Fenerbahçe kupada finale yükseldi: Pınar Karşıyaka 72-82 Fenerbahçe

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
FIAT Türkiye Kupası yarı finalinde Fenerbahçe, Pınar Karşıyaka'yı 82-72'lik skorla mağlup ederek finale yükseldi.

fbahce-kyaka3_19022016_0000.jpg

Bursa’nın ev sahipliğinde düzenlenen FIAT Türkiye Kupası yarı finalinde Fenerbahçe ve Pınar Karşıyaka karşı karşıya geldi.

Tofaş Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Hidayet Türkoğlu da takip etti.

fbahce-kyaka3_19022016_000012.jpg

Fenerbahçe: 82 - Pınar Karşıyaka: 72
FIAT Türkiye Kupası ilk yarı final mücadelesinde Fenerbahçe, baştan sona büyük bir çekişmeye sahne olan karşılaşmada Pınar Karşıyaka’yı 82-72’lik skorla mağlup ederek finale yükseldi.

Oyuna hızlı başlayan ve hücumda da Lazeric Jones’un etkili oyunuyla ilk 6 dakikayı 16-4 üstün geçen Pınar Karşıyaka, ilk periyotu da 21-20 önde tamamladı. İkinci çeyrekte Ali Muhammed’in basketiyle 15.dakikada 30-28’lik üstünlüğü eline alan Fenerbahçe karşısında İzmir ekibi, devre sonunda soyunma odasına 39-36 önde gitti. İlk yarıda Pınar Karşıyaka’da Lazeric Jones 13 sayı- 6 asist ve Kenny Gabriel de 4/4 üç sayı isabetiyle 12 sayı kaydetti. Fenerbahçe’de ise Jan Vesely ile Ali Muhammed 10’ar sayıyla çift haneli rakamlara ulaştı.

Üçüncü periyotta Datome ve Muhammed’in yanı sıra Ricky Hickman’ın da hücumlara katkı vermesiyle son 10 dakikalık bölüme 68-60 üstün giren Fenerbahçe, mücadelenin final periyotunda da 11 sayılık farkı yakaladı (73-62). Sarı Lacivertliler, dış atışlardaki yüksek isabet oranıyla karşılaşmadan galibiyetle ayrılan taraf oldu.

fbahce-kyaka3_19022016_000011.jpg

FIAT EGEA Maçın En Değerli Oyuncusu, Fenerbahçe’den Luigi Datome seçildi.

Fenerbahçe’de Ali Muhammed 18 sayı- 2 ribaund- 6 asist, Luigi Datome 21 sayı- 7 ribaund- 3 asist, Jan Vesely 12 sayı- 9 ribaund ve Ricky Hickman da 8 sayıyla maçı tamamladı.

Pınar Karşıyaka’da ise Lazeric Jones 22 sayı- 11 asistle double double rakamlarına ulaşırken, Kenny Gabriel 17 sayı- 5 ribaund ve Colton Iverson da 11 sayı- 9 ribaund- 2 asistle mücadeleyi noktaladı.

Fenerbahçe - Pınar Karşıyaka maçı istatistikleri için tıklayınız

Karşılaşmanın ardından antrenörler ve oyuncuların görüşleri şu şekilde:

Zeljko Obradovic (Fenerbahçe)

“Bu akşam çok zor bir mücadeleden galibiyetle ayrıldık. Maçın ikinci yarısı çok daha iyi oynadığımızı söylemem gerekiyor. Öncelikle rakibimizin savunmasını çok iyi okuduğumuzun ve hücumda çok doğru toplar kullandığımızın altını çizmem gerekiyor. Karşıyaka’yı da çok güzel bir maç çıkardıklarından ötürü tebrik ediyor, aynı zamanda kendi oyuncularımı finale uzanmayı başardıklarından dolayı kutluyorum. Taraftarımıza bugün burada bizi kuvvetle destekledikleri için teşekkür ederim. Aynı şekilde Karşıyaka taraftarı da tribünlerde çok güzel görüntüler oluşturdu ve bu atmosfer basketbol için oldukça besleyici. Pazar günkü final maçımıza da tüm Fenerbahçe taraftarını bekliyoruz. Onların yanımızda olması bize ayrı bir güç veriyor…”

Ricky Hickman (Fenerbahçe)

“Bugün maçın zor geçeceğinin bilinciyle gelmiştik, öyle de oldu. Karşıyaka bize karşı tüm kozlarını kullanarak oynadı. Gerçi mücadeleye daha iyi başlayabilirdik. Önceki iki maçımız için de bu söylediğim geçerli... Yine de sonuna kadar savaşmayı bırakmadığımız için kazanmayı hak ettiğimizi düşünüyorum. Ben maça sonradan dahil oldum ama oynamadığım süre zarfında da hazır ve bana ihtiyaç doğduğunda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Agresif olmak ve maça etki etmek amacındaydım, bunu da başardığımı düşünüyorum.”

Ufuk Sarıca (Pınar Karşıyaka)

“Her şeyden önce çok sert ve kaliteli bir mücadele oldu. Maçın başındaki direncimiz ve oyun düzenimiz oldukça etkileyiciydi. Ama basit hatalarla devre arasına çok daha avantajlı bir skorla girebilme şansını kaçırdık. Bu maçın kırılma anı, bana göre üçüncü periyotta gerçekleşti. Üçüncü periyotta Fenerbahçe çok iyi bir yüzdeyle dış atış kaydetti. Tabii bu noktada kadro kalitesi de farkını gösteriyor. Maç boyu oynamamış Hickman, 30. dakikaya doğru girip iki tane ardarda üçlük isabeti bulabiliyor. Kendisini maçta forma giydiği 11 dakikalık süreyi 10 sayıda tamamladığı için de ayrıca tebrik ediyorum. Ayrıca Datome’nin kritik üçlükleri de bizim üçüncü çeyrekte geri düşmemize neden olurken, son periyotta rakibi yakalamak adına sürekli çabalamak zorunda kaldık. Kolay değil tabii ki bir noktadan sonra Fenerbahçe gibi bir takımı yakalamak… Ben yine de ekibimi verdiği mücadeleden ötürü kutluyorum. Bir gün önce de Anadolu Efes’i kupanın dışına ittiğimizin unutulmaması gerekiyor. Yorgun halde geldiğimiz bu maçı yine de kazanabilirdik, olmadı. Fenerbahçe’yi tebrik ediyorum ve finalde onlara şans diliyorum. Tabii aynı şekilde Fenerbahçe’nin rakibi olacak takıma da şans dilerim… Türkiye Kupası organizasyonu adına emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Biz de bu noktadan sonra Eurocup’ta Çarşamba günü oynayacağımız maça konsantre olacağız.”

İnanç Koç (Pınar Karşıyaka)

“Bizim için zor bir maç geçeceği, Fenerbahçe’nin ligde ve Euroleague’deki performanslarını göz önüne alarak düşündüğümüzde aşikârdı. Biz de son dönemdeki formumuzla oyunu istediğimiz tempoya çekebilirsek maçı istediğimiz noktaya getirebileceğimize inanıyorduk. Bence ilk yarıda bunu çok güzel de başardık, nitekim üçüncü periyod haricinde istediğimiz skorlara da ulaşabilmişiz. Üçüncü periyotta bence x-faktör olan Hickman devreye girdi. Gerçi bu seviyelerde böyle şeylerden bahsetmek belki yanlış olacak ama Hickman’ın performansı bizim için çok ekstra oldu. Ondan gelen 6-8 sayı gibi bir durumu hesaplamamıştık ve bu bizim tüm dengelerimizi bozdu. Üçüncü çeyrekte yediğimiz 32 sayı bizim gibi bir takım için çok fazla. Fenerbahçe’yi tebrik ediyorum. Hak ettikleri bir maçı kazandılar. Biz de kupayı almak için buraya gelmiştik ama, olmadı… Burada bizi yalnız bırakmayan taraftarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”

TBF

fbahce-kyaka3_19022016_00001.jpg

fbahce-kyaka3_19022016_00005.jpg

fbahce-kyaka3_19022016_00007.jpg

fbahce-kyaka3_19022016_00009.jpg

fbahce-kyaka3_19022016_00008.jpg

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Çok iyi maç oldu.
son 4 dakikayı izleyemedim, sonuç kestirilecek gibi değildi.