Fiyat/Performans Kötü Bir Şey(mi)dir

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Arkadaşlar bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Hepimizin sürekli duyduğu, yer yer kullandığı bir terim Fiyat/Performans. "F/P yüksek","F/P ürün" gibisinden çokça kullanıyoruz. Peki sizce F/P yüksek olması iyi bir şey midir?
F/P demek matematiğe döktüğümüzde Ürünün Fiyatı/Verdiği Performanstır. Yani ürünün verdiği performans başına fiyat demektir. Mesela km/h üzerinden gidicek olursak km/h saat başına gidilen kilometre demektir.Bir ürünün verdiği performans başına fiyatının yani F/Pının yüksek olması iyi bir şey değildir. Daha iyi anlamanız için sayılarla örneklendirelim. Diyelim ki A ve B ürünlerimiz var.
A: Fiyat: ₺300 Performans: 100
B: Fiyat: ₺100 Performans: 100
Siz hangisini alırdınız? Tabi ki B ürünü değil mi? Ne de olsa aynı performansı daha düşük bir fiyata sağlıyor. Bi de ürünlerin F/Plarına bakalım
F/P(A): 3,00
F/P(B): 1,00
Gördüğünüz gibi F/Pı düşük olan daha mantıklı bir seçimdir. Yani ürün tercih ederken Performans/Fiyatı yüksek ürünleri tercih etmeliyiz.

Bu yazımda biraz işi matematiğe dökmek istedim :) Tabi ki biz kullanırken alışılagelmiş bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. F/P yüksek derken neyi kastettiğimizi herkes biliyor.

Edit: Uzun bir yazı olmuş okuyanlara teşekkür ederim.
Edit2: Arkadaşlar ben de biliyorum fiyat performans nedir. Lütfen konuyu okuyup anlamadan cevap vermeyin.

Son düzenleme:

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Genelde tek fark malzeme kalitesi oluyor, uzun süreli kullanımlar için f/p tercih etmek pek doğru olmaz. Mesela arkadaşımda Everest SGM-X7 var 2-3 yıldır kullanıyor önceden bende de vardı 4 yıl gitmişti, kuzenimde Logitech G102 var bendeki Everest elendi ama o devam ediyor.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Genelde tek fark malzeme kalitesi oluyor, uzun süreli kullanımlar için f/p tercih etmek pek doğru olmaz. Mesela arkadaşımda Everest SGM-X7 var 2-3 yıldır kullanıyor önceden bende de vardı 4 yıl gitmişti, kuzenimde Logitech G102 var bendeki Everest elendi ama o devam ediyor.
Hocam siz çok yanlış anlamışsınız. Yazıyı okuduğunuza emin misiniz :)

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Arkadaşlar bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Hepimizin sürekli duyduğu, yer yer kullandığı bir terim Fiyat/Performans. "F/P yüksek","F/P ürün" gibisinden çokça kullanıyoruz. Peki sizce F/P yüksek olması iyi bir şey midir?
F/P demek matematiğe döktüğümüzde Ürünün Fiyatı/Verdiği Performanstır. Yani ürünün verdiği performans başına fiyat demektir. Mesela km/h üzerinden gidicek olursak km/h saat başına gidilen kilometre demektir.Bir ürünün verdiği performans başına fiyatının yani F/Pının yüksek olması iyi bir şey değildir. Daha iyi anlamanız için sayılarla örneklendirelim. Diyelim ki A ve B ürünlerimiz var.
Siz hangisini alırdınız? Tabi ki B ürünü değil mi? Ne de olsa aynı performansı daha düşük bir fiyata sağlıyor. Bi de ürünlerin F/Plarına bakalım
Gördüğünüz gibi F/Pı düşük olan daha mantıklı bir seçimdir. Yani ürün tercih ederken Performans/Fiyatı yüksek ürünleri tercih etmeliyiz.

Bu yazımda biraz işi matematiğe dökmek istedim :) Tabi ki biz kullanırken alışılagelmiş bir şekilde kullanmaya devam edeceğiz. F/P yüksek derken neyi kastettiğimizi herkes biliyor.

Ee yani ? Neyi ispat etmiş oldun ?
Araba mı bu km/h katmışsın ?
Konu açmak için konu açmayalım.

