Film izlemek ve internete girmek için sistem tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar.
Şuan kullandığım hp pavilion dv6 serisi dizüstü bilgisayarımı yaklaşık 7-8 senedir kullanıyorum.Bu süreçte 1 kere fan değişimi 1 kere hdd değişimi yapıldı.Aldığım zaman biraz cs oynamıştım.1-2 Sene önce 1-2 ay lol oynadım.Onun dışında sadece film izlemek ve internete girmek için kullandığım bilgisayarım artık benim ihtiyaçlarıma cevap vermiyor.İnternet üzerinden film,video izlerken donuyor(İnternet ile alakası yok,yükleme çubuğu tamamen dolduktan sonra bile donuyor),Surf yapmak bile sorun oluyor.Eğer açtığım sayfada video,gif vs varsa donuyor.Pc üzerinden film izlemek bile zora girdi hdd üzerinden izlerken bile film donuyor,yeşil ekran geliyor vs.
Şimdi tamamen film izlemek ve internette gezmek için bir pc almak istiyorum.Aradığım özellikler;
1-Film izlerken donma vs yaşamamak ve en yüksek çözünürlükte film izleyebilmek(Arşivim full hd bluray)
2-Kesinlikle internettede donma,yavaşlık istemiyorum biliyorum bunun için internet hızını suçlayacaksınız ama inanın internet ile alakalı değil pc donuyor.
3-Öğrenci olduğum için dizüstü düşünebilirsiniz ancak pc ile program yazmıyorum,ps yapmıyorum,render yapmıyorum.Sadece bazı cad programlarını kaldırsa fena olmaz misal netcad,geocad gibi.
4-Bütçe olarak net rakam veremem ancak hayalim olan ancak paramın yettiği halde almadığım imac olduğunu belirtmek istiyorum zaten kaldı ki istediğim şeylerin üst düzey beklentiler olduğunu düşünmüyorum.
5-Masaüstü pc düşünüyorum ancak koca kasalı,pancar motoru gibi ses çıkaran ve kablo yığını olan birşey istemiyorum.Biraz araştırdım zannediyorum benim isteklerimi mini pc denilen seri karşılıyor yanılıyormuyum ?
6-Kesinlikle uzun ömürlü olmasını istiyorum.Isındı yok ekran kartı yandı yok osu yandı yok busu yandı uğraştırmasın.
7-Mevcut dizüstüm ile akk yı geçmeden 1,5-2,5 mb indirim hızı akk geçince 330 kb lik bir indirme hızı yakalıyorum.Wireless için bunun altına düşmeyecek bir wireless sistemi olmalı.
8-Aslında biraz inceledim bu mini pc leri Asus vivomini un65-h hoşuma gitti ancak 1,500 tl olması fazla geldi.Birde ekran alınacak.Bilemiyorum asusun 800 tl lik modelleride var ama benim isteklerimi karşılarmı ?
9-Birde bu işin ekran boyutu var ancak ekran konusunu pc yi çözdükten sonra sizlere sormak istiyorum.

Biliyorum çok uzun oldu yanıtlarını merakla bekliyorum.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Lenıvonun o fiyata çok güzel pcleri var. Fakat model ismi bilmiyorum.

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lenıvonun o fiyata çok güzel pcleri var. Fakat model ismi bilmiyorum.
Biliyorum eminim vardır.1,500 TL seviyesinde dizüstü bilgisayar bile bulunur ancak dediğim gibi masaüstü istemiyorum koca kasalardan gına geldi.Ayrıca zaten yukarıda yazdığım gibi ses vs bıktım.Ha derseniz ki dostum o fiyata alacağın masaüstü pc ler çok ses çıkarmaz hatta o fiyata alabileceğin mini pc lerden çok daha verimli olur o zaman düşünebilirim zira dediğim gibi evde duracak sadece.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Piyasada söylediklerini yapamayan hiç bir bilgisayar yok. Al bulabildiğin en hesaplısını, kullan. Veya eski bilgisayarına Linux kur, kullanmaya devam et. (yada sistemi yeniden kur ve tekrar dene.)

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Piyasada söylediklerini yapamayan hiç bir bilgisayar yok. Al bulabildiğin en hesaplısını, kullan. Veya eski bilgisayarına Linux kur, kullanmaya devam et. (yada sistemi yeniden kur ve tekrar dene.)

