Fan temizliği sonrası bilgisayar açılmıyor.

Bu konuyu okuyanlar

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar,
Bugün fan temizliği yaptım. Bilgisayatı açmaya çalıştığımda fanlar sürekli çalışıyor ve şifre girme ekranına geldiğinde kapanıyor.

F2de bi süre beklediğinde bilgisayar açılıyor ama nvdia ekran kartım gözükmüyor. Neden olabilir?

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Merhaba arkadaşlar,
Bugün fan temizliği yaptım. Bilgisayatı açmaya çalıştığımda fanlar sürekli çalışıyor ve şifre girme ekranına geldiğinde kapanıyor.

F2de bi süre beklediğinde bilgisayar açılıyor ama nvdia ekran kartım gözükmüyor. Neden olabilir?
İşlemci fanını söküp altında ki termal macunuda mı temizledin?

342135

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Ekran kartın gevşemiştir kontrol et süpürgeyle fan temizliği yapma ters akım yapar bilgisayarı bozarsın

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Laptop, termal macuna dokunmadım sadece 2 fanı temizledim ve kapattım.

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
IMG_20200408_225216.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şifre ekranı geldiğinde bazen 10 saniye sonra Kitleniyor yazıyor ve bilgisayar kapanıyor.

Ekran kartı fanların sağ üstünde ki dimi, hiç dokunmadım oraya.

Son düzenleme:

342135

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Fanların çalıştığından emin misin?

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
1.fan sorunsuz çalışıyor. 2.fan ses çıkartarak biraz yavaş çalışıyor. Önceden de böyleydi düzeltmek için temizledim ama bişey değişmedi sıkıntılı fanı değiştireceğim ama bunun ekran kartıyla ne alakası var ki bilgidayar görmüyor.

342135

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Sıkıntı ekran kartında değil sistem kendini soğutamazsa otomatik kapatır

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
1.fan sorunsuz çalışıyor. 2.fan ses çıkartarak biraz yavaş çalışıyor. Önceden de böyleydi düzeltmek için temizledim ama bişey değişmedi sıkıntılı fanı değiştireceğim ama bunun ekran kartıyla ne alakası var ki bilgidayar görmüyor.
Temizlerken bir yere zarar vermiş olabilirsin farketmeden.

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
15 saniyede ne kadar ısınabilir ki...
F2 ye bastığımda 10 saniye beklediğimde normal açılıyor.

Fani sokup yeniden termal macun sürmediysen normal.
Laptop oldugu için termal macun sürmelik bir yer yok sanırım☹️

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
15 saniyede ne kadar ısınabilir ki...
F2 ye bastığımda 10 saniye beklediğimde normal açılıyor.

Laptop oldugu için termal macun sürmelik bir yer yok sanırım☹
Oradaki cipin üzerine sürmelisiniz, fanın altındaki çiplere.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ekli dosyayı görüntüle 92564

İşlemci orta aşağıdaki turuncu yerin altında değil mi oraya hiç dokunmadım
Evet o, fanlar onun sıcaklığını alıp dışarı atıyor fakat fanları sokup hiç dokunmadan (yanı termal macun yenilemeden) geri taktığınız icin macunun birlesik olma durumu ortadan kalktı ve fanlara işlemcinin sıcaklığı tam olarak iletilemiyor ve bilgisayar da işlemciyi sogutamadigindan kendini kapatıyor.

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet o, fanlar onun sıcaklığını alıp dışarı atıyor fakat fanları sokup hiç dokunmadan (yanı termal macun yenilemeden) geri taktığınız icin macunun birlesik olma durumu ortadan kalktı ve fanlara işlemcinin sıcaklığı tam olarak iletilemiyor ve bilgisayar da işlemciyi sogutamadigindan kendini kapatıyor.
Haklısın ama dediğin gibi olsa F2ye bastığımda 5 10 saniye beklediğimde bilgisayarın yine açılmaması gerekir. Öyle açılması da çok ilginç ya

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Haklısın ama dediğin gibi olsa F2ye bastığımda 5 10 saniye beklediğimde bilgisayarın yine açılmaması gerekir. Öyle açılması da çok ilginç ya
Çok çok normal, bir defa termal macun sürmeyi unutmuştum ve bilgisayarda işletim sisteminin boot ekranını bile göremiyordum.

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
F2 Tuşu normalde BIOS'u açar, direkt olarak sistemi mi açıyor?
Memory check, dil exit oldugu bi menü açılıyor 5 10 saniye orda beklediğimde fan normale dönüyor ve açılıyor ama ekran kartı çnı görmğuor

Çok çok normal, bir defa termal macun sürmeyi unutmuştum ve bilgisayarda işletim sisteminin boot ekranını bile göremiyordum.
Sıcaklıktan kapanma ihtimali çok düşük bence F2 ile bekleyerek açtığımda saatlerce açık kaldıgı halde sorun olmuyor. Ben daha çok ekran kartının gözükmemesine takıldım yanlışlıkla yakmış olma ihtimalim falan var mı

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Memory check, dil exit oldugu bi menü açılıyor 5 10 saniye orda beklediğimde fan normale dönüyor ve açılıyor ama ekran kartı çnı görmğuor

Sıcaklıktan kapanma ihtimali çok düşük bence F2 ile bekleyerek açtığımda saatlerce açık kaldıgı halde sorun olmuyor. Ben daha çok ekran kartının gözükmemesine takıldım yanlışlıkla yakmış olma ihtimalim falan var mı
O cipin harici grafik kartı olma ihtimali var mıdır peki?
Benim dediğim şey ya işlemci ya harici grafik kartı ya NVRAM yani her türlü termal macuna ihtiyacı olan bir parça, dediğim şeyi yaparsan sorunun donanimsal hasar yoksa çözülecek.

zeusta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O cipin harici grafik kartı olma ihtimali var mıdır peki?
Benim dediğim şey ya işlemci ya harici grafik kartı ya NVRAM yani her türlü termal macuna ihtiyacı olan bir parça, dediğim şeyi yaparsan sorunun donanimsal hasar yoksa çözülecek.
Tam olarak hangi hangi çip fotoğrafı çizip gösterirmisin lütfen

Burda en üstteki yeşil yer hdd