Farklı Bölümden Sisteme Temiz Format Atma Taktiği

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Öncelikle bu işlem için işletim sisteminize erişiminiz olmalı, gerek başlangıç onarma üzerinden gerekse masaüstü üzerinden erişim gerekir. Bazı durumlarda elimizde flash bellek vs. olmayabiliyor veya harici disk oluyor fakat içerisinde önemli verilerimiz olduğunda kurulum diskine çeviremiyoruz bu yüzden bu konuyu açma gereksinimi duydum.

İhtiyacınız olan şey;
D bölümü, dahili disk veya harici disk yani kısaca C diski dışında herhangi bir disk.

İlk adım;
ISO dosyasına sağ tık yaparak "WinRar - Klasöre çıkart" seçeneğini seçin ve çıkarılan dosyayı ilgili bölüme veya diskin içerisine atın.
Screenshot_1.jpg

Çıkartılan ISO içeriği birebir aynı olmasa da şu şekilde olmalıdır;
Screenshot_2.jpg

İkinci adım;
Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlatalım ki direkt başlangıç onarmaya girebilelim.
(Eğer masaüstüne erişemiyorsanız bilgisayar açılırken sürekli kapatıp açın birkaç denemeden sonra sistem otomatik olarak kurtarma moduna geçiş yapacaktır.)
Screenshot_4.jpg

Sorun Gider diyelim
sshot-48.png

Gelişmiş Seçenekler
Windows-10-Başlangıç-Onarma-_-5.jpg

Komut İstemi
Screenshot_5.jpg

Üçüncü Adım:
Komut istemine girdiğimizde bilgisayar gidip gelebilir çünkü sistem C sürücüsünü kapatıp kurtarma yani X sürücüsüne geçiş yapacak bu da demek oluyor ki artık C sürücüsü biçimlendirilebilir.

Komut istemi açıldıktan sonra "notepad.exe" yazalım.
xDEpHy.jpg

Notepad açıldıktan sonra sol üstten "Dosya/Farklı Kaydet"
SD6XGr.jpg

Alt taraftaki Dosya Türü seçeneğini "Tüm Dosyalar" yapıyoruz ve kurulumun bulunduğu bölüme/diske giriyoruz.
Screenshot_6.jpg

Setup.exe'ye sağ tık yapıp "Aç" diyoruz.
cSoO14.jpg

Kurulum hazır, C: diskini biçimlendirerek temiz kurulum yapabilirsiniz.
1S9TKP.jpg

Sorularınızı ve ek önerilerinizi mesajlarda belirtebilirsiniz iyi forumlar.

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Öncelikle bu işlem için işletim sisteminize erişiminiz olmalı, gerek başlangıç onarma üzerinden gerekse masaüstü üzerinden erişim gerekir. Bazı durumlarda elimizde flash bellek vs. olmayabiliyor veya harici disk oluyor fakat içerisinde önemli verilerimiz olduğunda kurulum diskine çeviremiyoruz bu yüzden bu konuyu açma gereksinimi duydum.

İhtiyacınız olan şey;
D bölümü, dahili disk veya harici disk yani kısaca C diski dışında herhangi bir disk.

İlk adım;
ISO dosyasına sağ tık yaparak "WinRar - Klasöre çıkart" seçeneğini seçin ve çıkarılan dosyayı ilgili bölüme veya diskin içerisine atın.
Ekli dosyayı görüntüle 111445

Ekli dosyayı görüntüle 111446

İkinci adım;

Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı yeniden başlatalım ki direkt başlangıç onarmaya girebilelim.
(Eğer masaüstüne erişemiyorsanız bilgisayar açılırken sürekli kapatıp açın birkaç denemeden sonra sistem otomatik olarak kurtarma moduna geçiş yapacaktır.)
Ekli dosyayı görüntüle 111447

Sorun Gider diyelim
Ekli dosyayı görüntüle 111449
Gelişmiş Seçenekler
Ekli dosyayı görüntüle 111450

Komut İstemi
Ekli dosyayı görüntüle 111453

Üçüncü Adım:

Komut istemine girdiğimizde bilgisayar gidip gelebilir çünkü sistem C sürücüsünü kapatıp kurtarma yani X sürücüsüne geçiş yapacak bu da demek oluyor ki artık C sürücüsü biçimlendirilebilir.

