Fanlar çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaşlar. Karantinadayken canım sıkıldı. Söyle ucuza fakat güzel bir PC yapmak istedim. 4x2 1333MHz Hi-Level RAM aldım. H-IG41 HP LGA775 anakart aldım. 400W PSU aldım. Ekran kartı ve işlemci kargoda. Sistemi denemek isterdim. Evde bulunan Core 2 Duo E6550 işlemcim vardı. Onu takıp cihaza güç verdiğim zaman ekrana görüntü gelmedi. Ve 1 kısa 1 uzun olmak üzere anakart bipledi. BIOS açılmadı. Dahası evde bulunan başka bir LGA 775 işlemci taktım (Pentium D 8Xx) bu sefer biplemedi fakat yine ekrana görüntü gelmedi. Belki BIOS açılmıştır dedim Ve klavyedeki Caps Lock ışığını kontrol ettim. Tepki göstermedi. Sizce ne olabilir?

(Daha önce 2 işlemciyi de denemedim)

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Ramlarda bir sorun olma ihtimali yüksek. Eğer belli bir süre sonra fanlar kendini kapatmıyorsa başka bir sıkıntı var demektir. Chipsetini kontrol et. kargoda hasar almış olabilir. En iyi ihtimal ise işlemcilerinin bozuk olması

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Yani problem anakartta diyorsunuz. Ama anakart 3 gün önce başka bir sistemde çalışıyordu. İşlemci problemi olma ihtimali yok mu?

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Bios pilini çıkartıp 10 20 sn bekleyip yeniden takın. biosa reset atarsınız. Eğer görüntü yoksa başka birşey vardır

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Ramlarda bir sorun olma ihtimali yüksek. Eğer belli bir süre sonra fanlar kendini kapatmıyorsa başka bir sıkıntı var demektir. Chipsetini kontrol et. kargoda hasar almış olabilir. En iyi ihtimal ise işlemcilerinin bozuk olması
Fanlar dönüyor ve ramlar aynı şekilde başka bir sistemde çalışıyorlarmış. Belki kargoda darbe almış olabilir diyemiyorum. Adam elinden geleni yapmıştı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bios pilini çıkartıp 10 20 sn bekleyip yeniden takın. biosa reset atarsınız. Eğer görüntü yoksa başka birşey vardır
Denedim maalesef olmadı. Hatta jumperlarla bile sıfırlamaya çalıştım

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
kondansatörleri kontrol edermisiniz?

Eğer kondansatörlerde de bişe yoksa geçmiş olsun diyelim. Anakart hasar almış.

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Hiç patlak kondansatör bulamadım. Hepsi sapasağlam. Hatta en oksitlenme olmuş mu diye büyüteç kullandım.

Ayrıca ramleri silgiyle temizledim. Pazartesi ramleri teste götüreceğim. Malum sokağa çıkma yasağı.

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Anakartı eski birşey almışsınız sanırım. PSU dan dolayı birşey olmuş olabilir. Anakartı değiştirirsek sorun ortadan kalkar. İyi forumlar

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
İyi de psu dan anakart bozulur mu ki? Sonuçta 20+4 aynı voltaj aynı pinler

Yine de teşekkür ederim

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Dostum bir benzerini bende yaşamıştım. Yeni anakart ram işlemci almıştım. Ancak sorunum ram lerde olmuştu. En çok kullanılan corsair lpx ramler olmasına rağmen anakartım ile uyumsuzdu oyuzüden bilgisyar açılsa da fanlar dönsede kesinlikle görüntü alamadım. Burada sorun ram lerin bozuk olması değil uyumsuz olmasıydı sitesinden uyumlu ram kodu buldum ve onu almamla sorunu tamamen çözdüm inşallah sende çözersin kolay gelsin :)

Turhan Sazak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Teşekkürler arkadaşlar problemi buldum. Anakartımın desteklediği ramleri kontrol ettim. Orada yoktular. Yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim