 1-2 sene dolar sonra boş kalabilir yine insanların merakı kalmayınca. Yarış öncesi ve sonrası aktivitelerle cazip hale getirmek gerek.

velespit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
buraya yazı yazan bazı zihniyetler oldukça bu ülkede zaten tutmaz F1, siz gidin 22 kişi top peşinde koşsun ona tonca para verin izleyin tribünden ozaman verdiğiniz para koymaz size, F1 izlemek bir tutkudur, Türkiyede özel bir kanal almış olabilir ancak nettende izlemek mümkün ( ki başka ülkelerde paralı kanalda F1 i vermiyolar bizim ülkemize has bir durum ). ilk geldiği zaman tonca ünlü gitti ne için F1 gelmiş gidelim haberlere çıkalım mentalite bu, sorsan elemana Senna kimdir Vinleuve kimdir bilmez sadece hava atmak için. Bir problemde pisti neden oraya yapıyosun, hükümetin herşeyi istanbul a taşıma politikası, Antalyaya yada turistlerin daha çok geldiği bir yere yapsalardı onu adam hem tatil yapmaya hemde F1 için gelirdi, tur şirketlerinin promosyon seçenekleri olurdu ama nerdeee istanbula yaptılar pist yatıyo oracıkta zihniyet bu... biri ordan demis 3 saat donuyolar neresi zevkli diye, kardeşim o senin düşüncen, şahsen 12 yıldır aralıksız izleyen bir insanım vede tosfed te gözetmenlik görevim var, bu pist senin benim paramla yapıldı bari kullanılsında boşuna gitmesin paralar heleki bir devlet için yılda 12 milyon dolar harcamak devlete koymaz. başka ülkeler kendilerine getirebilmek için yıllık 25 milyon dolarları gözden çıkartmışken, şimdi bu parayı vermeyi gözden çıkaran devlet enayimi size göre hiçbir şeye katkısı olmayan bir sporun. Ama Türkiyede bir futbolcu oyun/dk başına 7000 dolar alırken çok iyi hiçbir problem yok yazık valla. zaten bizde spor denilince sadece futbol konuşulması tamamiylen düşünceyi belli ediyor tek spor buymuş gibi acıyorum. Velhasıl hükümet ve insanımız bu düşüncedeyken başka organizasyonları milletin kafasının alması güç, Türkiyede wta tenis şampiyonası finalinde bakanların çıkmasıda verilebilecek bir örnektir. Saygılarımla

Bu arada tv lerde izleyeni yok diyen arkadaş bu organizasyon dünyadaki en çok izlenen motor sporları organizasyonu vede genel spor dalında en çok izlenen ilk 3 organizasyon arasındadır.

Bitn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
formula1 izlemeyi çok severim ama sadece 1-5(start çok heyecanlı ve 5 turda sıralama %80 belli oluyor.) turları,20-26(pitstop genellikle burada oluyor ve birbirlerini geçiyorlar)turları ve son 5 tur(adamlar kazanmak için her şeyi yapıyor) gerisinde hiç bir heyecan yok :)

3 saat izlenmez :D

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
buraya yazı yazan bazı zihniyetler oldukça bu ülkede zaten tutmaz F1, siz gidin 22 kişi top peşinde koşsun ona tonca para verin izleyin tribünden ozaman verdiğiniz para koymaz size, F1 izlemek bir tutkudur, Türkiyede özel bir kanal almış olabilir ancak nettende izlemek mümkün ( ki başka ülkelerde paralı kanalda F1 i vermiyolar bizim ülkemize has bir durum ). ilk geldiği zaman tonca ünlü gitti ne için F1 gelmiş gidelim haberlere çıkalım mentalite bu, sorsan elemana Senna kimdir Vinleuve kimdir bilmez sadece hava atmak için. Bir problemde pisti neden oraya yapıyosun, hükümetin herşeyi istanbul a taşıma politikası, Antalyaya yada turistlerin daha çok geldiği bir yere yapsalardı onu adam hem tatil yapmaya hemde F1 için gelirdi, tur şirketlerinin promosyon seçenekleri olurdu ama nerdeee istanbula yaptılar pist yatıyo oracıkta zihniyet bu... biri ordan demis 3 saat donuyolar neresi zevkli diye, kardeşim o senin düşüncen, şahsen 12 yıldır aralıksız izleyen bir insanım vede tosfed te gözetmenlik görevim var, bu pist senin benim paramla yapıldı bari kullanılsında boşuna gitmesin paralar heleki bir devlet için yılda 12 milyon dolar harcamak devlete koymaz. başka ülkeler kendilerine getirebilmek için yıllık 25 milyon dolarları gözden çıkartmışken, şimdi bu parayı vermeyi gözden çıkaran devlet enayimi size göre hiçbir şeye katkısı olmayan bir sporun. Ama Türkiyede bir futbolcu oyun/dk başına 7000 dolar alırken çok iyi hiçbir problem yok yazık valla. zaten bizde spor denilince sadece futbol konuşulması tamamiylen düşünceyi belli ediyor tek spor buymuş gibi acıyorum. Velhasıl hükümet ve insanımız bu düşüncedeyken başka organizasyonları milletin kafasının alması güç, Türkiyede wta tenis şampiyonası finalinde bakanların çıkmasıda verilebilecek bir örnektir. Saygılarımla