Cxlt-6ejWTezZDwAsDa4d-RRd9oi8uNaW5ym2bGC4A6moBJPr5kBQQbTdeKLfgmq-zCMEFQibRgY8w=w1360-h657-rw

BoDIbj2ikkh4GhR-xGYX6goptZi8fwLO5da-u1-VAdpoNDloQo0H-Jy29j_i9KRXcX4ZUYqMXabCDQ=w1360-h657-rw

Alt taraftaki Dosya Türü seçeneğini "Tüm Dosyalar" yapıyoruz ve kurulumun bulunduğu bölüme/diske giriyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 111454

fBgzTptddmDol6_eUA-7mFda0MaSRYr7c-3Sdb2C5-d8Pk21-XlUyzCeesrgmf-YKJ3N4geY_DYhEw=w1360-h657-rw

-eBxiWqMvSqitB6lBykv3JA-UXZCx9m2F41JKRIE-kZTTD9zoDsLsFwrgoKzSRNh7bPTXSxktp6gQA=w1360-h657-rw

Bu benim yöntem. Bu arada komut istemini açıpta yapılabilir ama sizden de bunu öğrenmiş oldum. Sağolun.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967

İhtiyacınız olan şey;

İlk adım;
Ekli dosyayı görüntüle 111445

Ekli dosyayı görüntüle 111446

İkinci adım;

Ekli dosyayı görüntüle 111447

Sorun Gider diyelim
Ekli dosyayı görüntüle 111449
Gelişmiş Seçenekler
Ekli dosyayı görüntüle 111450

Komut İstemi
Ekli dosyayı görüntüle 111453

Üçüncü Adım:

Cxlt-6ejWTezZDwAsDa4d-RRd9oi8uNaW5ym2bGC4A6moBJPr5kBQQbTdeKLfgmq-zCMEFQibRgY8w=w1360-h657-rw

BoDIbj2ikkh4GhR-xGYX6goptZi8fwLO5da-u1-VAdpoNDloQo0H-Jy29j_i9KRXcX4ZUYqMXabCDQ=w1360-h657-rw

Ekli dosyayı görüntüle 111454

fBgzTptddmDol6_eUA-7mFda0MaSRYr7c-3Sdb2C5-d8Pk21-XlUyzCeesrgmf-YKJ3N4geY_DYhEw=w1360-h657-rw

-eBxiWqMvSqitB6lBykv3JA-UXZCx9m2F41JKRIE-kZTTD9zoDsLsFwrgoKzSRNh7bPTXSxktp6gQA=w1360-h657-rw

Zaten onu açmışsınız pardon. Komut isteminden konumuna giderekte kurulum açılıyor ben öyle yapıyorum. Not defterinden açmayı da sizden öğrendim sağolun Allah razı olsun.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Zaten onu açmışsınız pardon. Komut isteminden konumuna giderekte kurulum açılıyor ben öyle yapıyorum. Not defterinden açmayı da sizden öğrendim sağolun Allah razı olsun.
Teşekkür ederim, bu şekilde daha kolay olur diye direkt böyle anlatım yapmayı tercih ettim taktiklerinizi paylaşabilirsiniz :)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Peki buna bir nevi Windows'un açığı diyebilir miyiz?
Hayır aksine faydası diyebiliriz. X bölümünün bir çok avantajı mevcut, hani çoğu zaman sistem tarafından oluşturulup "Bunlar ne ya hep darmadağın bir sürü bölüm var" dediğimiz bölümlerin meyveleri.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Teşekkür ederim, bu şekilde daha kolay olur diye direkt böyle anlatım yapmayı tercih ettim taktiklerinizi paylaşabilirsiniz :)
Mesela kurulum masaüstünde olsun ve Windows klasörü içinde olsun. Şu yol ile de yapılabilir. Komut istemi gelince 2 defa cd.. yazıp düz C: ye geliyorsunuz. Sonra cd Users yazıyorsunuz. Sonra örnek olarak hesabın adı Mehmet olsun. cd Mehmet yazıyorsunuz. Daha sonra cd Desktop. Sonra cd Windows. En son olarak setup yazıp entera basınca kurulum açılmış oluyor. Ben böyle yapıyorum hep.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Mesela kurulum masaüstünde olsun ve Windows klasörü içinde olsun. Şu yol ile de yapılabilir. Komut istemi gelince 2 defa cd.. yazıp düz C: ye geliyorsunuz. Sonra cd Users yazıyorsunuz. Sonra örnek olarak hesabın adı Mehmet olsun. cd Mehmet yazıyorsunuz. Daha sonra cd Desktop. Sonra cd Windows. En son olarak setup yazıp entera basınca kurulum açılmış oluyor. Ben böyle yapıyorum hep.
Cd yaparak C'ye geçiş yaptığımızda diski biçimlendirebiliyor muyuz?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Evet.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki buna bir nevi Windows'un açığı diyebilir miyiz?
Değil. USB ve DVD'deki o açılan yer ile bu yer tamamen aynı. Windows PE açıyor kurulumda ondan bu da Windows PE olduğundan sanki USB ya da DVD'den açılmış gibi açılıyor kurulum.

