Firefox'un 15 sırrı!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
24 saat içerisinde 8 milyondan fazla indirilen Firefox 3'ün bu kadar çok sevilmesinin nedenlerini merak ediyor musunuz? Bu açıklamaları iyi okuyun.

Açık kaynak kodlu tarayıcı, 1 gün içerisinde en çok indirilen yazılım olma rekorunu kırmış durumda. Bu kadar fazla ilgi görmesinin nedenlerini merak edenler için Firefox 3'ün sırlarını bu yazıda paylaşacağız. Açık kaynak kodlu ola tarayıcının, sadece Microsoft'a rakip olduğu için sevildiğini düşünenler varsa, bu adımları mutlaka dikkatle okumalı. İşte, Firefox 3'ü zirveye çıkaran en önemli özellikler.

1- Sayfalar Daha Hızlı Açılıyor

ff01.jpg

Firefox 3 ile birlikte çekirdekte yapılan gelişmeler, web sayfalarının açılma hızlarını da artırmış durumda. Bunu çok iyi başaran Apple Safari, Firefox 3'e yarışır durumda. Internet Explorer ise, hız konusunda havlu atmış durumda. Bilimsel ölçümler yapmadan, bu hız farkını siz de kolaylıkla test edebilirsiniz.

2- Güvenlik

ff02.jpg

Internet Explorer'a yüklenen bir araç çubuğu, bilgisayarınızı mahvetmeye yeterken, Firefox, bu konu için ciddi önlemler almış durumda. Güvenlik, Firefox 3'ün en önemli özelliklerinden biri. Bir dosya indirdiğiniz zaman bilgisayarınızda yüklü olan antivirüs yazılımı tarafından hemen tarama işlemi gerçekleşir.

3- Aldatmaya Karşı Koruma

ff03.png

Veritabanı günde 48 kez güncellenen Firefox, hangi web sitelerinin zararlı olduğunu belirler ve bu sitelerden birine giriş yapmaya kalktığınızda sizi hemen uyarır. Ülkemizde çok sık gördüğümüz banka mağdurları, bu açıktan dolayı ciddi miktarda maddi zarara uğramışlardı.

4- Parolalarınız Yönetin

ff04.gif

Geliştirilen parola yöneticisi sayesinde, eskisine nazaran yönetilmesi çok daha kolay bir arabirim sizi karşılıyor. Önceden uyarı ekranı olarak çıkan bu iletişim penceresi, şimdi sayfanın en üst bölümünde çıkıyor ve tek tıklamada, sık girdiğiniz bir web sitesine ait form verilerini kaydedebiliyorsunuz. Bu da, sonraki girişlerde size zaman kazandırıyor.

5- Yetenekleri Artıyor

ff05.jpg

Firefox 3, kurulumundan hemen sonra başarılı bir sörf için size gereken her şeyi sağlıyor. Ancak tarayıcı üzerinden çok daha fazla işler yapmak isteyenleri de boş çevirmiyor. 5.000'den fazla eklenti sayesinde, dilediğiniz özelliği tarayıcınıza dahil edebiliyorsunuz. FTP yönetmekten tutun, YouTube videolarını izlemeye kadar çok sayıda faydalı eklenti var. Firefox 3, bu eklentilerin zararlılarını ayırmak için güvenli bağlantıyı da zorunlu kılarak sorunu çözüyor.

6- Göze Hitap Ediyor

ff06.jpg

Firefox 3, ziyaret edilen web sitelerini ön plana çıkarmak için kendi arabirimini mümkün olduğunca sade tutmaya özen gösteriyor. Kullanıcılar, bu tasarımdan vazgeçerek kendi zevklerine uygun renkleri ve butonları isterse yine yüzlerce seçeneği var. Firefox'un tema sayfasında mutlaka size göre de bir tasarım mevcut.

7- RSS Okuyucusu

ff07.jpg

Web sitelerinin olmazsa olmazlarından biri haline gelen RSS beslemelerini, Firefox üzerinden kolayca takip edebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz. Bu şekilde hem zamandan kazanıyorsunuz hem de sizi ilgilendiren içeriklere dikkat verebiliyorsunuz.

8- İndirme Yöneticisi

ff08.jpg

Yenilenen indirme yöneticisi, tarayıcı üzerinden download edilen dosyalar üzerinde tam hakimiyet kurmanızı sağlıyor. Dilerseniz, indirilen dosyalar içerisinde arama yapabiliyorsunuz. İndirme işlemlerine ara vermek de mümkün. Buna, tarayıcının çökmesi de dahil. Firefox'u yeniden açtığınızda indirme işlemi de yeniden başlayacaktır.

