Ferrasini Satan Bilge, Ryzen 3600 vs 10100F

Bu konuyu okuyanlar

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Sistemim;
İşlemci : Ryzen 5 3600
anakart: Asus Tuf B550
Ram : Gskill Trident Z Neo 3600 mhz, cl16 idi.
Ekran Kartı : Sapphire 5500xt SE

Birkaç gün önce sattım ve aşağıdaki sistemi aldım.
İslemci : İntel i3 10100F
Anakart: Asus Rog Z490 E
Ram : Aynı değiştirmedim
Ekran Kartı : Aynı değişmedim

Sıcaklık:
Yaptığım detaylı testlerde Ryzen Wraith Prismle 4,2GHZ de 1,15V ile kullanıyordum sıcaklık oyunlarda Max ortalama 65 derece civarındaydı. (%40+ kullanımda)
İntel 10100F stock soğutucuyla max oyunlarda ortalama 70 derece civarında çalışıyor. (%70+ kullanımda), stock soğutucu yeterli olsa da tatminkar bir seviye olduğunu söyleyemem.

Performans:
3600MHZ ram hızında aynı şartlarda her iki işlemcinin de tüm çekirdeklerinin kullanıldığı seneryoda maximum fark %18, yani 10100f, Ryzen 3600 den oyunlarda maximum %18 daha yavaş. Bu değer oyunun kaç çekirdek çalıştırdığına göre azalıyor bunun en fazla değer olduğunu unutmayın.
Her iki işlemci de ekran kartını tam beslediğinden oyunlarda high ayarlarda FPS FARKI YOK.
Ancak; Assasin Creed Odyseyy in şehir içlerinde her ne kadar fark olmasa, besleyebildiyse de 10100F in baya ter attığını söylemeliyim, high ayarlarda işlemci sınırına dayanmış vaziyette, bu oyun için very high ayarları kullandim. Diğer denediğim oyunlarda boyle bir durum söz konusu olmadı. Red Dead Redempetion 2, Tomb Raider, Need For Speed The Run vs. Bu ve bunun gibi bir kaç oyun daha denedim işlemci ekran kartı karşısında çok rahattı ve daha ustunu rahatlıkla besleyebilecek düzeydeydi. AC odysey de de daha üstünü besleyebilir ama grafik ayarlarını Ultra ya almak gerekir. High ve Very High da şehir içlerinde daha üst bir kart kaldırması zor.

Genel İzlenimim:
730 TL ye aldım işlemciyi daha 2 gün önce de incehesapta 650 TL ye satıldı. Bu fiyata bir efsane olduğunu belirtmeliyim. Performansı beni yanıltmadı, genel işlemci gücü olarak Ryzen 3600 ile aralarında neredeyse 2 kat fark var ama oyunda max %18 fark çok iyi bir değer. Sıcaklık daha düşük bekliyordum ama şöyle bir şey var Ryzen gibi değil gerçekten işlemci gibi çalışan bir işlemci yani. Ne kadar yük o kadar sıcaklık boşta 30 küsürlere geliyor. %50 yüklerde 60 larda falan. Sıcaklığın çok zorlu ortamda yükselmesinin nedeni gerçekten soğutucusu çok kötü, yine de ek bir soğutucu almadan kullanılabilir. Genel olarak 5500xt yi kayıpsız beslediğini ve memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Bu işlemci ile tavsiyem 1660 Super'dir. 2060 ve 5600xt ise max önerebileceğim karttır ancak; Genel bir darboğaz olmasa da AC Odysey ve bunun gibi çıkacak oyunlarda bir miktar darboğaz yaşanabilir, onu da belirteyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ram Frekansının önemi : (Çarpıcı sonuçlar!)
10100F için aşağıda ram frekanslarının oyunlarda oluşturduğu fps farkı yüzdelik olarak söylüyorum:

3600mhz CL16 ile 2666mhz CL16 arasında : %14 fark
3600mhz CL 6 ile 2133mhz CL15 arasında : %20 fark
2666mhz CL16 ile 2133mhz CL15 arasında : %8 fark

Bu şekilde değerlendirince Z serisi haricinde bir kart ve düşük frekans ram ile yaşanan kayıp ortada; bu kayba rağmen bütçe sistemi yapacaklar için çok rahat bir şekilde 1650 super ve 5500xt ile eşleştirebileceklerini de söylebilirim. Önerim ise 1660 super olarak değişmeyecek ancak; 5600xt ve 2060 ın böyle bir konfigrasyon için fazla geleceğini söyleyebilirim.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Önerim ise 1660 super olarak değişmeyecek ancak; 5600xt ve 2060 ın böyle bir konfigrasyon için fazla geleceğini söyleyebilirim.

Yukarda, senden alıntı yaptım. Burası çok doğru olmuş.

