Fikret Orman’dan Açıklamalar

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, BJK TV’de basın mensupları ve taraftarların sorularını yanıtladı.

59751.jpg

Beşiktaş Medya ve İletişim Direktörü Tuğrul Yenidoğan’ın sunduğu ‘Fikret Orman ile Yüz Yüze’ programında gazetecilerin ve taraftarların sorularını cevaplandıran Başkan Fikret Orman’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Medyada gerçeği yansıtmayan kontrol edilmeden kamuoyuna açıklanan yalan haberler var. Her yalan habere cevap veremiyoruz. Taraftarlarımız bu haberlerden etkileniyor. 5 aydır bunlar birikti, bunlara cevap vermek için buradayım.”

SPORDA ŞİDDET

“Dünyada holiganizm olayları oluyor. Bunları önleme yolları belli. Spor topluma kötü gözükmeye başladı. Bunların engellenmesi için birkaç yöntem var. Statlar yenileniyor ve güvenlik teknolojisi yükseltiliyor. E-bilet uygulamasının gelmesiyle bu olayların yaşanmayacağını düşünüyorum. Tüm maçlara gidiyorum. Orada taraftarların gösterdiği ilgiden mutluluk duyuyorum. Emniyet müsade ettiği sürece herkes maça gelebilmeli. Spor Güvenlik Kurulu toplantısında taraftarların maçlara gidebilmeleri yönünde oy kullandık diğer kulüpler red oyu kullandı.””

SPONSORLUKLAR

“Futbol Takımımız’ın göğüs sponsoru önümüzdeki yıldan itibaren Vodafone olacak. Sırt reklamı olarak Beko ile anlaştık. Hentbol Takımımız için Aygaz ile 2 yıllık bir anlaşma yapacağız. Voleybol Takımlarımız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Futbol Takımımız’ın sponsorluk kazancı beş milyon dolarken stadımızın inşaatının tamamlanmasıyla bu rakamın 20 milyon dolar olacağını öngörüyoruz.”

FUTBOL YÖNETİMİ

“Sporda kurumsallaşmaya önem veriyoruz. Her şeyin bir anda olmasını bekleyemeyiz. Futbol Genel Direktörümüz Önder Özen için zamanla bu sistemi rayına oturtacaktır. Futbol yönetiminde zaman içinde hatalarımız olabilir. Ekip olmak zaman alır. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla Önder Özen’e güveniyorum.”

FERNANDES VE ALMEIDA

“Almeida’nın bonservis ücreti yapılan anlaşmaya göre alırken değil sözleşmesi biterken ödenecek. Yani Almeida kalsa da gitse de bonservis ücreti fon şriketine ödenecek. Almeida kalmak istediğini söyledi. Sahada mücadele eden az sakatlanan bir Almeida ile sözleşme imzalamak istiyoruz dedik. Sözleşmesinde garanti paranın bir kısmını maç başı olarak değiştirmek istediğimizi söyledik. Bizim oyuncuyu istememiz gibi oyuncunun da bizi istemesi lazım. Biz prensiplerimizi ortaya koyuyoruz. Beşiktaş’ta kalmak oyuncu için avantajdır. Oyuncu bunu gidince anlıyor maalesef.”

“Fernandes sözleşme yenilemek istediğini söyledi. Görüşmelere başladık ama şu ana kadar bir sonuç alamadık ve şu anda dondurduk görüşmeleri. Gidişatı görelim, görüşmelere yeniden başlarız. İkisi için de umutluyum. Beşiktaş’ın menfaatleri önemlidir. İki oyuncunun da devre arası ve sezon sonu alternatifleri mevcut.”

KURUMSALLAŞMA

“Kurumsallaşmaya futbolla başladık. Yavaş yavaş diğer birimlerimizde işleri profesyonellere devrediyoruz. Yönetici arkadaşlarımla profesyonllere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önümüzde 30 ay var. Tam anlamıyla profesyonelleşeceğiz ve biz geri plana geçeceğiz.”

TRANSFER EDİLEN OYUNCULARIN DURUMU

“Transferleri bu sezon için almadık sadece. Geleceğe yatırım yaptık. Bütçeye uygun çalışmalar yaptık. Tüm oyuncular yavaş yavaş kadroya girecektir. Çok transfer yaptık. UEFA’da oynamayı planlıyorduk. Slaven Bilic’in görevi tüm oyuncıları hazır tutmak ve onları motive etmek.”