9- Yazım Denetimi

ff09.gif

Tarayıcı üzerinden e-posta gönderirken veya bir forumda mesaj yazarken, cümlelerinizin imla hatasına uygun olup olmadığını denetlemeniz mümkün. Bu özelliğin Türkçe'ye de hizmet etmesi için yazılım geliştiriciler, çalışmalarını devam ettiriyorlar.

10- Oturum Kurtarma

ff10.jpg

Tarayıcınızda çok sayıda sekme açık ve sizin için çok önemli olan bu adresler üzerinde çalışma yaparken bir anda elektrikleriniz kesildi ya da bilgisayarınız kilitlendi. Firefox 3'ü yeniden başlattığınızda aynı adresler siz istediğiniz takdirde yeniden açılacaktır.

Çok sayıda web sitesini geziyorsunuz ve bilgisayarınızı kapatıp işe daha sonra devam etmeniz gerekiyor. Bu adresleri teker teker kaydetmek yerine, Firefox 3'ün yeni özelliği olan "Kaydet ve çık" seçeneğini kullanmanız yeterli. Tarayıcınızı bir sonraki açışınızda Firefox, size bu sekmeleri açabileceğini söyleyecektir. Tek tıklamada, adreslerinizin hepsi yeniden karşınızda.

11- Arama

ff11.gif

Dahili olarak gelen Google arama çubuğu sayesinde, merak ettiğiniz bir kelimeyi yazmaya başladığınızda kelimeyi tamamlamanıza ve eksiksiz olarak yazmanıza imkan sağlamak için hemen tavsiye edilen kelimeleri altta listeleyecektir. Bu da kullanıcıya aradığını doğru bir şekilde ve en kısa zamanda bulmasını sağlıyor.

12- Sayfa Yakınlaştırma

ff12.jpg

Daha önce metinler üzerinde yapabildiğiniz yakınlaştırma işlemini, Firefox 3'te tüm syafaya uygulayabilirsiniz. Ziyaret etmekte olduğunuz bir web sitesinin istediğiniz bir bölümünü, yazılar ve görseller de dahil olmak üzere yakınlaştırabilirsiniz.

13- Seçme İşlemi

ff13.jpg

Bir metni veya resmi seçip sürüklediğinizde, görsel olarak da o bölümün taşındığını göreceksiniz. Bunun dışında, tıpkı Word belgelerinde olduğu gibi birbirlerinden bağımsız olan metinleri Ctrl tuşuna basılı tutarak seçme imkanınız da var.

Seçili olan kelimeler üzerinden işlemleri, daha önceden tek kelime üzerinde yaptığınız gibi yapabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinden metin düzenleyen kişiler için oldukça faydalı bir yenilik.

14- Adresleri Kolayca Yönetin

ff14.gif

Firefox 3, kişiselleşme özelliği ile de ön plana çıkıyor. Sık gezdiğiniz web siteleri ile ilgili birkaç harf girmeye başladığınızda (web sitesinin adresinin başındaki harfler değil, herhangi bir yerinden) size anında seçenekler sunuluyor. Böylece adres yazmanıza gerek olmadan birkaç harfe basarak gitmek istediğiniz web sitesine kolayca ulaşabiliyorsunuz.

15 - İşletim Sistemine Uyum

ff15.gif

Firefox 3'ü Windows XP'ye, Vista'ya veya Linux işletim sistemine kurduğunuzda abuk renk ve butonlar ile tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmıyor. Her işletim sistemine uygun bir yapı ile çıkan tarayıcı, sistemle sadece yetenek açısından değil görsel açıdan da bütünleşik olduğunu ispatlıyor.

:: Firefox'u tercih etmenize neden olan özellik hangisi? Forumda paylaşın.

Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

scientist

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Firefox'u firefox olduğu için seviyorum :) Eklentiyle işlevselliği kat kat arttığı ve kullanımının son derece kolay olması.En büyük diğer sebep ise Güvenlik tabiki.

Ateşli Tilkim benim (L)

doctor

Asistan
Reaksiyon puanı
3
"ctrl+0 yapıp bi dener misn"

Olmuyor..

Firefox'un kendisi çok büyük görünüyor. Temadan mı acaba? Başka temaları nerden indirebilirim?

Beni Opera kullanmak zorunda bırakıyor.

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
doctor dedi ki:

Olmuyor..

Firefox'un kendisi çok büyük görünüyor. Temadan mı acaba? Başka temaları nerden indirebilirim?

Tema ile alakası yok. Ctrl'ye basarak mouse'nin topunu kullanın.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
açıkcası rss reader'ine hayranım
ama operaya değişmem yine de :)

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
operayı ben bir tek pavarotti de kullanıyorum o da müzik olarak :D

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
doctor dedi ki:

Olmuyor..

ctrl basılı durumdayken mouse da scrool la oyna yukarı büyütür aşşağı küçültür mouseda scrool yoksa yada mouse kullanmıyorum dersen ctrl + ctrl - kullanabilirsin.