UEFI Windows'larda kurtarma partitionu oluyor Windows PE. Ondan. :)

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Hayır aksine faydası diyebiliriz. X bölümünün bir çok avantajı mevcut, hani çoğu zaman sistem tarafından oluşturulup "Bunlar ne ya hep darmadağın bir sürü bölüm var" dediğimiz bölümlerin meyveleri.
Ben erişim kolaylığı uygulamasının ismini değiştirip komut istemine o adı vermiştim. Ondan sonra bir kod yazıp şifreyi kırmıştım.(kodu hatırlamıyorum) Şifre böyle kolay kırılabildiği için sistem açığı diyebilir miyiz dedim. :=)

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Ben erişim kolaylığı uygulamasının ismini değiştirip komut istemine o adı vermiştim. Ondan sonra bir kod yazıp şifreyi kırmıştım.(kodu hatırlamıyorum) Şifre böyle kolay kırılabildiği için sistem açığı diyebilir miyiz dedim. :=)
Utilman.exe yöntemi. :D

Net user taktiği. Hesap adına boşluk bırakıp sanırım yeni şifreyi yazıyorduk entera basınca da oluyordu diye hatırlıyorum.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Ohooo o zaman direkt açık :)))))

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
net user x 123
imiş :d
Fotoğrafını almadım fakat başlangıç onarmadan komut istemine girmeyi denediğimde şifre falan sormuştu, şifre olmadığı için direkt atladım belki de bu bahsettiğiniz açığı kapatmışlardır.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Fotoğrafını almadım fakat başlangıç onarmadan komut istemine girmeyi denediğimde şifre falan sormuştu, şifre olmadığı için direkt atladım belki de bu bahsettiğiniz açığı kapatmışlardır.
Olabilir bunu 3 4 sene önce Windows 7 de kullanmıştım.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Ben direk isoyu winrar olarak açıp formatlıyorum sürekli bir zararı varmı?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
Bu yol aslında USB'ye yazdırmak istemeyenler için ve USB ya da DVD'si olmayanlar için.

Normal windows üzerinden'de format atmaya çalışmazsın :D.
Niye elinde sonunda öyle format atanlarda vardır elinde sonunda biz bilmesekte.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Direk setup exeyi açıyorum Windows cde kurulu cyi formatlıyorum herşey siliniyor zaten tertemiz oluyor.

Atıyorum, herhangi bir sorun yaşamadım şuana kadar.
Problemsiz olarak kurulum sağlayabilirsiniz fakat bu "Temiz format" olarak geçmez, eski işletim sistemi dosyalarınız hâlâ diskinizde mevcut olacaktır.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
O format olmuyor masaüstünden açıyorsan. Yükseltme o sadece. Windows.old a taşıyor, silmiyor yani. :)
8den 7ye formatladım bu şekilde Windows old dosyasını sildim, format olmuyor mu bu? Çünkü sıfır gibi hiçbirşey yüklü olmuyor herşey sıfırlanmış gibi.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,967
8den 7ye formatladım bu şekilde Windows old dosyasını sildim, format olmuyor mu bu? Çünkü sıfır gibi hiçbirşey yüklü olmuyor herşey sıfırlanmış gibi.
Windows 7'de oluyor format direkt açarsan. Sadece 8.1 ve 10'da olmuyor. 8 de de oluyor çünkü setup Vista/7'nin setupu.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Evet sisteminiz değişir fakat dediğim gibi bir önceki işletim sistemi dosyalarınız diskinizde mevcut olacak, eğer belalı bir virüs varsa yine yayılır.