YALAN HABERLER

“Pedro Franco için yalan yanlış haberler çıkıyor. Franco’’nun transferinden spekülasyonlar üretiliyor. İzleme ekibimiz izledi, Önder bey de izleyip onay verdi ve transfer ettik. Geleceğe yatırım yaptık. Beşiktaş’ın üzerinden yalan ve iftira kampanyaları yapanlar var. Bunları zamanı gelince açıklayacağım. Kulüp üzerinden tehditle para kazanmaya çalışanlar var. Alves’in 3.1 milyon Euro’luk borcunu 1.4’e indirdik. Bunlar konuşulmuyor. Stadın temeli atılmıyormuş. Başbakan gelmiyormuş. İnşaat duracakmış. Bize yardımcı olmak yerine aşağı çekmeye çalışıyorlar. Sponsor bulduk dediler getirin dedim getirmediler.”

RAKİPLERLE İLİŞKİLER

“Rakiplerimizle iyi ilişkilerimiz var. Transferlere yüksek para veren zihniyetimiz yok. Galatasaray Gökhan Töre’yi istedi diyorlar yok öyle bir şey. Gökhan’ın ön hakkı bizde. Sezon sonu durumuna göre bir karar vereceğiz.”

“Beşiktaş’ın hedefi her zaman şampiyonluktur. Cenk’ti tek milli oyuncumuz şimdi Muhammed, Kerim ve İsmail’i de sayarsak 9’a çıktı bu sayı. Yabancı oyuncularımız milli takımlarında oynuyor. Bu kadroya zaman tanımak lazım. Oynadığımız her yerde şampiyonluk kovalarız. Önemli olan şerefimizle oynayıp hakkımızla kazanmaktır.”

“Slaven Bilic ile istikrar arıyoruz. Şimdiden büyük laflar etmek yanlış olur. Sezon sonunda Önder Özen bize raporunu sunar, ona göre gerekeni yaparız.”

“34 maçı deplasmanda oynuyoruz. Galatasaray maçında üzerimizden silindir geçti. Kasımpaşa’da oynuyoruz. Bedelini ödüyoruz. Yapacak bir şey yok. İki rakibimiz bizden çok fazla gelir elde ediyor. Statlarını yaptılar. Sponsorluk gelirleri bizden fazla. Sezon sonunda en az borçlu kulüp olacağız. Stadımızın bitmesiyle gelir olarak onları yakalayacağız.”

SEZER ÖZTÜRK – İBRAHİM TORAMAN

“Sezer Öztürk ve İbrahim Toraman bizim değerlerimiz Yatırım yaptık. Önder Özen ve Slaven Bilic, devre arasında bir karar verecektir. Affedilmelerini isterim. Kiraya da gönderebiliriz. Çizgimizden taviz vermeyiz. Ciddi bir kurumuz.”

“Ümraniye’de bir klinik kurmayı düşünüyoruz. Oyuncularımızın performanslarını artırmayı hedefliyoruz. Sakatlık sorunu bu sezon fazla yaşamıyoruz. Atletik Performans Departmanı’mız bu konuda iyi çalışıyor. Klinik için sponsor arayışımız var.”

ŞANTAJ İDDİALARI

“Ahmet Nur Çebi ile aramda sorun olduğu iddiaları asılsızdır. Hiç tartışmadık. Ahmet abi 5 ay önce yapılan seçimde rakiplerim tarafımdan başkanlık teklifi yapıldı kabul etmedi. Bizim amacımız stadı bitirmek borçları aşağı indirip gelirleri artırmak. Kurumsallaşacağız. Görevimiz ona devretmişim, bana şantaj yapılıyormuş. Bunların hepsi yalan. Bunları söyleyenler mertçe konuşmazlar. Çocuklarımıza iyi bir itibar bırakmaya çalışıyoruz. Geldiğimiz gibi gideceğiz. Karalamak namustan yoksun insanların yapacağı işlerdir.”

