Format atarken böyle hata ile karşılaştım

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Sen daha format atmaya başlamamışsınki

teknobaycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarda en sık rastlanan sorunlar genel olarak bilgisayarların açılışı esnasında ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar açılırken karşılaşılan siyah ekranı geçmeme problemi de bunlardan bir tanesidir.

Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalındığında ilk olarak msdos ortamı çıkacaktır. Bu ekrana gelen sorunun genel adı ise siyah ekran ekrandır. Bu kısımda kontroller yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra bir sorun yok ise işletim sistemi açılacaktır.

Ancak işletim sistemi açılmıyor ise BIOS pilinin tükenmesi veya harddisk kabloların gevşemesinden kaynaklı bir problem oluşmuş olabilmektedir. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında bilgisayar tamamen kapatıldıktan hemen sonra kasanın sol kapağı açılır, burada ekran kartının, ramin ve işlemcinin yerlerine iyi şekilde monte edilip edilmediği kontrol edilmelidir.

Daha sonra Power fanı çalışıp çalışmadığını ve işlemci fanının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Bu işlemlerin hemen ardından F1 tuşuna basıldığında bilgisayar açılıyor ise sorun BIOS pilinin bitmesidir ve BIOS pilinin değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer ki sorun bunların hiçbiri değil ise sorun yüksek ihtimal işletim sistemi üzerinde bir sorun bulunmaktadır.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarda en sık rastlanan sorunlar genel olarak bilgisayarların açılışı esnasında ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar açılırken karşılaşılan siyah ekranı geçmeme problemi de bunlardan bir tanesidir.

Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalındığında ilk olarak msdos ortamı çıkacaktır. Bu ekrana gelen sorunun genel adı ise siyah ekran ekrandır. Bu kısımda kontroller yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra bir sorun yok ise işletim sistemi açılacaktır.

Ancak işletim sistemi açılmıyor ise BIOS pilinin tükenmesi veya harddisk kabloların gevşemesinden kaynaklı bir problem oluşmuş olabilmektedir. Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında bilgisayar tamamen kapatıldıktan hemen sonra kasanın sol kapağı açılır, burada ekran kartının, ramin ve işlemcinin yerlerine iyi şekilde monte edilip edilmediği kontrol edilmelidir.

Daha sonra Power fanı çalışıp çalışmadığını ve işlemci fanının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Bu işlemlerin hemen ardından F1 tuşuna basıldığında bilgisayar açılıyor ise sorun BIOS pilinin bitmesidir ve BIOS pilinin değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer ki sorun bunların hiçbiri değil ise sorun yüksek ihtimal işletim sistemi üzerinde bir sorun bulunmaktadır.

Valla herşey normal elim kolum bağlı şuan yani bios pilinin bitmesi bence o hatayı vermez diye düşünüyorum

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bilgisayarın kablolarını sök, parçaları tek tek takarak bilgisayarı açmayı dene, bu arada bilgisayar açılıken kaç kez bipliyor ona bak. Mainboard'un kitapçığında bu değişik biplemenin farklı anlamları yazıyor zaten.

Tşk.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarın kablolarını sök, parçaları tek tek takarak bilgisayarı açmayı dene, bu arada bilgisayar açılıken kaç kez bipliyor ona bak. Mainboard'un kitapçığında bu değişik biplemenin farklı anlamları yazıyor zaten.

Tşk.

hiç biplemiyor

- - - Mesaj Güncellendi - - -

no ide master h.d.d. detected yazıyor f1 diyor bundan mı alakalı

AhmetAkcicek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Peki aynı iso ile mi yoksa bu farklı mı ?

öncelikle biostan HDD tanımına dikkat edin,RAID,AHCI mod kullanmıyorsanız IDE ayarlı olmasına dikkat edin.
Olmazsa hdd güç yada veri kablosunu söküp veya BiOS dan ilgili sata yada ide kanalını disable yaparak HDD yi devreden çıkarıp , CD den başlatın , yükleme ekranı gelir ve "disk bulunamadı" ifadesine kadar ilerleyebilirseniz hdd den şüphelenebilirsiniz.[ALINTI]

Büyük ihtimalle Bios'tan kaynaklanabilir.[Yaptığım araştırmalara Göre]
Tabi Nolur nolmaz Ram'e de bak yerine iyi oturmuş mu diye çünkü format atılmadan önce bilgiler ram'e aktarılmaktadır.

Sorunlar:

1.Bios [Bunlar en yüksek olası durumlar]
2.HDD[Bunlar en yüksek olası durumlar]
3.Ram
[Bunlar en yüksek olası durumlar]

Geçmiş olsun.

Bir arkadaş bios'u sıfırlamış ve başarıya ulaşmış .
Biostan tamamen sorun olduğunu anlarsan sıfırlamalısın bence..

[Bunları araştırma sonucu birleştirdim]

Kolay gelsin dostum.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Peki aynı iso ile mi yoksa bu farklı mı ?