Reaksiyon puanı
6,381
F/P kötü değil, en iyi şey. F/P uygun fiyata verilen çok iyi özellikler demek. Ama fiyatına göre iyi özellikleri var diye gidip 6000-7000 tl olan telefon F/P olmaz. En fazla 5000 TL'ye, 700 dolara ve 800 euro'ya iyi özellik veren telefon F/P telefondur ve F/P en iyi şeydir.

emrekirbiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Dostum fiyat/performans olayı zaten ucuz ama hatrı sayılır bir performans sunan ürünlerdir. Ben sana bir örnek vereyim:

Hazır kasa bilgisayar almak mı?
Yoksa kendin toplama bilgisayar yapman mı? Daha mantıklı? ?

Hazır kasa bilgisayarda kasalar tek çeşit ve fiyatları yüksek olmaktadır, içerisinde kullanılan malzemeler marka konusunda düşük fakat fiyatları yüksek tutulmaktadır. Tabi bu firmadan firmaya değişebilir.

Aynı parayı hazır kasa bilgisayar almak yerine, kendin toplayarak daha iyi bir bilgisayar toplayabilirsin.

Bir diğer örnek ise aynı özelliğe sahip 2 ürün düşün, bir tanesinin malzeme kalitesi iyi, diğerinin malzeme kalitesi kötü, ama her iki ürünün donanımı aynı seviyede. Kötü malzemeli ürünün fiyatı daha ucuzdur. Ama performansı orantılıdır. Bunun gibi bir çok örnek türetebiliriz.

Özetle fiyat/performans kötü bir şey değildir. Ayağını yorganına göre uzat demişler ? Kimisi en pahalısını alır ama malzeme kalitesi iyi olur, kimiside ihtiyacını görecek kadar olanını alır uygun olsun der ama malzeme kalitesini kötü alır. Seçim senindir.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Ee yani ? Neyi ispat etmiş oldun ?
Araba mı bu km/h katmışsın ?
Konu açmak için konu açmayalım.
Geçen bi konuda bana ders tavsiyesi veren arkadaşın matematiğinin de 0 olduğunu görüyorum. Arkadaşım KONU DIŞI yazıyor yukarıda koskocaman istemiyorsan girme konuya.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi neden konumu okumadan cevap verirsiniz ki anlamıyorum. Ben kelime oyunundan bahsediyorum siz bana diyorsunuz ki hayır iyi bir şey. Tövbe yarabbi

Reaksiyon puanı
5,172

Edit2: Arkadaşlar ben de biliyorum fiyat performans nedir. Lütfen konuyu okuyup anlamadan cevap vermeyin.
Güzel tespit:)

Siz aldırmayın yukarıdakileri açtığınız bu konu bu yıl açılmış en iyi tespit konularından biri:/

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Dostum fiyat/performans olayı zaten ucuz ama hatrı sayılır bir performans sunan ürünlerdir. Ben sana bir örnek vereyim:

Hazır kasa bilgisayar almak mı?
Yoksa kendin toplama bilgisayar yapman mı? Daha mantıklı? ?

Hazır kasa bilgisayarda kasalar tek çeşit ve fiyatları yüksek olmaktadır, içerisinde kullanılan malzemeler marka konusunda düşük fakat fiyatları yüksek tutulmaktadır. Tabi bu firmadan firmaya değişebilir.

Aynı parayı hazır kasa bilgisayar almak yerine, kendin toplayarak daha iyi bir bilgisayar toplayabilirsin.

Bir diğer örnek ise aynı özelliğe sahip 2 ürün düşün, bir tanesinin malzeme kalitesi iyi, diğerinin malzeme kalitesi kötü, ama her iki ürünün donanımı aynı seviyede. Kötü malzemeli ürünün fiyatı daha ucuzdur. Ama performansı orantılıdır. Bunun gibi bir çok örnek türetebiliriz.

Özetle fiyat/performans kötü bir şey değildir. Ayağını yorganına göre uzat demişler ? Kimisi en pahalısını alır ama malzeme kalitesi iyi olur, kimiside ihtiyacını görecek kadar olanını alır uygun olsun der ama malzeme kalitesini kötü alır. Seçim senindir.
Hocam bu kadar yazmışsınız emeğinize yazık. Bu kadar uğraşmaktansa keşke sadece başlığı okumak yerine tüm yazıyı okusaydınız :(

