Farklı FPS Değerleri Ama Aynı Sıcaklık

Bu konuyu okuyanlar

Enes Çelikcan

Öğrenci
Katılım
20 Ağustos 2020
Mesajlar
5
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
18
Oyunları hep vsync açık bir şekilde oynarım dün akşam vsync'i kapatsam sıcaklık ve fps değerleri nasıl olur diye denedim.
Vsync açık 60fps işlemci 80 derece ekran kartı 66 derece
Vsync kapalı 120-140fps arasında gidip geliyor yine aynı sıcaklıklar.

Bu normal bir şey mi neden 60fps olunca sıcaklık değerleri daha düşük olmuyor?
 

EFI Shell

shellx64.efi
Moderatör
Super Moderator
Katılım
9 Ağustos 2018
Mesajlar
17,999
Çözümler
20
Reaksiyon puanı
18,246
Puanları
113
Yaş
17
CPU ve GPU frekansı aynı ise normaldir.
 

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Katılım
5 Haziran 2020
Mesajlar
2,220
Reaksiyon puanı
2,871
Puanları
113
Belirttiğiniz sorunu anlatmak için biraz teknik detaylara girmek, onları irdelemek gerekiyor. Öncelikle "V-Sync" yani Vertical Synchronization Türkçeleştirilmiş haliyle Dikey Eşitleme-Dikey Senkronizasyon demektir. Ne işe yarar kısmına gelecek olursak. Ekran kartınız monitörünüzün yenileme hızından(Monitörünüzün size gösterebileceği maksimum kare Hz olarak geçer) daha fazla FPS(Frame Per Second) veriyorsa bu oyun içerisinde yırtılmalara sebep olur. V-Sync özelliğini açtığınızda bu yırtılmaların önüne geçilmesi için, ekran kartınız monitörünüzün Hz değerine eşit olacak şekilde veri gönderir.

Burada sizin düşünceniz "Ekran kartım 60 fps veriyor dolayısıyla sıcaklık da buna göre düşmeli." Bu düşünce maalesef yanlış. V-Sync teknolojisinde komutu veren donanım monitör değil ekran kartıdır. Dolayısıyla ekran kartınız her seferinde kendi rutin çalışmasına devam eder ve bunun ardından monitöre göndermesi gereken fps i gönderir. FreeSync, G-Sync gibi teknolojiler sizin düşündüğünüz gibi çalışır fakat bunlar için de uyumlu bir monitör almanız gerekli.
 
Üst