Format Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

bizimsisko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Laptopuma format atarken ekranda okunamadığına dair bir hata iletisi alıyorum. Formattan önce DVD-RW ilk zamanlarda bazı disklere yazmıyordu hepsini okuyordu. Formattan kısa bir süre önce hiç bir diske yazamaz ve çoğunu okuyamaz hale gelmişti. Benim formattaki sorunumun buradan kaynaklandığını düşünüyorum ve parça değişimi yapacağım. Ancak içimde bir kurt var acaba sorun DVD-RW'de değilde anakart üzerindeki bir yanık ya da kablo kopması olabilir mi? Ancak daha önce laptopun içini hiç açmadım sorundan önce bu yüzden kablo kopması olmaz gibime geliyor. Sizce?

(Not:Bilgisayar bootu sorunsuz yapabiliyor ve herhangi bir hata vermiyor)

exantric

Doçent
Reaksiyon puanı
9
cd yada dvd ne kullanıyorsan bundan olabilir benmde aynı problemim vardı cd-romum cd yi okumuyordu cd-rom un okumadığı cd leri şimdi dvd dimde rahatça okutabiliyorum yeni bir cd-rom yada dvd dene olucaktır.

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bios'dan Native Sata'y dı galiba seçenegi bul ve disable et(yada diger secenegi seç ) sonra kuruluma devam edebilirsin bende yaşamıştım boyle bir sorun ...

nofearman

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dvd writer'in lens (okuyucu gozunu) kulak temizleyici pamuk ile hafifce sildir herşeyi okur yazar.

CrazYKoR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarıma format atalı 2 ay oldu ama formatlamadan önce bios ayarlarını falan yaptım yani normal formatlama işlemine başladı daha önce format atarken hiç dosyaları bu kadar yavaş yüklediğini görmemiştim acaba cd çizildiği için mi yapıyor? eğer cd'den dolayı ise napabilirim...yeni windows işletim sistemi cd'si mi alacam...Ve şimdi tekrar format atacam ama cd'den dosyaları yüklemezse ben bilgisayara, bilgisayar bana bakar kahrolurum ;D ;D O yüzden format atamıyorum...

Not:>(cd'nin çizik olduğu durumlarda yapılacak olan her türlü uygulamayı yaptım örneğin:cd'nin üstüne parfüm sıkıp silmek gibi ;D ;D ;D :p yada denemediğim bi teknik arkadaştan duymuştum (bulaşık makinesinin içine sallamak ;D ;D ;D ;D ;D :}

onair

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
7
bulaşık makinesinin içine sallamak yerine çamaşır makinasına at kardeşim, en azından yumuşatıcı kullanır, cd lerin hem daha iyi okunur hemde lavanta ferahlığıyla kullanırsın :D :D

şaka şaka sakın deneyeyim filan deme, cdlerin bozulursa tanımam :D

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
bencede önce dvd writerı bir temizle güzelce sonra sökme takma işlemleriyle uğraş

silici06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar cd-rwnız güncellenmemiştiribunedenle yavaş okur yada okumaz.
hatta yazdığınız cd bozuk olur

asf07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhabalar yeni üye oldum konuyu nereye yazacağımı da bilemedim umarım doğru yere yazıyorumdur!...

Evdeki bilgisayarlrın formatlanması gerekiyor, formatlayacak olan kişi de babamların yakın dostu.

Bilgisayarı formatlayanlar, daha önce bilgisayardan 'silinmiş resim&video, yazışmalar'' v.s gibi bilgileri geri alıp görebiliyorlar ya;

İşte formatlayacak olan kişinin bu tür eski bilgilere ulaşmamsı için geri alamaması için, bilgisayar formatlanmadan önce nasıl bir tedbir almalıyım...

Lütfen yardımcı olur musunuz gerçekten çok acil!...

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
laptop hard disk ve optık okuyucu(CD/DVD RW) anakarta kablo ile değil entegre edilmiş sata yuvaları ile bağlanır bu açıdan bir kablo kopması söz konusu olamaz yanık anakartı etkiler herhangi bir yanık anakartta ısınma veya bilgisayar donanımlarının kasmasına neden olur buda bilgisayarda gözle görülür bi yavaşlama donma demektir. laptop arka kasasında ortalara yakın yanı optık okuyucunun kasaya gıren ıc kısmına dogru olan yerdekı vıdayı sok uzerınde cd veya dvd resmı olablr kasanın arkasında daha sonra cımbız veya ınce tornavıda ıle optık okuyucuyu hafıfce dısarı cekerek cıkarta bılır ve o ıgrenc tozları temızleye bilirsin :) optık okuyucuların ömrü uzundur diğer destkop pc ler için yapılmış rw lerden daha uzun ömürlüdür buda bir not olarak aklnda kalsın