öncelikle biostan HDD tanımına dikkat edin,RAID,AHCI mod kullanmıyorsanız IDE ayarlı olmasına dikkat edin.
Olmazsa hdd güç yada veri kablosunu söküp veya BiOS dan ilgili sata yada ide kanalını disable yaparak HDD yi devreden çıkarıp , CD den başlatın , yükleme ekranı gelir ve "disk bulunamadı" ifadesine kadar ilerleyebilirseniz hdd den şüphelenebilirsiniz.[ALINTI]

Büyük ihtimalle Bios'tan kaynaklanabilir.[Yaptığım araştırmalara Göre]
Tabi Nolur nolmaz Ram'e de bak yerine iyi oturmuş mu diye çünkü format atılmadan önce bilgiler ram'e aktarılmaktadır.

Sorunlar:

1.Bios [Bunlar en yüksek olası durumlar]
2.HDD[Bunlar en yüksek olası durumlar]
3.Ram
[Bunlar en yüksek olası durumlar]

Geçmiş olsun.

Bir arkadaş bios'u sıfırlamış ve başarıya ulaşmış .
Biostan tamamen sorun olduğunu anlarsan sıfırlamalısın bence..

[Bunları araştırma sonucu birleştirdim]

Kolay gelsin dostum.

sağol ilgin için bios sıfırladım ama sonuca ulaşamadım.

windows açılıyor internete falan girebiliyorum ama format atmam lazım işte tüm parçalar tamam sorun ne pekii:S

AhmetAkcicek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sağol ilgin için bios sıfırladım ama sonuca ulaşamadım.

windows açılıyor internete falan girebiliyorum ama format atmam lazım işte tüm parçalar tamam sorun ne pekii:S

Yakında bir bilgisayarcı var mı ondan sonuca ulaşamazsan . ille de format gerekiyorsa ve garanti varsa gönder servise tabi toplama bilgisayar değilse :)

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Yakında bir bilgisayarcı var mı ondan sonuca ulaşamazsan . ille de format gerekiyorsa ve garanti varsa gönder servise tabi toplama bilgisayar değilse :)

Ne gerek var bilgisayarcılara ya onlar ne biliyor allah aşkına bilgisayar eski biraz sadece master yapmak gerekiyor herhalde

dovmee

Super Сasual Dating - Genuine Damsels
Reaksiyon puanı
2
Klavyen takılı olmayabilir,yada bios pilinde bitmiş olabilir..
Ayrıca biosu güncellemende faydalı olacakdır

Onur2x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ramleri sök eline bi kagıt al ramlerin iletken yerlerini kağıtla sil tekrar tak onlardan yapabilir büyük ihtimalle

Onur2x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
katılıyorum çünkü format atarken bilgiler ram'e kaydediliyor..

Kolay gelsin kardesim sana ..!

Ne demek istiyorsun sen ya milletin yazılarını alıp dalga geçiyorsun kaç senelik pc kullanmışlığın var ? Ram silinmesi neden yapılır biliyormusun uslubuna dikkat et laf kirliliği yapma burda bırak da çözüm bilenler yada yardımcı olmaya çalışanlar yazsın kendine de iş arama

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ne demek istiyorsun sen ya milletin yazılarını alıp dalga geçiyorsun kaç senelik pc kullanmışlığın var ? Ram silinmesi neden yapılır biliyormusun uslubuna dikkat et laf kirliliği yapma burda bırak da çözüm bilenler yada yardımcı olmaya çalışanlar yazsın kendine de iş arama

Bilgiler ramden geçer harddiske kaydedilir doğru söylemiş

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Ne gerek var bilgisayarcılara ya onlar ne biliyor allah aşkına bilgisayar eski biraz sadece master yapmak gerekiyor herhalde
Ne gerek var bilgisayarcılara onlar ne biliyor öylemi ? o yüzden burada çözüm arıyorsun belli iddia ediyorum en kötü bilgisayarcının senin bildiğin kadar unutmuşluğu vardır örnek ben

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ne gerek var bilgisayarcılara onlar ne biliyor öylemi ? o yüzden burada çözüm arıyorsun belli iddia ediyorum en kötü bilgisayarcının senin bildiğin kadar unutmuşluğu vardır örnek ben

Ben bildiğimi idda etmedim ki neden heyecan yaptın şimdi sadece gereksizler forumlarda sonuca ulaşmak varken

Erol.k

Asistan
Reaksiyon puanı
11

Bilgisayarcılara gerek yok diyorsun ama yapamamışsın ki buralarda yardım dileniyorsun.

Nit

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarcılara gerek yok diyorsun ama yapamamışsın ki buralarda yardım dileniyorsun.

Sorunu hallettim kardeşim yanlışlıkla boş olan cd yi takmışım hala gerek yok bilgisayarcılara forum varken :)

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar adamla tartışacağınıza, adama yardım edin burdan aldığı yardım ile deneyebildiği kadar denesin. Olmadı en son çare götürsün bir bilgisayarcıya göstersin.

Konuyu açan arkadaşın ilk işi zaten bilgisayarcıya götürmek olsaydı zaten burda uğraşmazdı.