Fenerbahçe'nin Limit Aşımı Hakkı. Nedir Bu Limit Aşımı?

Bu konuyu okuyanlar

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Son zamanlarda ortalıkta dönen limit aşımı olayına değineceğim bugün. Fenerbahçe taraftarı harici olanlar lütfen elini vicdanına koysun, fanatikliği bir kenara bıraksın ve yazıyı öyle okusun aksi takdirde okumasın bile.

Şimdi her kulübün taraftarına göre, kendilerine karşı oynana birçok oyun var. Bu normal tabi. Ancak ben bizim açımızdan olanı ve haklılığımızı anlatacağım.

fenerbahcenin_yeni_baskani_ali_koc_kimdir_ali_kocun_detayli_hayati_1528117537_0705.jpg

Şimdi limit aşma olayını açayım biraz. Bankalar birliği diyor ki, ben size borç para vereyim siz onunla diğer yerlere olan borçalarınızı kapatın ve bir tek bana borçlanın. Bana da o borcu şu şekilde ödeyin. İlk iki yıl sadece borcun faizi, sonraki üç yılda borcun faizi ve kendisi. Toplamda 5 yıl içerisinde bu verilen borcun kapanması gerekiyor. Limit aşımı da ilk yıl yüzde 30, sonra 20, sonra 10 ve en sonda verilen paranın kapanması olarak planlanmış. Ancak bu alınan borcu şuan bu şartlarda hiçbir Türk kulübü ödeyemez. Bakın Galatasaray borcunu aldı, 2 yıl sonra 800 milyon TL'den daha fazla borcunu ödemesi gerekecek. Aynı şekilde Beşiktaş'da 600 milyon TL'den fazla borç ödeyecek. İki kulüpte iki yıl sonra bu borcu ödeyemez. Art arda iki yıl şampiyon olsa da ödeyemez. Eldeki tek borç da bu olmayacak çünkü. Onun yerine Ali Koç diyor ki, zaten 2 yıl sonra da bu borç ödenmeyecek gelin bu süreyi 10 yıl uzatalım. İlk 3 yıl hiç para ödemeyelim, sonraki 3 yıl sadece faiz, kalan 4 yılda da tüm borç ödensin. Böylece çok daha fazla borç alınıp daha iyi bir planlama yapılabilir. Bankalar birliği zaten 250 milyon TL borç veriyor, o da kimsenin ihtiyacını karşılamıyor. İhtiyacını karşılamayacak bir parayı alıyorsun ve o parayı bir işe çeviremiyorsun. Ancak borç bitiminde faiziyle birlikte ödeyemeyeceğin bir sayı ortaya çıkıyor. Verilen borcun da hiçbir önemi kalmıyor. Yani aslında Ali Koç'un dediği şey tüm kulüpler için daha makul bir anlaşma. Ancak Mustafa Cengiz biz şimdi paramızı alalım, borcu zamanı gelince düşünürüz kafasında olduğu için bu durum Fenerbahçe'den başka kimseyi düşündürmüyor. Bakın Ali Koç dediğimiz adam ekonomi uzmanı, Koç şirketinin başı. Yurt dışında para ile okunamayacak okullar okumuş adam.

Ancak buradaki esas nokta şu, Ali Koç bu anlaşmayı kendi bankası ile yapmak istiyor, devlet bankası ile değil. Çünkü verilecek 250 milyon TL bizim işimize yaramayacak, ben 800 milyon TL'den fazla istiyorum diyor. Devlet de bu anlaşmayı vermiyor işte. İşte burada devletin içerisindeki o akbabalar da Ali Koç'un kendi anlaşmasını yapmasını istemiyor. Ali Koç'da diyor ki, devletin verdiği bu limit aşımını ben tek başıma kabul edemem, kurula sunmam lazım. Olur da bu borç ödenmezse de benim kulüpten bir daha dönmemek üzere gitmemi istiyorlar diyor.

Şuanda Fenerbahçe üzerine büyük bir oyun var. Bu öyle yalandan her taraftarın düşündüğü şekilde değil. Bir bir yaşanıyor. Benim demek istediğim, bütün kulüp taraftarlarının birlikte bütün bir tavır alması gerektiği yoksa bu futbol içerisindeki siyasi eller Türk Futbolunun sonunu getirecek. Her taraftarın bunun farkına varması gerektiğini düşünüyorum.

Sizin de konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Limit aşımı ile alakalı detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: