Fanı hava üfürücü ile temizledikten sonra...

Bu konuyu okuyanlar

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dell markalı leptobumdan çok fazla Ses çıkıyordu Bende Hava üfleyicisi ile Leptopu kapalı bir şekilde Temizledim. Temizledikten sonra leptopu açtım ses hiç gelmez oldu ancak Bundan sonra leptop 15 dk sonra kapanmaya başladı ve çok ısındı Acaba ne olmuştur ?

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Eğer fanın fazla devir yaptiysa hava yuzunden bozulmus olabilir.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Fanınıza ait bir kablo yüksek basınç ile kopmuş veya fan kırılmış olabilir.
Tamirci veya servise götürmeniz gerekiyor.

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Keşke bilen birine temizletseydin.

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
olabilir ancak fanın dış kısımlarında ne kadar önemli bir kablo bulunabilir ki acaba ?

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Cihaz kapanamdan önce ne kadar ısınıyor?

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
Ciddi Anlamda fazla eli değdirdiğinde yanıcak kadar fazla ve bilgisayar donukluk yapmaya başlıyor bu mesajı bile donuk bir şekilde atıyorum
O zaman benim dediğim doğru çıkıyor. Ses çıkmama sebebi büyük ihtimalle fanın dönmemesi ve bozulma sebebide hava üfleyicinin rüzgarının fanı kaldırabileceğinden hızlı çevirmesidir

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
E
O zaman benim dediğim doğru çıkıyor. Ses çıkmama sebebi büyük ihtimalle fanın dönmemesi ve bozulma sebebide hava üfleyicinin rüzgarının fanı kaldırabileceğinden hızlı çevirmesidir
Evet olabilir ama en fazla fanın da büyük bir sıkıntı olmuştur acaba nasıl değişim yapılır ne kadara patlar bu değişim ?

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
E

Evet olabilir ama en fazla fanın da büyük bir sıkıntı olmuştur acaba nasıl değişim yapılır ne kadara patlar bu değişim ?
Bilgisayarcılara götür veya garantisi devam ediyorsa serviste yaptır ama fiyat konusunda bilgim yok

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki benim dışardan hava üflemem çok zararlı bir durummu Öyle bir toz çıktıki bunu yapınca görecektin ve ses kesildi çok büyük bir gürültü vardı sep sessiz oldu.....

Speedster

Profesör
Reaksiyon puanı
319
peki benim dışardan hava üflemem çok zararlı bir durummu Öyle bir toz çıktıki bunu yapınca görecektin ve ses kesildi çok büyük bir gürültü vardı sep sessiz oldu.....
Hava üflemen gerek ama parçları çıkarttıktan sonra daha sağlıklı oluyor.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Fanın fazla hızlı dönerek bozulduğunu da ilk defa bu forumda duydum. Yıllardır elektrik süpürgesiyle fan temizlerim. Temizlerken fan, deli gibi dönerek müthiş bir uğultu çıkarır ama bozulduğunu hiç görmedim.

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fanın fazla hızlı dönerek bozulduğunu da ilk defa bu forumda duydum. Yıllardır elektrik süpürgesiyle fan temizlerim. Temizlerken fan, deli gibi dönerek müthiş bir uğultu çıkarır ama bozulduğunu hiç görmedim.
evet bende bunu diyorum Hava üfleyicisi neden fanı bozsunki zaten fan da çok hızlı dönen bir ürün bozulacağını düşünmüyorum..

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Tam olarak modelini hatırlamıyorum bişe diyemiceğim..
Fanın bağlantılarını kontrol et. pervanesine elinle 1-2 tur attır. Dönmesini engelleyen bir şey var mı kontrol et. Pervanesi yuvasından çıkmış olabilir, hafifçe yuvasına bastırarak onu da kontrol et.

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilemedim şimdi inşallah birşey olmamıştır ama Fandan en ufak bir hava gelmiyor soğutma yok galiba Mesela benim diğer bilgisayarımda dell markalı ve şuanda kullanıyorum diğeri kapandı bunda fandan hava geliyor.. ama hava üflettirdiğimden tık yok

vahid46500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fanın bağlantılarını kontrol et. pervanesine elinle 1-2 tur attır. Dönmesini engelleyen bir şey var mı kontrol et. Pervanesi yuvasından çıkmış olabilir, hafifçe yuvasına bastırarak onu da kontrol et.
Leptop bilgisayar ve ben fanı hiç bir şekilde açmadan hava üflettim dışarıdan yanı içini açmadım ondan olma ihtimali olabilir sen süpürgeyle yaparken nasıl yapıyordun ?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Leptop bilgisayar ve ben fanı hiç bir şekilde açmadan hava üflettim dışarıdan yanı içini açmadım ondan olma ihtimali olabilir sen süpürgeyle yaparken nasıl yapıyordun ?
Öyleyse bilen biri açıp kontrol etsin. Ben komple söküp öyle temizliyorum..

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
acemilerle klasik karşılaşılan durumlardan biri. fan blok önündeki toz kütlesini ileriye doğru üflediğinizde fan önünde yığılarak fanın dönmesini engeller. fanın dönmesini engellemesi ise fan girişine uygulanan 5v+'un anakart üzerinde geri dönüş voltajı uygulamasına sebep olur. profesyonel bir teknisyen yardımı alarak cihazı söküp termal bakımlar birlikte bir fan bakımı yaptırdığınız da sorun düzelecektir.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Sökülüp fana bakılsa yeter. İşlemciye müdahele etmeye gerek yok. Bu şekilde kullanmaya devam ederse yanar o ayrı mevzu.

tarik-_-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kardeşim senin sorunun fandan fanın bozulmuş. benım fan yeni bozuldu fakat bozulduğunu ne ben ne pc teknik servisi ilk aşamada anlamadık sonra baktım bir üflüyor bir duruyor dedim fandan fanı değiştirdim şimdi cihaz çalışıyor.Fakat değişmediği sürece bazen 15 bazen 40 dakika acık kalabilir ama bu süre boyunca kullanmaya devam edersen ana karta zarar verebilirsin fazla ısınmadan dolayı.internetten araştır ucuza bulacağın bir parça zaten