Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı'nın şikayeti üzerine Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili haberleri nedeniyle FOX TV Spikeri Fatih Portakal ile FOX TV Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında "devletin organlarını aşağılama", "hakaret" ve "iftira" suçlarından soruşturma başlattı.


Fatih Portakal'ın devlet hastanesiyle ilgili yaptığı haberin yalan olduğu ortaya çıkmıştı.
Sağlık Bakanlığı avukatları Esen Ertuğrul Kırmızıdağ ve Özge Coşkun, FOX TV'de Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili yapılan haberler nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Söz konusu başvuruyu değerlendiren savcılık, FOX TV Spikeri Fatih Portakal ile FOX TV Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında "devletin organlarını aşağılama", "hakaret" ve "iftira" suçlarından soruşturma başlattı.
Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği de avukatların bu televizyon kanalında 5 gün süren haberlerle ilgili cevap ve düzeltme talebini değerlendirdi.
"Haber 'iftira' niteliği taşıyor"
Hakimlik kararında, "Genel olarak yayıncılık kurallarına, haber verme ve haber alma özgürlüğü kapsamında objektif habercilik kıstaslarına, 6112 sayılı Radyo Televizyon Kuruluşu ve Yayın Hizmetleri Kanunu'nun 8. maddesinin 'ç' bendindeki yayın hizmetleri... 'Kişi ya da kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde aşağılayıcı, küçük düşürücü ve iftira niteliğinde olamaz' kuralı ile aynı maddenin 'ı' bendinde yer alan 'Haberin doğruluğundan emin olmaksızın ve soruşturulmaksızın yayınlanmaz' kuralına aykırı oldukları, bu bağlamda iftira ve aşağılayıcı nitelik taşıdıkları ve doğruluğu araştırılmadan yayın yapıldığı anlaşılmıştır." ifadelerine yer verdi.
Düzeltme derhal yayınlanmalı
Hakimlik, Sağlık Bakanlığı'nın cevap ve düzeltme metninin söz konusu haber kanalında Fatih Portakal ile FOX TV Ana Haber programında ve programın en başında, yukarıdan aşağıya yazı kaydırma tekniği kullanılarak "Sağlık Bakanlığı'nın cevap ve düzeltme metnidir" başlığı altında anlamayı zorlaştırmayacak biçimde olağan okuma kuralları çerçevesinde geciktirmeksizin derhal yayınlanmasına hükmetti.

Fatih Portakal ve FOX Haber’den yılın skandalı
Şehir hastanelerinin çok büyük olmasından şikâyetçi olan ve hastaların hastane içinde ulaşımda zorlandığını iddia eden sunucu Fatih Portakal'ın bu yorumunu ispat etmek için yalan haber yaptırdığı ortaya çıktı. Ayağının kırık ve alçıda olduğunu söyleyen, koltuk değneği ile yürüyen Kemal Alp Köker isimli bir hasta ile röportaj yapan FOX TV bunu Fatih Portakal'ın sunduğu ana haberde yayınlamıştı. “Bugün dört defa farklı yere yönlendirildim" diyen Köker'in FOX TV'deki sözleri üzerine inceleme yapan Mersin Şehir Hastanesi yönetimi güvenlik kamerası kayıtlarında ilginç bir görüntüyle karşılaştı. Haberde ayağı kırık hasta olarak tanıtılan kişinin hastaneye yürüyerek girdiği görülüyor. Hastane yönetimi yaptığı açıklamada ise Köker'in geçirdiği trafik kazası ardından hastaneye başvurduğu, gerekli tedavinin yapılması ardından taburcu edildiğini fakat röportajın yapıldığı gün Köker'in hastanede yaklaşık 1.5 saatlik bir zaman geçirdiği ve hiçbir sağlık personeli ile iletişime geçmediğine dikkat çekti. Röportajın hastane içerisindeki kör noktalardan birinde yapıldığı dikkat çekerken İncelenen kamera kayıtları ve kişinin davranışları göz önüne alındığında yaşananların bir mizansen olduğu açıkça görülüyor. Fatih Portakal, haber yayınlandıktan sonra bunun mizansen olduğunu söyleyen Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'a yanıt vererek, mizansen olduğunun ispatlanması halinde istifa edeceğini söylemişti.


Kaynak: Yeni Şafak
 

Creative

Patr10
Yönetici
Admin
Tutacak başka yerleri kalmadı, acaba nereden yakalasak diye didiniyorlar.. Adam defalarca bu haberin doğru bir haber olduğu konusunda söylemleri oldu.
 
Hükümet sütten çıkmış ak kaşık olmadığı aşikar. Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Ben teşekkür ederim düşüncelerinizi paylaştığınız için iyi günler.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Adam gazeteci ve sunucu. O aramasın da ben mi arayayım? Yandaş medya'da muhalefetin açığını arıyor buna ne yapcaz :p
İnanın yürekten söylüyorum ben onlarıda eleştiriyorum medya işleri objektif olmalı.
 
Son düzenleme:

Elbruz46

Rektör
Ayağı kırık denilen, haberde koltuk değneği ile zar zor yürüyen adam güvenlik kamerasında sapasağlam yürüyor.

Ama gel gör ki Erdoğan karşıtı ya tepeden tırnağa yalancı olsa ne yazar?
 

Elbruz46

Rektör
Türkiye’nin en güvenilir insanı pottakal ise kapatalım dükkanı. 80 milyon insan içinde güvenilir tek adam yok demektir.

Ya da Türkiye’nin en güvenilir insanını portakal zanneden adamın içinde yaşadığı çevrenin ne kadar acınası bir durumda olduğunun da göstergesi olabilir bu durum.
 

Constantin87

Profesör
Bu haberde devleti küçümseme gibi bir durum bence yok direk kanalın yapmış olduğu eleştiri de yok aslında. Yolda yürüyen dolmuştan inen insanlara mikrofon uzatılıyor onlar yorumlarını iletiyor aynı zamanda doktorlar odası da bu yönde görüşlerini çok öncesinde iletmişler. Medyanın yapması gereken de budur aslında yanlış olan durumları gündeme taşımak ve düzeltilmesine ön ayak olmaktır. Maalesef bu günümüzde direk hükümet devlet karşıtı bir durum olarak değerlendiriliyor.
 

Usain

Yine Yeni Yeniden
Yönetici
Moderatör
MADDE 26. – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

MADDE 28. – Basın hürdür, sansür edilemez.


Bunları okuyacağımda takan kim. Zaten anayasa kim ki.
 
Üst