Fatih Portakal haber sunucularına 'yorum yasağı' uyarısı yapan RTÜK Başkanı Şahin'i bültenine davet etti

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Katılım
22 Ağu 2019
Mesajlar
4,082
Reaksiyon puanı
3,395
Puanları
113
Haber bülteni sunucularının yorum yapmasına yasak getirebileceklerini söyleyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'e FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal'dan geldi. Portakal "Gazetecilikte yüksek lisans yapmış birinin bu cümleleri kurması üzücü," diyerek Şahin'in ana haber bültenine konuk olmasını istedi.

Fatih Portakal haber sunucularına 'yorum yasağı' uyarısı yapan RTÜK Başkanı Şahin'i bültenine davet etti
© T24 Fatih Portakal haber sunucularına 'yorum yasağı' uyarısı yapan RTÜK Başkanı Şahin'i bültenine davet etti
Gazeteci Fatih Portakal, "Haber bültenleri yorum yapmadan sunulabilir" diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i FOX Ana Haber'e davet etti.


RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, şimdiye kadar aldıkları kararlarda kimseden emir gelmediğini ileri sürerken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı olması durumunda "Talimat ve telkinlerini emir telakki eder, başımızın üstüne deriz" demişti. Şahin, haber bülteni sunucularını ise, "Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karar alırız. Haber bültenleri yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler. Bunu yapmamamız için lütfen taraflı davranmayın" diye uyardı.
RTÜK Başkanı Şahin’in bu sözlerini eleştiren FOX TV Ana Haber sunucusu Portakal Twitter'dan şunları söyledi:


“Gazetecilikte yüksek lisans yapmış birinin bu cümleleri kurması üzücü. Emirle yorumlara yasak gelse bile -ihtimal vermiyorum- bu kez mimikler jestler devreye girer. Her şekilde kendimi ifade edebilirim. @rtukkurumsal başkanı ana haberime keşke konuk olsa…”
Kaynak msn.com
 

bilexsamet

Profesör
Katılım
18 Ara 2013
Mesajlar
3,174
Reaksiyon puanı
2,457
Puanları
113
RTÜK, TBMM’de bulunan siyasi partilerin oranlarına göre seçilen ve bağımsız olan Üst Kurul Üyelerinin oy çokluğu ile kararlarını almaktadır.

Halen RTÜK’te 4 AK Parti, 2 MHP, 2 CHP ve 1 HDP kontenjanından seçilen Üye vazife yürütmektedir.
 

EFI Shell

Rektör
Katılım
9 Ağu 2018
Mesajlar
16,019
Çözümler
4
Reaksiyon puanı
16,724
Puanları
113
Yaş
16
Hepsi yorum yapıyor A Haber de öyle Show da öyle FOX da.
 

atılgannn

Asistan
Katılım
11 Ocak 2019
Mesajlar
270
Reaksiyon puanı
186
Puanları
43
Yaş
27
biz çocukken sunucular sadece haberi sunardı ama artık devir değişti iyi oldu kötümü oldu bilemeyeceğim çok aşırıya açılmayacak şekilde yapılabilir. Ama şimdi reyting için he şeyi yapıyorlar
 
Üst