Sıcaklık olayına gelirsek,senin kasanın havalandırması nasıl. Bana pek iyi gibi gelmedi,sanki.

Yalnız anakarta çok para verdin. Gerek yoktu. İade şansı varsa değiştir,bence.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Sistemim;
İşlemci : Ryzen 5 3600
anakart: Asus Tuf B550
Ram : Gskill Trident Z Neo 3600 mhz, cl16 idi.
Ekran Kartı : Sapphire 5500xt SE

Birkaç gün önce sattım ve aşağıdaki sistemi aldım.
İslemci : İntel i3 10100F
Anakart: Asus Rog Z490 E
Ram : Aynı değiştirmedim
Ekran Kartı : Aynı değişmedim

Sıcaklık:
Yaptığım detaylı testlerde Ryzen Wraith Prismle 4,2GHZ de 1,15V ile kullanıyordum sıcaklık oyunlarda Max ortalama 65 derece civarındaydı. (%40+ kullanımda)
İntel 10100F stock soğutucuyla max oyunlarda ortalama 70 derece civarında çalışıyor. (%70+ kullanımda), stock soğutucu yeterli olsa da tatminkar bir seviye olduğunu söyleyemem.

Performans:
3600MHZ ram hızında aynı şartlarda her iki işlemcinin de tüm çekirdeklerinin kullanıldığı seneryoda maximum fark %18, yani 10100f, Ryzen 3600 den oyunlarda maximum %18 daha yavaş. Bu değer oyunun kaç çekirdek çalıştırdığına göre azalıyor bunun en fazla değer olduğunu unutmayın.
Her iki işlemci de ekran kartını tam beslediğinden oyunlarda high ayarlarda FPS FARKI YOK.
Ancak; Assasin Creed Odyseyy in şehir içlerinde her ne kadar fark olmasa, besleyebildiyse de 10100F in baya ter attığını söylemeliyim, high ayarlarda işlemci sınırına dayanmış vaziyette, bu oyun için very high ayarları kullandim. Diğer denediğim oyunlarda boyle bir durum söz konusu olmadı. Red Dead Redempetion 2, Tomb Raider, Need For Speed The Run vs. Bu ve bunun gibi bir kaç oyun daha denedim işlemci ekran kartı karşısında çok rahattı ve daha ustunu rahatlıkla besleyebilecek düzeydeydi. AC odysey de de daha üstünü besleyebilir ama grafik ayarlarını Ultra ya almak gerekir. High ve Very High da şehir içlerinde daha üst bir kart kaldırması zor.

Genel İzlenimim:
730 TL ye aldım işlemciyi daha 2 gün önce de incehesapta 650 TL ye satıldı. Bu fiyata bir efsane olduğunu belirtmeliyim. Performansı beni yanıltmadı, genel işlemci gücü olarak Ryzen 3600 ile aralarında neredeyse 2 kat fark var ama oyunda max %18 fark çok iyi bir değer. Sıcaklık daha düşük bekliyordum ama şöyle bir şey var Ryzen gibi değil gerçekten işlemci gibi çalışan bir işlemci yani. Ne kadar yük o kadar sıcaklık boşta 30 küsürlere geliyor. %50 yüklerde 60 larda falan. Sıcaklığın çok zorlu ortamda yükselmesinin nedeni gerçekten soğutucusu çok kötü, yine de ek bir soğutucu almadan kullanılabilir. Genel olarak 5500xt yi kayıpsız beslediğini ve memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Bu işlemci ile tavsiyem 1660 Super'dir. 2060 ve 5600xt ise max önerebileceğim karttır ancak; Genel bir darboğaz olmasa da AC Odysey ve bunun gibi çıkacak oyunlarda bir miktar darboğaz yaşanabilir, onu da belirteyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ram Frekansının önemi : (Çarpıcı sonuçlar!)
10100F için aşağıda ram frekanslarının oyunlarda oluşturduğu fps farkı yüzdelik olarak söylüyorum:

3600mhz CL16 ile 2666mhz CL16 arasında : %14 fark
3600mhz CL 6 ile 2133mhz CL15 arasında : %20 fark
2666mhz CL16 ile 2133mhz CL15 arasında : %8 fark

Bu şekilde değerlendirince Z serisi haricinde bir kart ve düşük frekans ram ile yaşanan kayıp ortada; bu kayba rağmen bütçe sistemi yapacaklar için çok rahat bir şekilde 1650 super ve 5500xt ile eşleştirebileceklerini de söylebilirim. Önerim ise 1660 super olarak değişmeyecek ancak; 5600xt ve 2060 ın böyle bir konfigrasyon için fazla geleceğini söyleyebilirim.
İlki elbette çok daha güçlü ama dengesiz bir sistem.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Önerim ise 1660 super olarak değişmeyecek ancak; 5600xt ve 2060 ın böyle bir konfigrasyon için fazla geleceğini söyleyebilirim.