Bu arada tv lerde izleyeni yok diyen arkadaş bu organizasyon dünyadaki en çok izlenen motor sporları organizasyonu vede genel spor dalında en çok izlenen ilk 3 organizasyon arasındadır.

Arkadaşım yorumları nerenle okuyorsun :) ben türkiyedeki durumundan bahsettim. Dünyada ilk 3 olabilir ama türkiyede ilk 10 a girebiliyormudur diye bir düşün. Amacım f1'i yermek değil bir gerçeğe parmak basmak ve bu gerçek de türkiyede fazla takipçisinin olmadığıdır.

Ayrıca F1 i sevmek yada sevmemek zihniyet problemi midir, böyle saçma yaklaşım olabilir mi? Açık kanalda yayınlanırken bakıyordum ama özel e geçince yokluğunu hiç aramadım.

Herkesin bir tutkusu vardır, seninki f1'dir bir başkasının ki basketbol, diğerinin ise futbol. Bu tamamen zevk meselesidir , f1 e yada diğerlerine özgü bir durum yok.

Sende söylemişsin ilk geldiğinde ünlüler sadece görünmek için gittiler, tıpkı nba de ünlülerin en ön sırada izleyip tv de gözükmek istemeleri gibi. Ülkemizdeki durum bu ne yazıkki. İnsanlara sevmedikleri için kızamazsın.

İstanbul türkiyenin en çok turist çeken bölgesi bu arada:) İstanbul da bille seyirci çekmeyi başaramamışlarsa başka yerde şansları daha zor bence.

Komik geldi yazdıkların :) Hem sitem ediyorsun f1'e ilgi göstermedikleri için aşağılıyorsun, sonrada kalkıp türkiyede ve dünyada en çok takip edilen spora saygı göstermeyip aşağılıyorsun. Seninde zihniyet problemlerin olduğu açık...

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Haklısın, fiyatlar düşerse belki dolabilir ama onunda garantisini vermek zor. 1-2 sene dolar sonra boş kalabilir yine insanların merakı kalmayınca. Yarış öncesi ve sonrası aktivitelerle cazip hale getirmek gerek.

F1 aktivitelerini bilmiyorum neler oluyorda biletleri 10-20-30-50-100TL falan yapsın full çeker abi her sene.
Aktivite ucuz oldumu Türk halkı affetmez.
Dostlar alişverişte görsün muhabbeti bizde çok uygulanan bir işlemdir :D

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar yapmayın etmeyin bilet pahalı diyorsunuz neye göre pahalı ?

''Böylece 20 milyon dolara yakın bir parada el sıkışmış olacağız''

bu paralar nerden çıkacak arkadaşlar kimse hayrına yapımıyor bu işi ticaret sonuçta bence o yüzden bilet parası hakkında pek yorum yapmak mantıksız yani 20 tl ye bilet satsan bu kadar parayı nasıl denkleştirip işin içinden çıkacak bu adam.

ikinci bir hususta ilk yapıldığında milletin önüne attılar alın size F1 diye o zaman F1'i bilmiyenler çoğunluktaydı ama şimdi daha fazla bilinçli insan var ve Vural Ak gelecek F1 için güzel bir pazarlama stratejisi geliştirmiş. sene içinde ufak yarışlarla insanları oraya çekerek insanları motorsporlarına alıştırmaya çalışacak orda yapılan panayir eğlence yerleri ve oto pazarı gibi yerler olacak yani insanları oraya çekmek için elinden geleni yapacaklar ve bence bu sefer başarılı olacak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar 2013 istanbul yok ecclestone açıklama yaptı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
"Bernie doymadı paraya halen." sonuna kadar katılıyorum.. F1'in patronu nasıl olunuyor. Var mı açıklayacak.
26milyon dolar istemiş bu adam neyin kafasında pisti yaptıran TC. parayı veren yatırımı yapan TC. Bernie'ye kalan yarış yeni bir pist kazandırmak sadece.

Pisti yapıp bıraktık başta birde işletme hakkını bernie verdiklerini duymuştum bunlarının gözünü toprak doyurur anca :)