Özgür Hoca

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Temiz kurulum yapmak için:

Kurulum yaparken uyumsuz olan tema ve eklentileri eski sürümden kaldırmak lazım. Firefox 3'ü bir önceki sürümün üzerine kurdum, görüntü ve eklentiler resmen sapıttı. Eklentileri güncelle diyorum Firefox 3 ile uyumsuz diyor. Kaldır diyorum Firefox yeniden başlatılınca kaldırılacak diyor fakat maalesef kaldırılmıyor. :mad: Ben de bütün eklentileri elle sildim. ^^
Önce
C:\Program Files\Mozilla Firefox\extensions klasörünün içinde ne varsa sildim. (Bu arada "bookmarks.html" dosyasını yedeklemeyi unutmayın)
Sonra
C:\Documents and Settings\[user name]\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\txlg740w.default klasörünü temizledim.
Nihayet tertemiz bir Firefox 3 açıldı. Eklentileri yeniden yükledim.
Tek kötü yanı Adblock'taki bloklanan reklam sayfalarını yeniden tanıtmak olacak.

Bu arada Firefox 2'de kullandığımız bazı çok güzel eklentiler maalesef Firefox 3 ile uyumlu değil. :( Örneğin TabMixPlus. TabMixPlus'ın "aynı anda sadece bir Firefox çalıştır" seçeneği ile aynı anda birden fazla firefox açılmasını önlüyorduk. Yani bir linkin üzerine sağ tuşla tıkladığınızda sadece "yeni sekmede aç" seçeneği karşınıza çıkıyordu. "yeni pencerede aç" seçeneği görünmüyordu. Aynı şeyi Firefox 3 ile şimdilik yapamadım. Yapabilen varsa anlatırsa çok sevinirim. :)

doctor

Asistan
Reaksiyon puanı
3
anarchst dedi ki:
doctor dedi ki:

Olmuyor..

ctrl basılı durumdayken mouse da scrool la oyna yukarı büyütür aşşağı küçültür mouseda scrool yoksa yada mouse kullanmıyorum dersen ctrl + ctrl - kullanabilirsin.

Kardeş beni anlamıyorsunuz, açtığım site değil firefoxun kendisi büyük.

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
BUNLARIN HEPSİNİ OPERA 9.5 DE YAPIYOR SADECE FİREFOX'A AİT OLAN ÖZELLİKLER DEĞİL.SİSTEMDE DAHA RAHAT ÇALIŞMASI VE HIZI BAKIMINDAN DA OPERA DAHA İYİ.FİREFOX ÇOK BÜYÜTÜLÜYO İNSANSANLARIN GÖZÜNDE.İNDİRDİM FİREFOX 3 Ü KULLANDIM AMA OPERA 9.5 DEKİ PERFORMANSI ALAMADIM.FİREFOX KULLANANLAR BİDE OPERADA KULLANSINLAR FARKI GÖRSÜNLER.

scientist

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Özgür Hoca dedi ki:
Temiz kurulum yapmak için:

Kurulum yaparken uyumsuz olan tema ve eklentileri eski sürümden kaldırmak lazım. Firefox 3'ü bir önceki sürümün üzerine kurdum, görüntü ve eklentiler resmen sapıttı. Eklentileri güncelle diyorum Firefox 3 ile uyumsuz diyor. Kaldır diyorum Firefox yeniden başlatılınca kaldırılacak diyor fakat maalesef kaldırılmıyor. :mad: Ben de bütün eklentileri elle sildim. ^^
Önce
C:\Program Files\Mozilla Firefox\extensions klasörünün içinde ne varsa sildim. (Bu arada "bookmarks.html" dosyasını yedeklemeyi unutmayın)
Sonra
C:\Documents and Settings\[user name]\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\txlg740w.default klasörünü temizledim.
Nihayet tertemiz bir Firefox 3 açıldı. Eklentileri yeniden yükledim.
Tek kötü yanı Adblock'taki bloklanan reklam sayfalarını yeniden tanıtmak olacak.

Bu arada Firefox 2'de kullandığımız bazı çok güzel eklentiler maalesef Firefox 3 ile uyumlu değil. :( Örneğin TabMixPlus. TabMixPlus'ın "aynı anda sadece bir Firefox çalıştır" seçeneği ile aynı anda birden fazla firefox açılmasını önlüyorduk. Yani bir]

Tab Mix Plus'ın Firefox 3 uyumlu versiyonunu buradan yükleyebilirsiniz ---> http://tmp.garyr.net/tab_mix_plus-dev-build.xpi

cabbarcan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
benimde flashlarımdan ses çımıyormuş... az önce farkettim... video falan izleyebiliyorum ama dinleyemiyorum ;D hepsi yalan oldu... nabıcam?