KARTAL YUVASI İLE İLGİLİ İDDİALAR

“Kartal Yuvası ile ilgili iddialar var. Benim olduğum yerde bir şey gizlenmez. İnceleyeceğiz. Merkez mağazada 400 bin TL’lik bir suistimal var. Hemen ilgiliyi çağırdık savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Savcı, polis incelesin ona göre bir karar verilsin. Yönetim kurulu toplantısında heyet kurulması kararı alırız ve her şeyi inceleriz. Metin Albayrak iyi bir Beşiktaşlı. Babası da Beşiktaş’a büyük yardımlarda bulundu. Her şey araştırılır ve karara varılır.”

STADIN İNŞAAT SÜRECİ

“Her şey prosedürüne uygun gidiyor. Ruhsatsız bir şey yapmıyoruz. Yap-İşlet-Devret modelini benimsemedik. Beşiktaş’ın imkanlarını en iyi şekilde kullanarak en kısa sürede en iyi stadı yapmaya çalışıyoruz. Döküm yeri parası ödemiyoruz. 24 milyon dolarlık hafriyat çalışmasını 12 milyon dolara yapacağız. Bu mu hatamız. Betonu demiri biz alalım işçilik için ihaleye çıkalım dedik. Gereken neyse onu yapıyoruz. İhaleler kayıt altına alınıyor. Statla ilgili dedikodu çıkaranlar çalmak isteyenlerdir. 140 milyon dolarlık stadı kaç paraya yapacağımızı göreceksiniz.”

“Mayıs ayında başlamak istiyorduk, gezi olayları çıktı. İzinsel sorunlar dışında bölgenin altyapı sorunları vardı. Hafriyat ve iksa işlemleri aksadı. Vodafone anlaşmasını biz imzaladık ama bunun sebebi Beşiktaş’ın büyüklüğüdür. Hiçbir şey yapmayanlar bize çamur atıyorlar. Yağmur nedeniyle hafriyat durdu ama inşaat çalışmaları sürüyor. Yağmurdan sonra bir hafta içinde temele beton dökme işlemine geçeceğiz. Temel atma törenine Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızı davet edeceğiz. Ağustos imkansız bir hedeftir ama elbirliğiyle yapacağız.”

“Devlet adamlarından büyük destekler görüyoruz. Bürokrasiyi aşmakta başta Başbakanımız olmak üzere görüştüğümüz tüm devlet adamları bizlere çok yardımcı oldu.”

“Vodafone Arena Stadı için taraftarlarımıza logo seçtiriyoruz. Stat inşaatını canlı olarak izleyebilecek taraftarlarımız. Ateşli taraftarlarımız yeni açık tarafında olacak tribün sponsorluklarına başlıyoruz. Akıllı bir stat yapacağız. Gece gündüz çalışıyoruz. Dua ediyoruz bitirmek bize nasip olsun diye.”

BJK TV’NİN DURUMU

“TV ile ilgili kimi haklı kimi haksız eleştiriler var. Burada çalışamayanlar burayı eleştiriyor. TV ile çok ilgilenemedik. Bu konudaki eleştiriler doğrudur. Fikirlerimiz var. Kimseden korktuğum da yok. Korkacak bir şeyim yok. Benle görüşmek isteyenler görüşüyor. Beşiktaş TV’yi kapatsak itibarımızdan gider. Açık tutuyoruz tenkit ediliyoruz. İnsanlar TV için Beşiktaşlı olmaz. Sebebi; renkleri, sporcuları, futbol takımı, tarihi ve başarılarıdır. Her konu uzmanlık gerektiriyor. İşbirliği arayışlarımız var. TV’nin daha etkin çalışması ve para kazanması için görüşmeler yapıyoruz. En iyi sistemi kurmaya çalışıyoruz.”

‘YÖNETİM KURULUMDAN MEMNUNUM’

“Yönetim kurulumdan mutluyum. Geçen yönetimde yaptığımız konuşmalar İnternete düşüyordu. O yüzden biz de bir şey konuşmuyorduk. Şimdi rahatız. Her şeyi konuşabiliyoruz. İcra Kurulu oluşturduk. Katılımcılığı sağlayalım ve insanları kulübe ısındıralım diye düşündük. Kurul içinde olanlar kıymetli insanlardır. Bize inandıkları için keyifle çalışıyorlar.”

