Yardım Fanların işlemci Sıcaklığını Kullanım seviyesine göre algılama sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Aerax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HP Omen 15 - i5-10300H - rtx 2060

Merhabalar. Elim değmişken laptopumun macununu ve iç temizliğini yaptım. Ancak hala sıcaklık sorunum devam ediyor. Zaten macunla ilgili bir sıcaklık sorunu olduğunu sanmıyordum.
Normalde 40-50 ° arasında geziyor sıcaklık. Intel Turbo Boost açık. 4.2 GHz. Bir program açtığımda(örneğin Photoshop vs.) Açılır açılmaz doğal olarak CPU kullanımı 70'i geçiyor. Ama 2 sn sonra sıcaklık 85-90'a çıkıyor. Halbuki sıcaklık normal. Daha yeni açtım. Bahsetmeye çalıştığım şey buzdolabının içine de girsem bir program başlattığımda sıcaklığı 90 olarak gösterecek. Yani sıcaklığı kullanıma göre algılıyor PC. Turbo Boost kapatmak istemiyorum. Çünkü 1 yıldır kullanıyorum ve Photoshop'ta 10-15 dk bir şeyler yapmaya uğraştıktan sonra fanlar yavaş yavaş artıyordu. Yani ısındıkça fanlar da ona göre artıyordu. Turbo Boost her zaman açıktı. Şimdiyse arkada Windows başlangıçta 5-7 saniyelik birkaç kendi uygulamasını açıp kapattığında (örneği Windows PowerShell) o 5 saniyelik süreçte kullanım arttığı için yine fanlar bir anda maksimuma çıkıyor, sıcaklık 85 gözüküyor. Halbuki ben bu haftaya kadar hiç böyle bir sorun yaşamadım.

Kısacası sıcaklığı kullanıma göre algılıyor, gerçek sıcaklığa değil. Bunu düzeltmek mümkün mü? (Turbo Boost kapatmadan)

(Dersteyken PC'yi açıyorum, daha program açılırken fanlar bağırmaya başlıyor) önceden biraz işimi hallederdim, 20 dk sonra ısınmaya başladığı için fanlar da yavaşça hızlandırdı.. 30-40 dk sonra falan orta seviyede çalışmaya başlardı. Sıcaklık ta 70 e doğru gelirdi artık photoshop da yaptığım işlem de arttıkça. Hele kışın sınıf soğukken fanların render dışında maksimum a çıktığını bile görmedim. )
GpU sıcaklıkları normal , onlar doğru gösteriyor. İşlemci sensörü ayrı mıdır? Bozulmuş olabilir mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sonradan oldu yazdığınıza ve temizlik , şu bu da yaptığınıza göre,yazılımsal bi sorunda olabilir.
Format deneyebilirmisiniz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Laptop işlemcisini bi kere temizlemiştim Masaüstü gibi değildi. Yanlış hatırlamıyorsam,kanallar falan vardı Toz ile tıkanabilecek. Oraları temizlediniz mi.

Aerax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptop işlemcisini bi kere temizlemiştim Masaüstü gibi değildi. Yanlış hatırlamıyorsam,kanallar falan vardı Toz ile tıkanabilecek. Oraları temizlediniz mi.
Bütün her yeri detaylıca temizledim. 7 yıldan fazladır laptop kullanıyorum. Artık ezberledim. Zaten bu sorun ortaya çıkınca macun falan mı acaba sorun oluşturdu diye onu da yeniledim. Vakti de gelmişti zaten. Ancak PC yi kaloriferin üzerine koysam içi 95° olsa bile, herhangi bir program açık olmadığı için CPU kullanımı %7-10 arasında olduğundan sıcaklığı da hala 30-35 gösterecek. Kullanıma göre algılamaya başlaması da formattan sonra oldu. Herhangi bir fiziksel sorun olduğunu da zannetmiyorum. İyice temizleyip tekrar format da attım. Niye böyle anlamadım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Güç seçeneklerini biraz kurcala istersen .Belki işe yarayabilir.