Selam.Eski pc artık cidden can sıkıyor.Attığım format sayısını hatırlamıyorum.Ancak bu piyasada söylediğimi yapan pc söyleminize katılmıyorum.Kardeşime pc toplattık 1000 tl civarı kasa kocaman,ses pancar motoru,Aldığımız 2-3 sene oldu kaç kere format attım hatırlamıyorum.
Mini pc lerden işlemcisi i serisi değilde celeron olanlar için ne dersiniz asusun 800 tl ye minileri var.Dediğim gibi Asus vivomini un65-h çok hoşuma gitti hatta 500 gb ssd li bir cihaz ancak 1.500 tl abartı buldum bilemiyorum belki piyasa değişmiş fiyatlar yükselmiş olabilir ?

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sanırım yazımı okumadınız ? Film izlemek için diyorum oyun oynamak için değil.Ayrıca mini pc diyorum.Yazdıklarımın sentezini yapıp öyle yardımcı olsanız çok çok memnun olurum.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Eğer istersen Ssd'ler ile biraz diriltebilirsin.;)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Sorun izlediğin filmlerin yüksek çözünürlüğünde olmasından kaynaklanabilir. Günümüzde her şeyin daha yüksek çözünürlüsü moda. Cep telefonu ile çektiğim yarım dakikalık video'nun boyutu 130 MB olunca benim eski laptop'ta da takılarak çalışmıştı. alacağın cihazın RAM boyutunun büyük olmasına dikkat et. Ekran kartı da önemli. Eski bilgisayarında ise, film izlerken (meselâ Youtube'da) çözünürlük olarak orta seviye seçmeye bak. Hem İnternetin daha az gider.

Tüm Marka ve o markaların modellerinin bir sürü alt ve üst modelleri var. Model veya cihaz önermek yerine, satın almadan önce cihazın donanımını incelemek daha mantıklı. Hatta mağazadan alacaksan, önce mağazadaki vitrin cihazlarını deneyebilirsin.

Mini kasalı masaüstüler konusunda hiç bir deneyimim olmadığından, bir yorum yapamam. Ama 1500 tl civarındaki her hangi bir cihazın, beklentilrinin altında kalacağını sanmıyorum.

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sürekli aynı marka-modeli yazıyorum ancak bu demek değil ki buna takıldım ve sizden bana bu cihazı önermenizi bekliyorum.Ben kriterlerimi yazdım ve bilgisiz olduğum için sizlerden ricada bulundum.Bilgisi olup yardım edenden ve edeceklere çok teşekkür ederim.
Asus'un mini pc si:
Seri ASUS UN65
İşlemci Tipi Intel Core
İşlemci Kodu i3-6100U
İşlemci Hızı 2.3 GHz
Ön Bellek 4 GB
Bellek Tipi DDR3L
Sabit Disk - SSD 500 GB
Ekran Kartı Intel HD Graphics 520
Optik Sürücü Yok
Kart Okuyucu Var
HDMI Var
DP Var
Ağ Kartı Gigabit
WIFI Var
USB 3.0 Var
Fiyatı 1,500 tl.
Bu sistem bana fazla mı ?Asusun daha düşük fiyatlı mini pc leri var.Onlar isteğimi karşılamaz mı sorusunu soruyorum.
Mini PC ve Mini Bilgisayar Modelleri - Webdenal
Bu siteden mini pc ler dizinlenmiş ancak hangi işlemci hangi ekran kartı hangi ram işimi görür bilmediğim için karar veremiyorum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Yukarıda saydığın cihaz senin beklentilerin için yeterince iyi. Daha hesaplı bir model tercih edeceksen, RAM 4 GB altına düşmesin. SSD yerine normal disk tercih edebilirsin veya daha küçük boyutlusunu (fiyatı düşürmek için)

ozguratalay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yanıt veren abilerime çok teşekkür ederim.Yeni önerisi olan arkadaşlar olursa seve seve dinlerim zira hiç acelem yok.
O halde bir soru;
Asus vivomini un65 mi yoksa yaklaşık 500 tl fazlasını verip apple mini mi ?

mtiske

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Bu dert şu anda bende başladı
Sen ne yaptın blurayleri sorunsuz izleyebiliyor musun?
Dell 3542 2015 model notebook, i7-4510U işlemci + 8 gb ram - 480 ssd var.
50 - 100 GB arası 4k film var ama takılarak gösteriyor
aşağıdaki linkten de 100 mb / sn altındaki videoları takılmadan oynatıyor
Çok yüksek kalitede örnek videolar var.
bu adresteki 200 Mb / sn kalitesindeki videoyu oynatan mini PC yi hemen alırım