Reaksiyon puanı
2,554
Günümüzde fp ürünleri biraz daha fiyatının hakkını veren ürünler oldu.
Yani sizin anlattığınız gibi daha düşük fiyata aynı performansı veren ürün nerdeyse yok.
Yani mesela diyelim galaxy note 10 plus ın benzerini xioami yaptı kalem de koydu ama daha ucuza sundu bu fp olmuyor çünkü xioami gibi dandik bir firma ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir note 10 plus yapamaz samsungun bu konuda yılların tecrübesi var.
Ama mesela 2000 liraya cihaz alacaksın diyelim 2000 liraya sana hangi model en çok istediklerini sunuyorsa o senin için fp ürünü olur.
Birde verilen fiyata en dolgun bazı beklenmeyen özellikleri barındıran ortalama cihaz da fp ürünüdür.
Kısacası teoride sizin yazdığınız doğru olsa da pratikte pekte öyle olmuyor.
Şimdi de fp iyi midir kötü müdür buna bakalım geçmişte zenfone 3 almıştım fp ürünüydü fiyatına göre özellikleri iyiydi en son değişim hakkı çıktı servis onay da verdi ama aldığım yer değişmedi şimdi ise satıcı ile davalık olduk 7 8 ay oldu hala karar çıkmadı beklemedeyim eğer asus da samsung gibi bayisi olan bir firma olsaydı ben satıcı ile uğraşmak zorunda kalmayacaktım direk onlar yollayacaktı.Fp diye bildiğimiz şey her zaman fp olmuyor maalesef yerine göre iyi yerine göre kötü olabiliyor.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242

Malzeme kalitesi biraz daha düşük

Drogba39

Müdavim
Reaksiyon puanı
381
Konu sahibinin bahsettiği şey şu; Fiyat/Performans yüksek olursa iyi değil, Performans/Fiyat yüksek olursa iyidir diyor. Ama zaten herkesin bahsettiği şey aynı, fakat herkesin ağzında F/P diye dolaşıyor bu terim. Yoksa herkes ucuza; iyi performans veren, iyi bir telefon almak ister zaten.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Konu sahibinin bahsettiği şey şu; Fiyat/Performans yüksek olursa iyi değil, Performans/Fiyat yüksek olursa iyidir diyor. Ama zaten herkesin bahsettiği şey aynı, fakat herkesin ağzında F/P diye dolaşıyor bu terim. Yoksa herkes ucuza; iyi performans veren, iyi bir telefon almak ister zaten.
Konuyu anlayan 3. kişi geldi bakalım devamı gelicek mi

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bu arada GM5P Halen Faal şarjı hızlı gitsede 1200TL fiyatına göre iyi sesi iyi bluetooth sesi de iyi...

zaten gitar akord ve Tv+ için faal...

Son düzenleme:

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Geçen bi konuda bana ders tavsiyesi veren arkadaşın matematiğinin de 0 olduğunu görüyorum. Arkadaşım KONU DIŞI yazıyor yukarıda koskocaman istemiyorsan girme konuya.

Abi neden konumu okumadan cevap verirsiniz ki anlamıyorum. Ben kelime oyunundan bahsediyorum siz bana diyorsunuz ki hayır iyi bir şey. Tövbe yarabbi
Matematiğin kimde olduğu belli olmaz, geçen hafta sözde forumu bırakacaktın sınavına kadar, gelecek matematik netini çok merak ediyorum 8 ile 10 falan galiba.
Çoluk çocuk işte kendini dahi sanıyor ama beynini sadece yemek yemeye ve uyumaya kullanabiliyor sanırım :)
İnan olacağın bir milyonuncu sırayı sabırsızlıkla bekliyorum:)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Böyle bir şeyin konusunu açmanın ne anlamı var ki, herkes biliyor zaten.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Matematiğin kimde olduğu belli olmaz, geçen hafta sözde forumu bırakacaktın sınavına kadar, gelecek matematik netini çok merak ediyorum 8 ile 10 falan galiba.
Çoluk çocuk işte kendini dahi sanıyor ama beynini sadece yemek yemeye ve uyumaya kullanabiliyor sanırım :)
İnan olacağın bir milyonuncu sırayı sabırsızlıkla bekliyorum:)
Sınava geçen sene girdim 30k yaptım. Bu sene hedefim 5k. Geçen sene AYT Matematikte 35.25 yapmıştım. Buyur. Bi daha da konumu okumadan mesaj sayısı kasmak için cevap yazma.
WhatsApp Image 2020-06-06 at 18.39.43.jpeg

