Format Sonrası Düşen Dengesiz İnternet Hızı

Resourn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.
Önceden HDD diskte Windows10 Pro kullanıyordum bir sıkıntı yoktu internet ve indirme hızında. SSD Alıp Windows'u SSD'ye yükleme kararı alıp kurulum gerçekleştirdim ve Windows'un kendi sitesinden home single language sürümü ile geldi. Driverlerin hepsini kurdum fakat internet hızında ciddi ve can sıkıcı derecede değişiklik var. (Bu arada ADSL Kullanıyorum 16MB/s)

Örneğin: Bir indirme başlatıyorum, ilk başta 1.3 1.2 saniyede indiriyor aradan bir kaç saniye geçiyor bir anda 0.7, 0.5 ve 0.1 hatta 0.0 olup indirmenin durakladığı oluyor saniyelik gelip gidiyor. Sadece indirme mi diye kontrol ettim fakat video tarzı şeylerde de düşüş ve belirgin. Acaba dedim internetle mi alakalı telefonumun 4.5G internetini bağlayıp deneme yaptım. Normalde 5,6MB Saniyede indirmesi gerekirken 1.5 2 zor oluyor.

Bu arada, ağ kontrolleri gerçekleştirdim windows update, windows store interneti kullanmıyor ve bu durum söz konusu.

Çözüm için ne yapabilirim?

554950

Dekan
Moderatör
Reaksiyon puanı
5,873
win 10 izinsiz arkaplanda çok veri harcıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

win update tek değil bir ton farklı şey kullanıyor veri kullanımına bak anlarsın

16mb/s nedir biz 100kb/s görsek sevinçten uçuyoruz xd

Resourn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
win 10 izinsiz arkaplanda çok veri harcıyor

win update tek değil bir ton farklı şey kullanıyor veri kullanımına bak anlarsın

16mb/s nedir biz 100kb/s görsek sevinçten uçuyoruz xd
16 Dediğim 1.6MB saniye baabında fakat veri kullanımındada bir problem yok gibi neden düşüyor anlamıyorum.

554950

Dekan
Moderatör
Reaksiyon puanı
5,873
16 Dediğim 1.6MB saniye baabında fakat veri kullanımındada bir problem yok gibi neden düşüyor anlamıyorum.
bağdaştırıcıyı güncellediğinde Qos açılıyor o yüzden de olabilir ama büyük bir olasılıkla arkaplanda birşeyler yüklüyor ek özellik filan

driverler yüklendikten sonra yeniden başlattın mı ?

Resourn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet bir çözüm yolu denedim sanırım internet sağlayıcısında sıkıntı var indiriyor indiriyor 1.3Mb/s bir anda 0.2, 0.5 oluyor sonra tekrar 1.3e dönüyor düşüş ve inişler söz konusu sağlayıcıda sıkıntı var sanırım.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,344
Modeme bağlı, interneti kullanan başka bir cihaz yoksa, telefondaki bağlantı hızı da değişken ve yavaşsa, sorun muhtemelen modem ya da servis sağlayıcısı kaynaklıdır.
Modemi resetleyin ya da 30-40 saniyeliğine kapatıp açın, daha sonra tekrar deneyin, modem kablolarını kontrol edin. İmkan varsa bir üçüncü cihaz ile mevcut internete bağlanıp bağlantı kalitesini test edin.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,822
Bu sorun Windows kaynaklı. Qos ayarlarına gir orada bant genişliğini %80 olarak ayarlamışlardır onu düzenle %0 yap kaydet çık bir de muhakkak ethernet ve wifi sürücülerini güncel tut. Eski sürücü bile yavaşlatıyor interneti.

Resourn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sorun Windows kaynaklı. Qos ayarlarına gir orada bant genişliğini %80 olarak ayarlamışlardır onu düzenle %0 yap kaydet çık bir de muhakkak ethernet ve wifi sürücülerini güncel tut. Eski sürücü bile yavaşlatıyor interneti.
Superonline kullanıyorum QoS aktifmiş dediğiniz gibi fakat bir değer ayarlama bölümü mevcut değil devre dışı bıraktım aynı olaya denk geldi yaradı
gibi duruyor teşekkürler.

KimBuGamzeli

Profesör
Reaksiyon puanı
1,822
Superonline kullanıyorum QoS aktifmiş dediğiniz gibi fakat bir değer ayarlama bölümü mevcut değil devre dışı bıraktım aynı olaya denk geldi yaradı
gibi duruyor teşekkürler.

Ekran Alıntısı.JPG

Bu şekilde yapman gerekiyor.