Filistinliler Topraklarını Sattı Iddiası

Bu konuyu okuyanlar

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Sizlerle Filistin-İsrail gerginliği hakkındaki toprak satma iddiaları konuşacağım.
Çok basit bir şekilde anlatacağım.
Filistinliler topraklarını satmadı. Olay aşağıdaki gibi.
Siz Filistinli bir çiftçisiniz diyelim.
Tarlanızdan yılda $50.000 kazanç sağlıyorsunuz diyelim. Gayet güzel değil mi ?
Ama devlet sizden yıllık $150.000 vergi istiyor. (Bu dönemde İngiltere'nin hakimiyetindeydi bölge.)
Siz de ödeyemiyorsunuz haliyle. Vergileri ödeyemediğiniz için devlet tarlanıza el koyuyor.
Sonra o toprakları devlet Yahudilere veriyor. Siz de toprak sattı damgası yiyorsunuz.

Topraklarını sattı iddiası yanlış bir iddiadır. Olayın aslı budur. Araştırmayan kişiler ne yazık ki toprakların satıldığını zannediyor.
Siz ne düşünüyorsunuz?

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Ben filistinlileri savunmuyorum. Filistinliler Osmanlıya, dolayısıyla Türklere karşı düşmanlar. Bunu zaten ermenistanı desteklemelerinden de çıkarabilirsiniz. Karşısındaki İsrail ise Türklere destek veren bir devlet. Zalimce savaştıkları gerçeğini değiştirmez ama Suriye mevzusunda vs. Türkiye'nin yanında olduğunu belirttiler, Azerbaycan'a Ermenistan karşısında destek verdiler.
Kudüs mevzusunda ise görüşürüm şudur: 3 dinin buluştuğu yerde savaşılmasına kesinlikle karşıyım. Filistinlisi arapı beni ilgilendirmez. Benim mevzum birbirlerinin dinlerine saygılı olmaları ve dini mekanı savaşa alet etmemeleri yönünde.
(Bu benim görüşümdür. Daha önce bu görüşümü belirttiğimde kafir, din düşmanı, zalim, kalleş, vatan haini, ırkçı diyenler de oldu. Lütfen görüşümdeki yanlış gördüğünüz şeyleri söylerken saygılı olun.)

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Satsa ne yazar ki zaten? İsrail alacak gibi gözüküyor. :-D

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Herkeste insan öldüren ve can alanları seviyormuş. Tamam sizde o zaman elinize silah alın durduk yere insanları öldürün. Çocuk falan demeyin. Gözlerinin yaşına da bakmayın. Aferin size.
Ancak gülersiniz. Aklınız tek buna çalışıyormuş demek ki.
Gerçekten yazık. İnsanların kalbi kararmış. Ne duygu ne sevgi kalmış. İnsanların ölmesinden zevk alıyorsunuz sanırım. Belli gülmenizden.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Herkeste insan öldüren ve can alanları seviyormuş. Tamam sizde o zaman elinize silah alın durduk yere insanları öldürün.
Ancak gülersiniz. Aklınız tek buna çalışıyormuş demek ki.
Gerçekten yazık. İnsanların kalbi kararmış. Ne duygu ne sevgi kalmış.
Bu laflar bana sanırım. Ben İsrail'i savunmuyorum. ¯\_(ツ)_/¯ Filistin'in de sadece halkını savunuyorum. Haksızca ve gereksiz katledilen insanlarını yani. Siyasi olarak iki taraftan birini seçmem gerekirse Filistin'in yüzüne bakmam gerçeği değişmez tabi.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,853
Sıralı şekilde al oku ?

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Alper S, Ben herkese diyorum. Öldüren insanların hiç birini de savunmam ben. Hiç doğru değil. Her öldüren tarafa da karşıyım ben.

Son düzenleme:

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
@Alper S, Ben herkese diyorum. Öldüren insanların hiç birini de savunmam ben. Hiç doğru değil.
Her öldüren tarafa da karşıyım ben.
O mesajı yazdığınız sırada tek gülen kişi bendim o yüzden bana gönderme yaptığınız belliydi. Sadece görüşüm daha net bilinsin istedim. Yoksa hepimiz gereksiz öldürülenlere karşıyız.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Alper S, Burada sen dedin ama başka bu forumda ve başka yerlerde öyle insanlarda var. Ben her insanlığı ve iyiliğini kaybetmişlere diyorum.
@JawBone, Tamam o zaman her Türk'e karşı olanı öldürelim. Senin dediklerinden tek şu anlaşılıyor Türk düşmanı ise yaşamaya hakkı yok. İşkenceler, katliamlar ve canlı canlı yakalım. Yani duygusuz ve insanlığını kaybetmiş katiller olalım. Aferin sana. Yazık.