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Matematik kadar saygı terbiye de bilseydin keşke.
Bu şahıs daha önce de bana saygısızlık yaptı. Benim terbiyemi bilen bilir kimseye bana saygısızlık yapmadığı sürece kötü bir şey yazmam. Ama konumun sadece başlığını okuyarak sadece mesaj sayısı kasmak için cevap yazan sizlere çok sinirlendim ve hala sinirliyim.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bu şahıs daha önce de bana saygısızlık yaptı. Benim terbiyemi bilen bilir kimseye bana saygısızlık yapmadığı sürece kötü bir şey yazmam. Ama konumun sadece başlığını okuyarak sadece mesaj sayısı kasmak için cevap yazan sizlere çok sinirlendim ve hala sinirliyim.
Mesaj kasana ödül mü veriyorlar da kasayım? Kimse sana saygısızlık yapmadı, bazı şeyleri hazmedemediğin gayet ortada. Egonu alt seviyelere indirsen iyi olur yoksa saygı ve terbiyenin bulunduğu ortamlarda dışlanırsın.

Matematikte kaç net yaptığın kimi ilgilendirir? Açtığın konunun bir anlamı bile yok, herkesin bildiği şeyler bunlar.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Açıkcası özet şu
Uzun kullanım ömrü istiyorsanız fiyat performans bakımından oranı düşük ürünleri tercih etmelisiniz.
F/P bakımından tercih edeceğiniz ürün tamamen sizin bütçeniz ile alakalıdır.
Ben 2016 ocakta 800 tl samsung telefonu 2020 ocak ayına kadar kullandım. Değiştirme sebebim hafızasının yetersiz olması.(8gb) O dönemde aynı paraya çok rahat daha iyi özellikli başka markalarıda tercih edebilirdim. Samsung u aldıktan 1 hafta sonra da Babama General Mobile GM4 aldık. 2018in ortalarına doğru cihazda problemler çıkmaya başladı. 2019un başında da tabiri caizse öldü. Samsung u açsam çalışır herhalde.
Konuyu açan arkadaş F/P durumunu örneklendirerek güzel bir şekilde açıklamış. Lütfen konuyu tam okuyup anlamadan yorum yapmayın

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Mesaj kasana ödül mü veriyorlar da kasayım? Kimse sana saygısızlık yapmadı, bazı şeyleri hazmedemediğin gayet ortada. Egonu alt seviyelere indirsen iyi olur yoksa saygı ve terbiyenin bulunduğu ortamlarda dışlanırsın.

Matematikte kaç net yaptığın kimi ilgilendirir? Açtığın konunun bir anlamı bile yok, herkesin bildiği şeyler bunlar.
Bence de matematikte kaç net yaptığım kimseyi ilgilendirmez fakat @Alping03xs ısrarla öğrenmek istedi. Bak arkadaşım benim bu konuyu açmamla forumda sırf mesaj sayısı kasmak için sadece başlığı okuyarak altına yazdığım yazıyı okumadan mesaj yazan ne kadar fazla kişinin olduğunu farketmiş olduk. Her haksız duruma düştüğünüzde karşıdakinin egolu olduğunu söylüyorsunuz. Haksızlığınızı kabul ederek ''üzgünüm konuyu okumadan yazmışım'' demek çok zor değil.Konumu anlayamamanız bir anlamı olmadığı manasına gelmiyor.

Şu savunduğunuz elemana bakın. Özel konuşma açarak orum üzerinden küfür edip aşağılayamadığı için telefonumu istiyor. Gerçekten komik
dsasd.PNG

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bence de matematikte kaç net yaptığım kimseyi ilgilendirmez fakat @Alping03xs ısrarla öğrenmek istedi. Bak arkadaşım benim bu konuyu açmamla forumda sırf mesaj sayısı kasmak için sadece başlığı okuyarak altına yazdığım yazıyı okumadan mesaj yazan ne kadar fazla kişinin olduğunu farketmiş olduk. Her haksız duruma düştüğünüzde karşıdakinin egolu olduğunu söylüyorsunuz. Haksızlığınızı kabul ederek ''üzgünüm konuyu okumadan yazmışım'' demek çok zor değil.Konumu anlayamamanız bir anlamı olmadığı manasına gelmiyor.
Konuyu anladım ama yine anlamsız geldi, sırf konu olsun diye açmışsınız. Ego kastığını görmeyen kördür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...