Format tan sonra Oyunlarda fps düşüklüğü.

Bu konuyu okuyanlar

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Arkadaşlar öncelikle merhaba.Geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma format attım.Format kısmının bitiminde bir hata verdi.Biçimlendirme hatası.Bilgisayar kapanıp açıldı windowsun kurulamadığını fark ettim youtubeden bir video izleyerek yapabildim.Format kısmı bitince gerekli driverları indirdim.Ancak 50 60 fps aldığım bir oyunda 20 fps yi zor görmeye başladım.Sebebi nedir sizce ?

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Yanlış ve ya güncel olmayan driver indirmiş olabilirsiniz. Büyük ihtimalle sürücü bulucu bir uygulama kullandınız ve yanlış sürücüyü indirmiştir. Eğer öyle yaptıysanız ekran kartınızı, sistemin kaç bit olduğunu ve Windows kaç olduğunu söylerseniz en güncel sürücüyü verebiliriz.

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Yanlış ve ya güncel olmayan driver indirmiş olabilirsiniz. Büyük ihtimalle sürücü bulucu bir uygulama kullandınız ve yanlış sürücüyü indirmiştir. Eğer öyle yaptıysanız ekran kartınızı, sistemin kaç bit olduğunu ve Windows kaç olduğunu söylerseniz en güncel sürücüyü verebiliriz.
Ekran kartının driverlarını Geforce Experince den yükledim.Diğer tüm driverları Driver booster 8 den indirdim.Ekran kartım Nvidia Geforce GT 520m ,Windows 10 pro.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Doğru driverimı kurduğunuza eminmisiniz.
Sistem özellikleri neler
İntel Core i3-2310m 2.10Ghz , 4gb ram , ekran kartım Nvidia Geforce gt 520m. Driverları ekran kartı driverı hariç hepsini driver boosterdan indirdim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhaba;
İşletim sistemi kurulumu sırasında "Windows'u nereye yüklemek istiyorsunuz?" ekranında iken sistem ile ilgili tüm sürücüleri silip de mi işlem yaptınız? Söz konusu biçimlendirme hatası tam olarak hangi işlem sırasında oluştu?
driverları Driver booster 8 den indirdim.
Bu gibi programlar genellikle doğru ve güncel sürücüyü indirip kurmuyor. Manuel olarak sürücüleri yükleyiniz.
İşletim sistemin nedir?

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Merhaba;
İşletim sistemi kurulumu sırasında "Windows'u nereye yüklemek istiyorsunuz?" ekranında iken sistem ile ilgili tüm sürücüleri silip de mi işlem yaptınız? Söz konusu biçimlendirme hatası tam olarak hangi işlem sırasında oluştu?
Evet tüm sürücüleri silip işlem yaptım.Burada bir sıkıntı yoktu.Her şeyi hazırlıyoruz ekranı gelmeden önce bir hata verdi.Bilgisayar kapanıp açıldı.Bir hata daha verdi ancak yanlışlıkla Enter a tıkladım kendi kendi ne açıldı.

Merhaba;

Bu gibi programlar genellikle doğru ve güncel sürücüyü indirip kurmuyor. Manuel olarak sürücüleri yükleyiniz.
İşletim sistemin nedir?
İntel Core i3-2310m 2.10Ghz , 4gb ram , ekran kartım Nvidia Geforce gt 520m.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Driver Booster ile yüklediğin sürücüler muhtemelen oyunlardaki FPS kaybına neden olmuştur. Uygun olmayan veya *güncel olmayan sürücüler cihaz performansını etkiler.
Biçimlendirme hatası, HDD ile ilgili olabilir.
Hangi işletim sistemini kullanıyorsun yine belirtmemişsiniz ancak yeniden bir temiz kurulum yapmanızı öneririm. Driver Booster vb üçüncü parti bir yazılım kullanmayın. Kolay gelsin.

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
Driver Booster ile yüklediğin sürücüler muhtemelen oyunlardaki FPS kaybına neden olmuştur. Uygun olmayan veya *güncel olmayan sürücüler cihaz performansını etkiler.
Biçimlendirme hatası, HDD ile ilgili olabilir.
Hangi işletim sistemini kullanıyorsun yine belirtmemişsiniz ancak yeniden bir temiz kurulum yapmanızı öneririm. Driver Booster vb üçüncü parti bir yazılım kullanmayın. Kolay gelsin.
İşlemcim gereğinden fazla ısınıyor.Normalde boşta iken ısınmaması gerekirken.Acayip fazla ısınıyor.Ayrıca altında soğutucusuda var.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İşlemcim gereğinden fazla ısınıyor.Normalde boşta iken ısınmaması gerekirken.Acayip fazla ısınıyor.Ayrıca altında soğutucusuda var.
İşlemciyi yoran bir şeyler var demektir eğer ki ısınma sorunu format sonrası çıktı ise.
Dediğim gibi bence yeniden temiz kurulum yapın.

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
İşlemciyi yoran bir şeyler var demektir eğer ki ısınma sorunu format sonrası çıktı ise.
Dediğim gibi bence yeniden temiz kurulum yapın.
Sorun HDD de demiştiniz tekrar temiz kurulum yaparken aynı hatayı vermemesi için ne yapabilirm ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Sorun HDD de demiştiniz tekrar temiz kurulum yaparken aynı hatayı vermemesi için ne yapabilirm ?
HDD tabanlı olabilir: bad sector vb. Bunu HD Tune gibi bir program üzerinden kontrol edebilirsin.

Windows'un kendi yardımcı programı var: Diski Hata Denetleyicisi (Chkdsk). Windows dosyalama sistemiyle ilgili bir hata varsa, bu dosya hatalarını ve/veya bozuk kesimleri düzeltebilir.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz hala belirtmemişsiniz. Onun şu konulara da bakmanı tavsiye ederim.

xDaemon

Asistan
Reaksiyon puanı
84
HDD tabanlı olabilir: bad sector vb. Bunu HD Tune gibi bir program üzerinden kontrol edebilirsin.

Windows'un kendi yardımcı programı var: Diski Hata Denetleyicisi (Chkdsk). Windows dosyalama sistemiyle ilgili bir hata varsa, bu dosya hatalarını ve/veya bozuk kesimleri düzeltebilir.

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz hala belirtmemişsiniz. Onun şu konulara da bakmanı tavsiye ederim.
Sitede yazan ne varsa yaptım sorun bulamadı.

Ekli dosyalar

• HD.PNG
    HD.PNG
    25.5 KB · Görüntüleme: 121
Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Peki Health ve Error Scan ekranları nasıl? Hiç failed ve damaged yazan yer var mı?