Son düzenleme:

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Ben filistinlileri savunmuyorum. Filistinliler Osmanlıya, dolayısıyla Türklere karşı düşmanlar. Bunu zaten ermenistanı desteklemelerinden de çıkarabilirsiniz. Karşısındaki İsrail ise Türklere destek veren bir devlet. Zalimce savaştıkları gerçeğini değiştirmez ama Suriye mevzusunda vs. Türkiye'nin yanında olduğunu belirttiler, Azerbaycan'a Ermenistan karşısında destek verdiler.
Kudüs mevzusunda ise görüşürüm şudur: 3 dinin buluştuğu yerde savaşılmasına kesinlikle karşıyım. Filistinlisi arapı beni ilgilendirmez. Benim mevzum birbirlerinin dinlerine saygılı olmaları ve dini mekanı savaşa alet etmemeleri yönünde.
(Bu benim görüşümdür. Daha önce bu görüşümü belirttiğimde kafir, din düşmanı, zalim, kalleş, vatan haini, ırkçı diyenler de oldu. Lütfen görüşümdeki yanlış gördüğünüz şeyleri söylerken saygılı olun.)
Olay zaten 3 dinin merkezi olan Kudüs için gerçekleşiyor. Normalde Filistinlilerindi (Müslümanlar olarak) ama Yahudi olan İsrail Zorla baskı kuruyor. Bu konuda savunulacak tarafı zaten yok. Filistinlileri savunmayı söylediklerinden zaten istemem ama bu konuda haklı olanlar onlar çünkü onların toprağı.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Kaynaklara da güven kalmadı bende.. bir kitapta yazan diğer kitapta tam tersini diyor aynı şekilde internet sitelerde.. bu filistin meselesinde bence israilli ve filistinli çocukları güvenli bölge sevk etmek gerek.. ( sadece çocuklar) savaşa çocuklar kurban edilmemeli...

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
İsrail, Mescid-i Aksa'yı yıkıp onun yerine Süleyman Mabedini yapmak istiyor.Bu yüzden onca acı,kan ve gözyaşı....
Oradaki insanların Müslüman,gayrimüslim demeden katledilmesi sizce Dinimizin konusu mu?Yoksa İnsanlığın konusu mu?
Bazıları olayı eski defterlere göre yorumlamak için o kadar çabalıyor ki...diyorlar ki :''Filistinliler bize ihanet etti.Biz neden onlara yardım ediyoruz.'' Orada çoluk çocuk demeden müslüman, gayrimüslim demeden insanlar katlediliyor.Bazıları gidip bunu destekliyor.Ben bunun gibi katliamları(Doğu Türkistan,Myammar,Yemen) ve insan haklarına aykırı olan bu sözde ''Kendini savunma'' durumuna oldukça karşıyım.Bu olayda müslüman olun olmayın. Arap veya Türk olun olmayın.Bu durum Açıkça İnsan haklarına aykırı bir durumdur ve kelimenin tam anlamıyla vahşettir!
Evet.Bazıları bize ihanet etti.Şimdi ceremesini çekiyorlar.Lakin gelipte şimdi onların çocuklarının bu bedeli canları ile ödemesi zoruma gidiyor.
Bana karşı yazacağınız yorumlarınızda ,atacağınız emojileriniz de nefret belki kusarsınız
belki kusmazsınız bilemem!Lakin ben açık sözlü bir şekilde kendi duygu ve düşüncelerimi ifade ettim.Sözlerimin de arkasındayım.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@wolfvo, Eline sağlık. Çok güzel yazmışsın. Umarım anlarlar.
Gözleri kör olmuş ki gerçekleri göremiyorlar. Vicdanları da kalmamış sanırım.
İhanet etmişler deyip duruyorlar hep. Türk değillermiş bir de. Ne yani? Bu yüzden masum insanlar ölmeyi mi hak ediyorlar? Hayır asla.
Ben Filistin'i sadece Müslümanlar ölüyor diye savunmuyorum. İnsanlar ölüyor orada.
Mescid-i Aksa'yı yıkmayı planlıyor israil. Ama insanları öldürerek. Bu resmen soykırım. Aynı zamanında hitlerin yaptığını yapıyorlar. Ben pek fark göremedim.
Yine de bunlar bize ihanet etti ve Türk düşmanılar diyorlar. Artık bunu bırakmalılar.
Filistin'de olanlar bize de olsaymış diye düşünmeliler ki, olayın ve ne olduğunun farkına varabilsinler. Eğer halen iyi düşünebiliyorlarsa.

Son düzenleme: