Fizy, Spotify, Grooveshark; Efsaneler

Bu konuyu okuyanlar

KozmozAli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Müzik denilince akla gelen en iyi uygulamalar; Fizy, Spotify, Deezer, Grooveshark. Çoğumuzun hayatında gerçekten başarılı yer edindiklerini düşünüyorum.

"Müzik Ruhun Gıdasıdır"

Bir gün tarayıcıya fizy yazıp enter'ladığımızda yutkunduk. Ardından 2013 Martında Groveshark kapandığında ise playlistlerim için gerçekten yıkılmıştım. Nereden müzik dinleyecektik ? Bir kaç denemeden sonra ben Spotifty üzerinden dinlemeye devam ettim. Bir kaç kezde Deezer denemelerim olmuştu ama ne yalan söyleyeyim ısınamadım. Bildiğim kadarıyla bu platformlara ne oldu, nasıl geri döndü bunları anlatmaya çalışacağım.

Galiba Bir Geri Dönüş : Fizy

fizy_.png

Siteleri engellendi ve bir veda mesajı yayınlandı

Kapanma mesajı şöyle başladı:

"Selam, hoşgeldin,
Yalnızca 2 dakikanı ayırabilir misin? Çünkü özet geçmeyeceğim.
Biz fizy ekibi. Seni çok seviyoruz. ve sana minnettarız. Sayende büyüdük, buralara kadar geldik. 700 bin günlük tekil ziyaretçimiz oldu. Sen de onlardan birisisin. çok teşekkürler....."

Mesajın içeriğinde Muyap ile anlaşmazlıkların olduğundan bahsediyordu.

Şimdi ise mobil marketler üzerinden indirilme imkanına başlayan Fizy TurkcellMuzik ile bir dönüşe geçti. Hatta 28-29 Mayısta geri dönüşleri şerefine bir konser düzenliyorlar. Bilmiyorum geri dönüşleri tutar mı, gerçekten eski kullanıcalarına yeniden ulaşabilirler mi meçhul. Çünkü çok boş bıraktınız bizi be Fizy :(

fizy_tweet.png

TurkcellMuzik ile birlikte dinleme imkanı sunuyor, 30 Haziran'a kadarda ücretsiz. Sonrasında fiyat ne olur bilemiyorum.

Yerine Parlayan Reis : Spotify
spotify_.png

2008'de testerlarıyla işe başladılar ama Spotify ücretsiz alternatiflerinin tek tek kapanmasıyla birlikte ciddi bir yükselişe geçti. Play Store üzerinde 100 milyon indirilmeye sahip.

Deezer
deezer_.png

Fizy'den sonra açıkçası Deezer çok kullanmadığım için yorum yapamıyorum. Sadece 1-2 şarkı dinlemiştim o yoksunluk zamanlarında :D

Bi' Umut Dedik Yeniden Girdik : Grooveshark

grooveshark_.png

Yokluğunda en çok o kaybettiğim güzel listelere yanarım. Gerçekten iyiydi ve o zamanın imkanlarıyla bence en kaliteli müziği sunuyordu. Şimdilerde yeni bir adres üzerinden ,klon mu değil mi bilmiyorum, yeniden yayın hayatında gibi.

Ha, listelerimi aldım mı ? -Aldım :D Alamayan arkadaşlar buradan kullanıcı adları ile listelerine ulaşabilirler.

Fakat Josh Greenberg'in ölümünden sonra şuanda kim tarafından idare ediliyor öğrenemedim. 20 Temmuz 2015 te evinde ölü bulunmuştu ve ardından polis "intihar yada suikast yok" diye bir bildiri yayınlamıştı.

Müzik benim için vazgeçilmez nitelikte. İmkanım olduğu her an kulaklığımı takıp başka bir aleme geçebiliyorum. Gerek çalışırken, gerek okulda, tam şuanda bir şeyler yazmaya çalışırken müzik dinliyorum.

Yada sizin yerinizde olup bu yazıyı okurken; bir saniye durup müziğin olmadığını düşünün. Durum nasıl olurdu acaba ?