Fiber Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Profesör
Fiber Nedir?
Fiber nedir? Fiber Hakkında Bilgi Fiber Kablo Kelime anlamı olarak İngilizce de lif demektir. Bunu endüstriyel olarak kullanan insanlar fiber optik kablo diye isimlendirirler. Peki fiber nedir? Her türlü maddeyi oluşturan ince ve uzun parçalar, ipliksi yapılara fiber denir. Bir iplik içindeki pamuk lifleri, yalıtım amacıyla kullanılan cam lifleri ve kaslarımızı oluşturan kas lifleri bu tür malzemelere örnek olarak verilebilir.

Fibernedir.jpg


Fiber’in bir çok kullanım alanı mevcuttur bunlardan bazıları iletişim verileri iletme de fiber optik kablo. Bir diğeri ise inşaat alanında kullanılan malzemeler.Buna örnek ise Fiber levhalar ya da FiberGlass malzemeler verilebilir. FiberGlass cam biçiminde görünen bir malzemedir. Hatta fiber tekne dahi yapılmıştır, bu malzeme endüstriyel alanda olmazsa olmaz bir malzeme olup değerli ve az değerli olarak bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

CAM FİBERLER:
Nüvesi ve kılıfı camdan imal edilir. Veri iletimi açısından en iyi performansı gösterir. Yapımında kullanılan cam ultra saf silikon dioksit veya kuartz kristalidir. İmalât aşamasında indisi azaltmak için, flor veya bor, indisi artırmak için, germanyum veya fosfor ile katkılanır.

PLASTİK KAPLI SİLİSYUM FİBER: Cam nüveye plastik kılıfa sahiptirler. Fiyat olarak cam fiberlere göre daha ucuz ama performans açısından daha verimsizdir.

PLASTİK FİBERLER: En ucuz fiber tipidir. Nüvesi de kılıfı da plastiktir. Performansı en zayıf fiyatı en uygun fiberdir genelde kaplamaları yoktur. Kısa mesafe iletişimi için uygundur.Fiber kablolar, yıldırımın, elektrik motorlarının, floresan ışığın ve diğer elektriksel gürültü kaynaklarının neden olduğu statik karışmadan etkilenmezler; bunun bir nedeni de, fiber optiklerin elektrik iletmeme özelliğidir. Ayrıca, fiber kablolar enerji yaymazlar; dolayısıyla, diğer iletişim sistemleriyle girişime yol açmaları mümkün değildir. Bu özellik, fiber sistemleri askeri uygulamalara çok uygun hale getirir; askeri uygulamalarda, nükleer silahların etkileri (EMP, elektromanyetik darbe girişimi), klasik iletişim sistemleri üzerinde çok kötü sonuçlar yaratır.

Hayatımızın çoğu yerinde bulunan fiber kablolara gün içinde aşırı derecede sık rastlamaktayız bundan sonra etrafınıza baktığınızda fiberin kullanım alanlarının ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.
 
Son düzenleyen moderatör:

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst