Fener güle oynaya son 16'da!

EuroLeague'de 9. maçında Union Olimpija'nın konuğu olan Fenerbahçe Ülker rahat kazandı. Slovenya temsilcisi karşısında dengeli götürdüğü ilk yarının ardından özellikle son çeyrekte savunmasını sertleştirerek farka giden sarı lacivertliler, gruptan çıkarak son 16 takım arasına adını yazdırdı.UNION OLIMPIJA - FENERBAHÇE ÜLKER: 70-90

Salon
Tivoli Arena

Hakemler
Nikolaos Pitsilkas (Yunanistan), Antonio Conde (İspanya), Oliver Krause (Almanya)

Union Olimpija
Jaka Klobucar 6 (4 ribaund- 1 asist), Damjan Rudez 3 (3 ribaund, 1 asist), Sirnik Matic, Marko Milic 5 (3 ribaund), Jasmin Hukic 7 (2 ribaund- 4 asist), Frank Robinson 11 (3 ribaund- 1 asist), Mirza Begic 23 (13 ribaund), Mirza Sarajlija 6, Vladimir Golubovic 6 (1 ribaund), Miha Zupan 3

Fenerbahçe Ülker
Marques Green 8 (1 ribaund, 2 asist), Mirsad Türkcan 16 (6 ribaund), Ömer Onan 20 (2 ribaund), Damir Kaan Mrsic 14 (1 ribaund), Gasper Vidmar (1 ribaund), Oğuz Savaş 10 (3 ribaund), Devin Smith 7 (2 ribaund), Emir Preldzic 9 (2 ribaund)

1.Periyot: 25-24
2.Periyot: 22-26
3.Periyot: 13-17
4.Periyot: 10-23

Karşılaşmaya temsilcimiz Fenerbahçe Ülker Ömer Onan'ın basketleriyle hızlı başladı. İlk dakikayı Ömer'in iki basketiyle 0-5 önde geçen temsilcimiz karşısında Union Olimpija ilk sayılarını Mirza Begic'den buldu. Savunmada çok iyi bir performans sergileyen Sarı Lacivertliler, Emir Preldzic ve Semih Erden'in de devreye girmesiyle 6-0'lık seri yakaladı ve 3.dakikada durumu 3-11'e getirdi. Bunun üzerine mola alan Sloven temsilcisi, Fenerbahçe Ülker'in hızını kesmeye çalıştı. Ancak oyuna iyi başlayan Ömer Onan, çaldığı top sonrası kendisine yapılan faulleri serbest atış çizgisinden değerlendirmesiyle farkı 4.dakikada 10 sayıya çıkarttı (3-13). Jasmin Hukic ve Marko Milic ikilisinin sayılarıyla hücumdaki suskunluğunu bozan Union Olimpija, Mirza Begic'in de turnikesiyle oyuna yeniden ortak oldu. Ancak Mirsad Türkcan'ın pasını iyi değerlendiren Marquis Green, 5.dakika sonunda farkın kapanmasına izin vermedi (9-16). Ancak Jasmin Hukic'in oyuna ağırlığını koymasıyla ev sahibi takım farkı 1 sayıya indirdi (18-19). Son dakikaya girilirken Oğuz ile pota altından basket bulan temsilcimize Olimpija, Frank Robinson ile karşılık verince, ev sahibi takım ilk çeyreği 25-24 önde tamamladı.

Mücadelenin ikinci çeyreğine Union Olimpija iyi başladı ve Frank Robinson ile üç sayılık basket buldu. Temsilcimiz Fenerbahçe Ülker ise bu hücumun hemen sonrasında Devin Smith ile üç sayı çizgisinin gerisinden atış denedi. Ancak isabet bulamayan Sarı Lacivertliler, Oğuz Savaş'ın yarattığı ikinci şansı Damir Kaan Mrsic ile değerlendirdi. Vladimir Golubovic'in turnikesi karşısında Oğuz ve Devin Smith ile iki hücumu değerlendiren Fenerbahçe Ülker, 13.dakikada 30-31 öne geçti. Ömer Onan'ın üç sayılık basketi ve Hukic'in de top kaybı sonrasında Damir Kaan Mrsic'in serbest atışlarıyla tempoyu iyi ayarlayan Sarı Lacivertliler, skoru da 16.dakikada 32-36 yaptı. Savunmasını toparlayan ev sahibi takım, Hukic, Golubovic ve Sarajlia üçlüsüyle yakaladığı 6-0'lık seriyle bir dakika sonra 38-36 öne geçti. Emir Preldzic ile Mirsad Türkcan'ın serbest atış çizgisinin gerisinden kullandığı beş atışı da sayıya çevirmesiyle yeniden skor üstünlüğünü eline alan Fenerbahçe Ülker, devreye de Emir Preldzic'in turnike basketiyle 47-50 önde girdi.

Üçüncü çeyreğin ilk hücumunu Fenerbahçe Ülker Mirsad Türkcan ile değerlendiremezken, Union Olimpija, Frank Robinson ile savunma ribaundunu aldı. İki takımında ilk hücumlarını değerlendiremediği üçüncü çeyrekte temsilcimiz, ayrıca Semih Erden ile de iki serbest atış kaçırdı. Periyodun ilk basketini Marko Milic'in isabetsiz turnikesini tamamlayaran Mirza Begic bulurken, skoru da 49-50'ye getirdi. Emir Preldzic'in turnike basketiyle hücumdaki suskunluğunu bozan Fenerbahçe Ülker ise Mirsad Türkcan ile de 26.dakikaya girilirken skoru 51-54'e getirdi. Bu bölümde temsilcimiz iyi savunma yapmasına karşın hücumda istediği sayıları bulamayınca farkı da açamadı. Jaka Klobucar'ın basketleriyle skoru eşitleyen Union Olimpija karşısında Sarı Lacivertliler, Damir Kaan Mrsic ve Ömer Onan ile 6 sayı birden bulunca yeniden 54-60'lık üstünlüğü yakaladı. Bu bölümde hücumdaki üstünlüğünü Devin Smith ve Oğuz Savaş'ın sayılarıyla koruyan Fenerbahçe Ülker, son periyota da 60-67 önde giren taraf oldu.

Mücadelenin final periyoduna iki takımda karşılıklı boş hücumlarla başlarken, Fenerbahçe Ülker 32.dakikada Oğuz Savaş ile serbest atış çizgisinden iki sayı kaydetti. Mirza Begic'in smaç basketine Mirsad Türkcan'ın turnikesi ile karşılık veren Sarı Lacivertliler, Damir Kaan Mrsic'in de devreye girmesiyle farkı 11 sayıya çıkarttı (66-77). Savunmasını sertleştiren ve rakibine kolay sayı şansı vermeyen temsilcimiz, pota altında Semih Erden ve dışarıdan da Marquis Green'in basketleriyle 37.dakikada skoru 68-82'ye getirdi. Oyunun kontrolünü tamamen kaybeden rakibi karşısında son bölümlerde Mirsad Türkcan ile sayılar bulan Fenerbahçe Ülker, karşılaşmadan da 20 sayı farkla 70-90 galibiyetle ayrılan taraf oldu.

http://www.ajansspor.com/basketbol/euroleague/h/20090108/fener_gule_oynaya_son_16da.html
 
Üst