‘BEŞİKTAŞ MAHALLESİNİN ÇOCUĞUYUM’

“Bu zamana kadar başkanlar futbol kökenli olmuştur. Ben icraatlarımla başkanlık koltuğuna geldim. Beşiktaşlılar icraat yapanı severler. Biz büyük bir aileyiz. Yine ailemle beraber Beşiktaş maçı izleyeceğim. Rahat maç izlemek için ona göre hareket ediyorum. İyi anılmak istiyorum.”

DEMİRÖREN’E OLAN BORÇ

“Yıldırım Demirören alacaklarını hibe etmedi. Alacakları bizde duruyor. Beşiktaş’ın geçmişini temizlemek için bu paranın bağışlanması lazım. Kendisinin o niyette olduğunu görüyorum. Her şeyin ortada konuşulması Beşiktaş’a zarar verir. Hesap sormak değil hesap görmek istiyoruz. Yıldırım Demirören ile Beşiktaş’ı yönetme tarzımız gece ile gündüz gibi farklıdır. Olaya Beşiktaş menfaati içinde bakıyorum. Beşiktaş Demirören’i bırakmadı, Demirören Beşiktaş’ı bıraktı.

‘TARAFTARLARIMIZ BİZDEN MEMNUN’

“Taraftarlarımız bize inanıyor. Paraların doğru harcandığına inanıyor. 2-3 ay içinde loca kalmayacak. Koç grubu ile beş yıllık anlaşma yaptık. Bize müthiş bir destek olduğunu görüyor ve biliyorum.”

‘SİYASETLE İŞİMİZ OLMAZ’

“Stadın yapımı için Sayın Başbakanımız çok yardımcı oldu. Bunun için kendisine minnettarım. İnşaat için üç bakanlık ve iki belediye ayrıca Anıtlar Kurulu’ndan izin aldık. Bize bu konularda yardımcı oldu. Çarşı güzel bir grup ama siyasetle bizim işimiz olmaz. Benim rengim siyah-beyaz. Devletimizle iyi geçiniyoruz. Biz kamu yararına çalışan bir kurumuz.”

“Galatasaray maçında büyük zarar gördük. Özgüvenimiz sarsıldı ve para kaybettik. Tüm maçlarımızı deplasmanda oynuyoruz. Stat gelirine ihtiyacımız var. Kasımpaşa’da oynamaya teknik heyet karar verdi. Kasımpaşa’da 225 bin TL ödeyerek oynuyoruz. Galatasaray maçında yaşanan olaylarla ilgili bilgi ve belgeleri adli mercilerle paylaştık. Siyaset yapmak isteyen Beşiktaş giysisini çıkaracak. Buna burada izin vermem.”

‘BEŞİKTAŞ KÜÇÜLÜYOR DİYENLERE’

“Beşiktaş, Beykoz ya da bir başka kulüp gibi olmaz. Bunu söyleyenlere şunu söylemek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan 20 yıl önce kuruldu Beşiktaş. Tarihimizle ilgili birçok kaynak var. Bilgisi olmayanlara bu kitapları okumalarını tavsiye ediyorum.”

UEFA SÜRECİ

“UEFA’ya yalan bildirimde bulunuldu ve ceza aldık. Anlaşmalar bana gelene kadar birçok imza ve incelemeden geçiyor. Federasyonun vermiş olduğu kararlarda ceza almadık. Mahkemede ise Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu ceza aldılar. Bunu bildirdik diye ceza aldığımızı söyleyenler var. Allah akıl fikir versin onlara. UEFA her şeyi takip ediyor. 1 sene ceza almış olduk. Şimdi onu çekiyoruz.”

‘DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ’

“Her şeyi yönetim kurulumdaki arkadaşlarımla beraber yapıyorum. Daha yolun başındayız. Birçok hedefimiz var. Yüzde 20’sini anca yapabildik. Stada, futbol takımına, mali duruma ağırlık verdik. Spor Akademisi kurmak istiyoruz. Lokal açmak istiyoruz. Yönetimde çok düzgün insanlar var. Canla başla çalışıyorlar. Onlara çok teşekkür ediyorum.”

www.bjk.com.tr

Aretios

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Başkan yap su stadı utandır şu konuşanları ve renklileri ......

RayonS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yap artik stadi sunlarin stadlarina muhtac kalmayalim