Yukarda, senden alıntı yaptım. Burası çok doğru olmuş.

Sıcaklık olayına gelirsek,senin kasanın havalandırması nasıl. Bana pek iyi gibi gelmedi,sanki.

Yalnız anakarta çok para verdin. Gerek yoktu. İade şansı varsa değiştir,bence.
Bu 3100 lira falandı işte yıl sonu indirimlerinden 2456 TL düştü ondan aldım. Wifi, Bluetooth falan var vrmleri falan iyi baya güzel yanları var. Bu işlemciye çok büyük farkındayım ama sevdim keratayı :D

11. nesilde işlemciyi güncellerim büyük ihtimalle 1 yıl sonra falan :) bana belli olmaz, 8 çekirdek düşüyorum ileride o yüzden bir daha değiştermeyeyim diye almışken iyisini alayım dedim.

Bendeki kasa Zalman S2, önde 3 fan arkada 1 fan ustte de boşluk hava çıkış var 2 fanlık ama üstte fan yok. Havalandırma epey iyi bence, benim de beklediğim bir sonuç değildi ama şöyle bir şey ben işlemciyi oyunlarda en çok zorladığımda, yukarıda yazdığım gibi %70-%100 kullanım olurken aldığım değerler bunlar, stock fan gerçekten berbat yani işlemcinin suçu yok o bariz ortada :D Ryzen gibi saçma sapan sıcaklıkları veya çalışma şekli yok gayet güzel yani. Tek sıkıntım Wrait Prism gibi yakışıklı bir soğutucu bulamadım.

10700F'i stock sogutu ile kullanan vardı burda ama işlemci zorlayacak seneryoda/oyunlarda stock soğutcu ile gitmez yani mümkün değil. Bir arkadaşa daha aldırmıştım 10100F onda da sonuçlar sıcaklık konusunda aynı. Ha her oyunda benim gibi işlemciyi deneme amaçlı kastırmayacağı için insanların ortalama 60 küsür derecelerde oynayacağını, yine çok zorlanırsa işlemci 70 e kadar giden bir sıcaklık olacağını söyleyebilirim.

Son düzenleme:

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Bu 3100 lira falandı işte yıl sonu indirimlerinden 2456 TL düştü ondan aldım. Wifi, Bluetooth falan var vrmleri falan iyi baya güzel yanları var. Bu işlemciye çok büyük farkındayım ama sevdim keratayı :D
11. nesilde işlemciyi güncellerim büyük ihtimalle 1 yıl sonra falan :) bana belli olmaz, 8 çekirdek düşüyorum ileride o yüzden bir daha değiştermeyeyim diye almışken iyisini alayım dedim.
Z590 alırdın sende :D

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yahu, o soğutucuya 270 tl para vermişsin. N'aptın.:(

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Yahu, o soğutucuya 270 tl para vermişsin. N'aptın.:(
Valla abi kule tipini sevmiyorum güzel görünmediği için, sıvı soğutma alacaktım kasa 120mm destekliyor, ama bakınca 240 da destekler gibi görünüyor ama 120mm yazmışlar, sonra sıvı sogutmalarının çıkıntılarına baktım 120mm de uyacağından emin olmadım, sonra dedim ben bunu alırım uymazsa bi de kasa alırım 1000 tl den fazla para gider :D en iyisi dedim stock tip olanlardan en iyisi bunu buldum. Aslında daha ucuz 120mm stock tip rgb fanlar da vardı ama 120mm de ramlerin üstünü kapatır güzel gorunmez diye ramlerin ustunu kapatmayacak bir soğutucu aldım, yani bu rgb işine ilk aklım olsa bulaşmazdım yoktan yere bir sürü para gitti gitmeye de devam ediyor malesef sırf goruntuyu simetriyi bozmasın diye bunu aldım yani, 250 TL'ye aldım bu arada :D

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İntelin o zar gibi incecik soğutucusundan daha iyi de,parası fazla .

Neyse almışsın,yine de işe yarar. Yalnız ,kasanın üstüne, bi tane, ucuzundan ,bi 120 mm egzost fanı,kesinlikle koy.Çok faydası olur.:)

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İntelin o zar gibi incecik soğutucusundan daha iyi de,parası fazla .

Neyse almışsın,yine de işe yarar. Yalnız ,kasanın üstüne, bi tane, ucuzundan ,bi 120 mm egzost fanı,kesinlikle koy.Çok faydası olur.:)
Düşünüyorum aslında ama biraz üstü yakın fan sığar mı bilmiyorum. Ama deneyeceğim bi.