Cyberwolf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben Firefox her sürümünü keyifle kullanarak son dilimine kadar geldim ancak son sürümlerinde maalesef çözemediğim bir konu olarak şunu belirtmek isterim ki o da adres çubuğunda ziyaret ettiğim adresleri silememek. Yani İExplorer da " geçmişi sil " butonuyla ne var ne yok silinebiliyordu bunda ise tools lar içinde sil seçeneğini kullanmam sonucu maalesef cookies ler silinmesine karşın adres barındaki ziyaret ettiğim adresler aynen kalıyor. Bu konuda bilgisi olanların yazmasını isterim, şimdiden teşekkürler...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
firefox bence güvenlik ve hızı yüzünden indirdim internet explorer hem yavaş hem güvensiz ie kulandığımda 854 tane casus yazılım geldi

needforspeed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
orda bişiy eksik maksimum derecede ram kullanımı kendilğinden kapanma bence final sürümü değil bu rc sürümünü final diye indirttiler

robokep

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Headhunter dedi ki:
BUNLARIN HEPSİNİ OPERA 9.5 DE YAPIYOR SADECE FİREFOX'A AİT OLAN ÖZELLİKLER DEĞİL.SİSTEMDE DAHA RAHAT ÇALIŞMASI VE HIZI BAKIMINDAN DA OPERA DAHA İYİ.FİREFOX ÇOK BÜYÜTÜLÜYO İNSANSANLARIN GÖZÜNDE.İNDİRDİM FİREFOX 3 Ü KULLANDIM AMA OPERA 9.5 DEKİ PERFORMANSI ALAMADIM.FİREFOX KULLANANLAR BİDE OPERADA KULLANSINLAR FARKI GÖRSÜNLER.

opera mı iyi firefox mu daha iyi bilemiycem ama en azından açık kaynak kodlu oldugu için her zaman firefoxu tercih ederim ben

scientist

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Cyberwolf dedi ki:
Ben Firefox her sürümünü keyifle kullanarak son dilimine kadar geldim ancak son sürümlerinde maalesef çözemediğim bir konu olarak şunu belirtmek isterim ki o da adres çubuğunda ziyaret ettiğim adresleri silememek. Yani İExplorer da " geçmişi sil " butonuyla ne var ne yok silinebiliyordu bunda ise tools lar içinde sil seçeneğini kullanmam sonucu maalesef cookies ler silinmesine karşın adres barındaki ziyaret ettiğim adresler aynen kalıyor. Bu konuda bilgisi olanların yazmasını isterim, şimdiden teşekkürler...

Araçlar->Özel Verileri Temizle buraya tıklayın daha sonra tüm işaretleri kaldırın sadece Tarama Geçmişi işaretli kalsın böylelikle sorununuz çözülür

needforspeed dedi ki:
orda bişiy eksik maksimum derecede ram kullanımı kendilğinden kapanma bence final sürümü değil bu rc sürümünü final diye indirttiler

Ben hiç kendiliğinden kapanma sorunu falan yaşamadım şu anda yaşadığım tek sorun arada php sayfalarının içini açarak gösteriyor karman çorman fakat refreshleyince düzeliyor.Başka problem görmedim Fasterfox sayesinde de çok memnunum Firefox 3 ten

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Cyberwolf dedi ki:

Ctrl + H ye bas daha sonra bugün veya dün neyse seç yandan delete'e bas . Beta 4 sürümünde silinmiyordu ama final sürümünde siliniyor.

Birde bu sekmeleri falan kaydet de çık olayı yok bende onu pasifleştirdim sanırım nereden aktifleştirebilirim ? biride bunu söylesin bana

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Ayrıca biraz önce fark ettim . Bol resimlerle dolu bir sayfayı firefox , opera'dan kat kat daha hızlı açıyor

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Herşeyi ile tercih ediyorum..

Özellikle kişiselleştirilebilir olması..

2 yıldan fazladır kullanıyorum.. fazlasıyla memnunum..

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
doctor dedi ki:
anarchst dedi ki:
doctor dedi ki:

Olmuyor..

Kardeş beni anlamıyorsunuz, açtığım site değil firefoxun kendisi büyük.

evet hakkatten anlamıyoruz seni. sen en iyisi bi printscreen yap yolla bakalım. belki o zaman anlarız yardımcı oluruz

atilgan_han

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne explorer'dan cayabilirim. neden firefox'tan. benim hayatımda birisi diğeri için her zaman kuma olarak kalacak.:D